Historyczne wydarzenie w OSP Tanina. Druhowie powitali nowy samochód ratowniczo – gaśniczy! [FILM]

Historyczne wydarzenie w OSP Tanina. Druhowie powitali nowy samochód ratowniczo – gaśniczy! [FILM]

Jeszcze w 2015 roku OSP Tanina nie notowała na swym koncie ani jednej interwencji! W roku 2018 było to zaledwie 9 wyjazdów, w 2019 – 17 przeprowadzonych akcji, natomiast już w 2020 roku druhowie z Taniny zadysponowani zostali do 24 zdarzeń.

Liczba podejmowanych działań może wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ 10 listopada w jednostce zawitał nowy samochód ratowniczo – gaśniczy! Efektowny Volvo Trucks FL 280 zastąpi wiekowego Mercedesa liczącego sobie… 51 lat! To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Taninie!

Na przełomie kwietnia i maja tego roku rozstrzygnięto nabór wniosków o dofinansowanie na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jeśli chodzi o powiat lubliniecki gotowość do realizacji zakupu nowych samochodów zgłosiły trzy samorządy – Gmina Ciasna dla jednostek OSP w Glinicy, Wędzinie oraz Zborowskiem, gmina Herby dla jednostki OSP w Taninie, natomiast gmina Kochanowice dla jednostki OSP w Kochanowicach – informował w styczniu st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Po rozstrzygnięciu naboru, zaplanowano zakup 31 samochodów ratowniczo-gaśniczych do jednostek OSP w woj. śląskim o łącznej wartości ponad 26 mln zł. Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie była jedyną z terenu powiatu lublinieckiego zakwalifikowaną do otrzymania tegorocznej promesy.

W majowej rozmowie z Lublinieckim.pl zadowolenia nie krył prezes OSP Tanina, Radosław Sęk – Dotychczas wyjeżdżaliśmy do akcji 51-letnim Mercedesem Benz LAF1113B. Pojazd szwankował coraz częściej. Ze względu na bezpieczeństwo innych oraz nasze, już w ubiegłym roku gmina Herby wnioskowała o zakup nowego samochodu dla OSP Tanina, niestety nie udało się. Determinacja i dobra współpraca z samorządem, na czele z panią wójt Iwoną Burek oraz Komendą Powiatową PSP, pozwoliły jednak na spełnienie marzeń druhów należących do naszej jednostki;

Udowodniliśmy, że potrafimy sięgać po swoje cele, nie tylko w przypadku prób pozyskania nowego samochodu. Udowodniliśmy również, że nie koniecznie musimy być kopciuszkiem w strażackiej rodzinie działającej na terenie powiatu lublinieckiego. Cieszymy się i mamy nadzieję, że niebawem jeszcze częściej będziemy mogli nieść pomoc mieszkańcom oraz wzmocnimy współpracę z kolegami z okolicznych jednostek – podkreślał prezes OSP Tanina Radosław Sęk.

Dofinansowanie na zakup nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych 2021:

NFOŚiGW/WFOŚiGW – 6 265 000 zł.
KSRG – 4 510 000 zł.
MSWiA – 1 005 000 zł.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – 3 000 000 zł.
samorządu terytorialnego – 8 810 000 zł.
środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych – 760 000 zł.

.

 1. Najgorzej wydane publiczne pieniądze w historii, no ale co się dziwić skoro u władzy partia która rozdaje na lewo i prawo a działacz jednostki bryluje w mediach społecznościowych lizaniem zakończenia pleców tejże partii.
  Ten kto podpisał się pod zgodą na zakup tego auta powinien trafić do pierdla

  Odpowiedz
  • Żal dupę ściska? Brać się do roboty, a nie żale wylewać, ale trzeba umieć się postarać, ale ty tylko potrafisz żale wylewać. Maść na ból d….. pomaga.

   Odpowiedz
  • Żal się komuś zrobiło? Trzeba brać się do pracy. Zazdrość to straszna choroba. Maść na ból d… się przyda

   Odpowiedz
   • To w końcu antyachim czy Emil? Bo widze że komentarze pisane przez jedną osobę…
    Napisałeś że trzeba brać się do pracy, o jaką pracę ci chodzi? Bo chyba nie uważasz że żebranie i trucie wszystkim d… to praca.
    Wystarczy spojrzeć na różne inne jednostki z powiatu które faktycznie działają np. poprzez zbiórki złomu a do akcji też jeżdżą starymi autami.
    Ale widocznie wystarczy być wielbicielem PiSu i już znajdzie się fabrycznie nowe auto dla którego najpoważniejszy wyjazd to bedzie do powalonego drzewa przez bobry, o ile zbiorą się ludzie uprawnieni do wyjazdu i nie trzeba będzie zbierać mdp albo ludzi z ulicy.

