“Jak Lubliniec do Polski wrócił” – nowy, patriotyczny projekt Miejskiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 4

“Jak Lubliniec do Polski wrócił” – nowy, patriotyczny projekt Miejskiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 4

Miejski Dom Kultury w Lublińcu pozyskał kolejną dotację, dzięki której będzie mógł zrealizować nowy projekt. We współpracy ze Szkołą Podstawową n 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, MDK przygotuje widowisko poświęcone III Powstaniu Śląskiemu i historii powrotu Lublińca do macierzy.

Komisja, oceniająca wnioski złożone w tegorocznej edycji konkursu „Dotacje na edukację / Inicjatywy” w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura – województwo śląskie”, po zapoznaniu się z treścią 47 formularzy zgłoszeniowych dostarczonych do konkursu, wybrała do sfinansowania 13 zgłoszonych inicjatyw. Wśród wybranych znalazło się również przedsięwzięcie Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, realizowane we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty.

Projekt “Jak Lubliniec do Polski powrócił” będzie widowiskiem słowno-muzycznym, poświęconym III Powstaniu Śląskiemu, a także powrotowi Lublińca do macierzy. Ze wspomnień, pamiętników, piosenek, historii razem z nauczycielami i młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 4, przygotowane zostanie wyjątkowe wydarzenie. O szczegółach będziemy informować w kolejnych tygodniach – zapowiada Paulina Pielarz z lublinieckiego MDK.

Na ten moment to już trzeci projekt przygotowany przez MDK, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Wcześniej lubliniecki dom kultury dostał się do programu “Dom Kultury+” (gdzie w I etapie na diagnozę przyznano 8000 zł, a w II etapie – na realizację działań – pozyskać można nawet 22 000 zł). Zdobył również dofinansowanie na realizację “Letniej szkoły gwary śląskiej” (11 000 zł). Teraz na projekt “Jak Lubliniec do Polski powrócił” MDK otrzymał 6300 zł. Pracownicy MDK czekają na wyniki konkursu “Kultura: Interwencje”, które powinny się pojawić na początku maja.

  1. Ja się tylko zapytam w imieniu histeryków, którym żyłka pęcznieje kiedy czytają takie bzdety – do jakiej macierzy ten Lubliniec powrócił według organizatorów (lub redaktora)?

    Odpowiedz
  2. Ten tak zwany powrót do macierzy to jest słownictwo godne działaczy partyjnych. Nie było żadnego powrotu do macierzy! Może trzeba podesłać kilka książek do domu kultury. Albo od razu polecić spacer do Lubiteki. Poza tym ta nadzwyczajna ostatnia aktywność domu kultury i jej dyrektora jest trochę dziwna. Mam wrażenie że chyba o coś innego tu chodzi, być może o dużo za duże ambicje pani dyrektor…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.