“Jak Lubliniec do Polski powrócił”. Przed nami PREMIERA spektaklu poświęconego III Powstaniu Śląskiemu [MDK, 23.09.]

“Jak Lubliniec do Polski powrócił”. Przed nami PREMIERA spektaklu poświęconego III Powstaniu Śląskiemu [MDK, 23.09.]

23 września br. o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbędzie się premiera widowiska pt. „Jak Lubliniec do Polski powrócił” realizowanego w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura – województwo śląskie”. 

W bieżącym roku obchodzimy 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego, które przesądziło o tym, że ziemie śląskie, w tym Ziemia Lubliniecka, znalazły się po stronie odrodzonej Polski. Nie była to łatwa droga. Poprzedziły ją dwa wcześniejsze zrywy i plebiscyt. A żyli tu obok siebie Polacy i Niemcy – Ślązacy. O tym, jak im się żyło, co wypełniało im czas oraz jakie drogi życiowe oraz wolnościowe obierali, można będzie posłuchać 23 września – czytamy w zapowiedzi MDK Lubliniec.

Przedstawienie poświęcone III Powstaniu Śląskiemu i powrotowi Lublińca do Macierzy, realizowane jest we współpracy Miejskiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu. W spektakl zaangażowali się uczniowie placówki, artyści “Teatru Po Pracy”, młodzi muzycy i wokaliści.

Widowisko wyreżyserowane zostało przez Agnieszkę Raj – Kubat, znaną z wielu znakomitych przedsięwzięć scenicznych zrealizowanych m.in. lublinieckim w MDK i oparte na scenariuszu Ewy Prandzioch. Przedstawienie wzbogacone zostało aranżacjami muzycznymi Krzysztofa Gembały. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Agata Woźniak – Rybka.

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie Miejskiego Domu Kultury, w zakładce „kup bilet” lub odebrać w kasie MDK.


Nieco wcześniej, bo 19 września Miejski Dom Kultury zaprasza do spędzenia niedzieli z Miejską Orkiestrą Dętą Lubliniec.

W programie: pokaz musztry o godzinie 12:30 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 1, a od godziny 16:00 na skwerze przy MDK festyn „Orkiestra wcale nie taka nadęta”. Podczas tego wydarzenia poznamy muzyków w nowej roli –  jako organizatorów wydarzenia kulturalnego!

Impreza odbywa się w ramach realizacji zadania „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021”.

Na wszystkich uczestników czekają między innymi: quizy, muzyczne zagadki oraz koncert orkiestry. To dobra okazja do poznania orkiestry “od kuchni”, a także zachęta do wstąpienia w szeregi tego utytułowanego zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.