    Odpowiedz
 2. Żal to tych pieniędzy. Jednostka która po 2 godzinach zgłasza wyjazd od alarmowania, o reszcie nieprawidłowości nie będę wspominał… Prawda jest taka, że po zmianie władzy los tej OSP również się zmieni i to diametralnie. Za dużo w tym wszystkim polityki.

  Odpowiedz
 3. Ile tu internetowych bohaterów! Za klawiaturą wszyscy mądrzy. A w życiu poprostu piz…
  Niech jeden z drugim jedzie do Taniny i powie im to wprost

  Odpowiedz
 4. Szanowni Krytycy. Rozumiem że komuś się coś może nie podobać ale po prostu wylewacie pomyje na ludzi którzy robią coś z pasją dla innych. Operujcie faktami, a nie bredniami. Proszę podać fakt który dotyczy ze jednostka odpowiedziała na alarm po dwóch godzinach … takiej sytuacji nie było. Kto zna faktyczny stan wyszkolenia jednostki ? 14 ratowników, 9 ratowników KPP, 5 kierowców, 3 sterników motorowodnych, 2 płetwonurków w 5 lat. Zabieranie dzieci czy przypadkowych osób to brednia. Przedstawcie się z nazwiska i powiedzcie to strażakom OSP Tanina w twarz. Sprawdźcie swoje słabe informacje w Komendzie Powiatowej PSP, wszystko jest rejestrowane w systemie, podczas działań niejednokrotnie składy są sprawdzane. Obrazacie ludzi którzy poświęcają swoj czas i obowiązki dla innych. Drzewo podgryzione przez bobry, to nie największa akcja wjakiej jednostka uczestniczyła, popatrzcie, poczytajcie. Udzial strażaków z Taniny i medale w międzynarodowych zawodach to też kłamstwo ? Zazdrość to zła cecha.

  Odpowiedz
  • “Podczas działań niejednokrotnie składy są sprawdzane” ciekawe w jaki sposób, przychodzą strażacy z PSP i co, legitymują każdego? Chłopie jak na razie to ty operujesz bredniami

   Odpowiedz
  • Jeśli chcesz przykład to proszę: pożar lasu w Herbach.
   Na papierze wszystko jest ok, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Kto na akcji sprawdza Cię z dowodu? Osobiście nie obrażam ludzi, którzy chcą działać i poświęcają swój czas, podziwiam ich osiągnięcia, ale potępiam działania osób, które kierują tą jednostką. Oni odpowiadają za nieprawidłowości. Jeśli chcesz bym się przedstawił, to zrób to pierwszy. W mojej wypowiedzi nie wylewam na nikogo pomyj, a jedynie krytykuję zaistniałe sytuacje i mam nadzieje, że zmienicie swoje postępowanie na te zgodne z prawem.

   Odpowiedz
 5. Zacytuję fragment artykułu który pojawił się tu ok. 3 lata temu.
  “Radosław Sęk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Taninie (gm. Herby), nie kryje pretensji pod adresem dyspozytorów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu. Jak twierdzi – koordynatorzy dyskryminują mniejsze jednostki w czynnościach logistycznych, podejmowanych w momencie alarmowania do zdarzeń.”
  Po takich słowach, każdy normalny komendant czy to KM czy to KP PSP powinien wydać dyspozycję aby nie wysyłać jednostki OSP Tanina do zdarzeń, no ale niestety w Lublińcu nie jest normalnie dlatego pan Sęk w nagrodę dostaje jeszcze fabrycznie nowy wóz bojowy… Kpina

  Odpowiedz
 6. Ale komuś żal dupe ściska, powiem tyle, zmieńcie sobie pampersa i bierzcie się do roboty a nie jakieś dziwne nieprawdziwe bzdury piszecie. Jeżeli komuś nie podoba się zarząd jednostki i sposób w jaki jest prowadzona, to zapraszam na rozmowę do remizy twarzą w twarz, a nie jak jakieś tchórze komentujcie z anonimowych kont. Troche odwagi obywatele i mniej zazdrości!!!

  Odpowiedz
 7. Po pierwsze pajaca to sobie znajdź, a po drugie jakbyś był w temacie i znał byś skład zarządu Osp Tanina to byś wiedział kim jestem, bo przecież podpisałem się Marek Sz i napisałem że zapraszam do remizy na rozmowę twarza w twarz ale widzę że jesteś niedouczonym imbecylem który nawet nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Próbujesz się wypowiadać w temacie który widzę nie do końca znasz bo mi niewiadomo nic na temat zabierania do akcji ludzi z ulicy i bez szkoleń. Jeżeli jesteś taki bohater i chcesz zabłysnąć to posyp się brokatem a nie pisz głupot i miej trochę cywilnej odwagi i podpisz się i przyznaj że zazdrościsz tego samochodu bo z tego co wnioskuje to nic nie umiesz załatwić i chyba jesteś życiowym kaleką

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.