“Jak Lubliniec do Polski powrócił” – owacje na stająco po znakomitej premierze w Miejskim Domu Kultury! [ZDJĘCIA]

“Jak Lubliniec do Polski powrócił” – owacje na stająco po znakomitej premierze w Miejskim Domu Kultury! [ZDJĘCIA]

Widowisko słowno-muzyczne “Jak Lubliniec do Polski powrócił”, wystawione po raz pierwszy w miniony czwartek, powstało w ramach projektu “Bardzo Młoda Kultura”, którego operatorem w województwie śląskim jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Jego ideą było stworzenie żywej lekcji historii – historii Śląska oraz Lublińca.

“Bardzo Młoda Kultura” jest programem, który stwarza możliwości właśnie do takich spotkań oraz do wzbudzania refleksji nad historycznymi wydarzeniami i ich umiejscowieniem aktualnej społecznej wyobraźni, a przede wszystkim w podejmowanych działaniach na rzecz ochrony oraz promocji kulturowego i historycznego dziedzictwa województwa śląskiego. Cieszę się, że Instytut Korfantego stał się partnerem tego wyjątkowego wydarzenia i projektu – podsumował obecny na premierze Aleksander Lysko koordynator zadania „Bardzo Młoda Kultura” w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Spektakl okazał się wielowymiarową opowieścią o historii, kulturze i tożsamości Lublińca. Spotkanie na scenie młodych i dorosłych wykonawców to symboliczna konfrontacja przeszłości ze współczesnością, w kontekście Powstań Śląskich.

Do współpracy w projekcie zaproszeni zostali uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Efektem wspólnych działań jest spektakl upamiętniający rok 1921 i III Powstanie Śląskie. To zbiór wspomnień, zdjęć z tego czasu, ale i powstańczych pieśni, ubranych w sceniczną formę.

W widowisku “Jak Lubliniec do Polski powrócił” wystąpiło ośmioro uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 i artyści związani z MDK – Teatr po Pracy oraz muzycy. Scenariusz napisała Ewa Prandzioch, kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Gembała, spektakl wyreżyserowała Agnieszka Raj-Kubat.

– Jeśli stwarza się odpowiednie warunki do tworzenia, powstają niepowtarzalne i piękne rzeczy – tak pracujemy w naszym Domu Kultury – stwarzamy przestrzeń dla artystów i twórców. Dziękuję za wszystkie miłe słowa, które padły na temat tego widowiska i wszystkim zaangażowanym w ten projekt – powiedziała po premierze Agata Woźniak-Rybka, dyrektor lublinieckiego MDK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.