Jeździsz nieodśnieżonym samochodem? Stwarzasz zagrożenie! Spodziewaj się mandatu nawet do 500 złotych

Jeździsz nieodśnieżonym samochodem? Stwarzasz zagrożenie! Spodziewaj się mandatu nawet do 500 złotych

Zimą, bardzo często zauważyć można samochody, których wygląd może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest stan techniczny pojazdów lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód.

– Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu – czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części – Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego – podkreślają mundurowi.

Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu, upadając potem na jadące za nim pojazdy powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.

Spadający lód z pojazdów to również częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, gdzie z jadącego TIR-a, z naczepy spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Jakie są konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów?

Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy taki pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Pamiętajmy, więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

Ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Źródło: lubliniec.policja.gov.pl / zdjęcie: mazowiecka.policja.gov.pl

  1. Kiedy odbędzie się relacja ze spotkania na szczycie, czyli wizyty Prezydentów największych poLskich miast w Lublińcu?
    Odbyło się ono w piatek, a do tej pory nie ma relacji.
    To wielki sukces Lublinca i Pani vice-burmistrz, ze w naszym pięknym mieście organizuje się tak doniosłe wydarzenia.
    Prosimy o reportaż i foto relacje z tego doniosłego wydarzenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.