“Jasełka po Ślonsku”. Udana premiera teatrzyku kukiełkowego w MPBP Lubliniec – zobacz również u nas!

“Jasełka po Ślonsku”. Udana premiera teatrzyku kukiełkowego w MPBP Lubliniec – zobacz również u nas!

Od wieków w polskich domach, we wsiach i miasteczkach kultywuje się zwyczaj radosnego kolędowania i wystawiania przedstawień bożonarodzeniowych – znanych, jako jasełka. Pozwalają nam one lepiej zrozumieć istotę świąt oraz przyjście Jezusa na świat. Pokazują, że jest to nie tylko wydarzenie historyczne, ale również współczesne.

Właśnie tak było 25 grudnia, w trakcie premiery świątecznego teatrzyku kukiełkowego pt. “Jasełka po Ślonsku” przygotowanego przez pracowników Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu.

Twórczynią scenariusza do sztuki jest Maria Dziuk – poetka zamieszkała w Kochanowicach. Prezentację okraszono muzyką skomponowaną przez Stefanię Bielę oraz partiami wokalnymi w wykonaniu Hanny Kryś i Eweliny Wajdy. Kukiełki wykonała Olga Hadrian.

Przedstawienie stanowi znakomite połączenie wielowiekowej tradycji i jedynej w swoim rodzaju gwary śląskiej.

Ze względu na sytuację epidemiczną premiera spektaklu “Jasełka pod Ślonsku” odbyła się w na profilu Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w portalu społecznościowym Facebook. Internauci, którzy nie korzystają z Facebooka mogą zobaczyć 22 minutową prezentację poniżej lub na oficjalnej stronie internetowej MPBP Lubliniec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.