Ile prądu zużyjemy, tyle zapłacimy – bez prognoz i inkasentów. Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy

Ile prądu zużyjemy, tyle zapłacimy – bez prognoz i inkasentów. Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która sprawi, że zużywana energia będzie odczytywana zdalnie. Tak zwana “Ustawa licznikowa” umożliwi instalację inteligentnych liczników oraz pozwoli na stworzenie centralnego systemu informacji.

– Według projektu ustawy, odbiorcy będą oni rozliczani za energię elektryczną według rzeczywistego zużycia a nie, jak dotychczas, według prognoz – informowało już w grudniu 2020 Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Odbiorcy końcowi uzyskają także dostęp do swoich danych pomiarowych, a za niewłaściwą jakość dostarczanej energii elektrycznej, będzie im przysługiwała automatycznie naliczana bonifikata.

Sam pomiar zużycia energii elektrycznej odbywać się będzie bez konieczności fizycznej obecności inkasenta. W celu przesyłania informacji pomiarowych, dotyczących zarówno energii elektrycznej wytworzonej lub wprowadzonej do sieci, jak i pobieranej z sieci, liczniki zdalnego odczytu umożliwią komunikację dwukierunkową z dedykowanym systemem.

W podpisanej przez prezydenta noweli ustawy znalazł się harmonogram montażu przez operatorów energii liczników umożliwiających zdalny odczyt. Inteligentne liczniki do 2023 roku ma posiadać co najmniej 15 proc. odbiorców danego operatora. W 2025 roku odsetek ten zwiększyć się ma do 35 proc., a na koniec 2027 roku – do 65 proc. Rok później 80 proc. odbiorców ma mieć liczniki zdalne – informuje portal money.pl

Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15 minut. Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy.

W noweli znalazł się także pakiet przepisów o magazynach energii elektrycznej. Autorzy ustawy ujednolicili ich definicję, która dotychczas znajdowała się w kilku aktach prawnych. Od teraz magazynowanie zostanie zwolnione z obowiązków taryfowych. Magazyny o mocy do 10 MW nie będą wymagały koncesji, te o mocy powyżej 50 kW będą musiały być wpisane do rejestru magazynów odpowiedniego operatora [za: money.pl]

Celem ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. 

  1. Nie wiem czy się cieszyć. Koszty nowych liczników (założenia i eksploatacji) zapewne wejdą (podniosą) w którąś składową opłat za energię elektryczną. Cóż. Panie Julianie, pisze Pan: “Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, … .” Mnie osobiście ciekawi dostęp to tych danych, zwłaszcza parametrów jakościowych, czy jako odbiorca końcowy będę miał możliwość wglądu? Niestety, z tym się borykam na co dzień, z jakością energii elektrycznej. Niestety to że ja zmierzę napięcie i stwierdzę znaczące spadki, dla dystrybutora to nic nie znaczy, a nawet okazuje się że to nielegalne że ja sobie mierzę napięcie w swoim domu, i nie ma mocnych (cóż, umowy są dla odbiorcy, a nie dla dystrybutorów). Że elektronika w domu dostaje …, i się … . Chciałbym zobaczyć te gromadzone dane o jakości energii elektrycznej dostarczanej do mojego domu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.