III Marsz Pamięci o Przędzalni. Ofiarom Tragedii Górnośląskiej 1945 r. w Lublińcu – Cześć!

III Marsz Pamięci o Przędzalni. Ofiarom Tragedii Górnośląskiej 1945 r. w Lublińcu – Cześć!

W minioną w Lublińcu odbył się III Marsz Pamięci o Przędzalni. Pod tablicą poświęconą ofiarom Tragedii Górnośląskiej, umieszczoną na budynku krytego basenu, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Tym razem choroba nie pozwoliła mi uczestniczyć w marszu, a szkoda, bo uczestników było wyjątkowo mało. Urząd Miejski w Lublińcu, który w czerwcu 2017 roku ufundował tę tablicę, nie oddelegował niestety żadnego swojego przedstawiciela!

Z radnych lublinieckich nie zawiódł jedynie radny Jan Springwald, członek Związku Górnośląskiego, inicjator uchwały Rady Miasta o Tragedii Górnośląskiej na Ziemi Lublinieckiej. Nie zawiedli też Janusz Buchnat z Mniejszości Niemieckiej, Janusz Bogacki, Henryk Mika i Ireneusz Franciszczok.

Uczestnicy wspominali o tych, tragicznych dla mieszkańców Lublińca, powiatu i całego Śląska, wydarzeniach. Uczcili też minutą ciszy zmarłego 10 stycznia br. śp. Edwarda Wieczorka, byłego radnego z Koszęcina, mocno zaangażowanego w upamiętnienie historii naszej Lublinieckiej Ziemi, szczególnie Tragedii Górnośląskiej, wraz z rodziną aktywnego uczestnika dwóch poprzednich Marszów Pamięci.

Dziękuję Wam, że byliście i nie zapomnieliście!

Tekst: Marian Cyroń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.