Kadencja 2014/18: Weryfikujemy aktywność samorządowców.

Kadencja 2014/18: Weryfikujemy aktywność samorządowców.

Dobiega końca kadencja 2014/18 w radach gmin, powiatu i miast Ziemi Lublinieckiej. Postanowiliśmy sprawdzić, jak aktywni byli samorządowcy współdecydujący o rozwoju swoich obszarów w ostatnich czterech latach. Skoncentrowaliśmy się na interpelacjach składanych przez radnych – w ujęciu ustawowym mają one większe znaczenie niż zapytania zadawane podczas sesji. Czy radni skorzystali z tej możliwości? Jak odpowiadali wójtowie i burmistrzowie?

Pojęcia interpelacji oraz zapytań reguluje Art. 24 Ustawy o Samorządzie Gminnym z dnia 8 marca 1990 roku. W myśl przepisu – interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla całej gminy (np. transport zbiorowy czy służba zdrowia). Z kolei zapytania dotyczą jedynie aktualnych problemów (np. uszkodzenie drogi w danej miejscowości). Co jednak ważne – w myśl ust. 6 Art. 24, zarówno interpelacje, jak i zapytania powinny być składane na piśmie do przewodniczącego rady, który niezwłocznie przekazuje je wójtowi, burmistrzowi lub staroście.

Organ wykonawczy zobowiązany jest do udzielenia odpowiedzi pisemnej w ciągu 14 dni od otrzymania interpelacji lub zapytania. Treść odpowiedzi powinna znaleźć się w Biuletynie Informacji Publicznej. Z reguły jednak radni, w trakcie sesji, ograniczają się do zgłoszeń (zapytań) ustnych. Niejednokrotnie wnoszone kwestie giną w protokołach z sesji i w rzeczywistości pozostają bez konkretnej odpowiedzi, nie mówiąc o realizacji  realizacji przez organ wykonawczy. Należy zatem spytać, czy samorządowcy w ogóle wiedzą jak działa cały mechanizm i czy dostrzegają różnice między interpelacją a zapytaniem?

Tak czy owak, z uwagi na to, że z reguły ilość zapytań zdecydowanie przerasta liczbę interpelacji, w naszym zestawieniu skupiliśmy się na tej drugiej formie, z której ma prawo skorzystać radny, tym bardziej, że waga interpelacji zyskuje tu zdecydowanie większą wartość. W poszczególnych gminach pytaliśmy nie tylko o ilość złożonych interpelacji ale też o skuteczność z jaką te zgłoszenia były realizowane przez Wójtów i Burmistrzów – nie we wszystkich instytucjach otrzymaliśmy tutaj konkretne odpowiedzi.

Na podstawie danych, które zgromadziliśmy – w ostatniej kadencji z możliwości wniesienia interpelacji nie skorzystali radni w gminach Boronów, Pawonków i Kochanowice, pomimo iż taką sposobność gwarantowały im m.in. zapisy w Statutach Gmin (Boronów § 31 / Kochanowice § 39). W Statucie Gminy Pawonków nie doszukaliśmy się zapisów dotyczących możliwości składania interpelacji przez członków rady. W innych samorządach sytuacja wygląda już nieco lepiej. Według informacji podanych nam przez gminy Herby i Koszęcin, Wójtowie zrealizowali odpowiednio 2/2 i 3/9 interpelacji pisemnych. W Gminie Ciasna złożono osiem interpelacji. Tutejszy urząd informuje nas o zrealizowaniu wszystkich wniosków lecz, w przeciwieństwie do Gminy Herby i Gminy Koszęcin, nie otrzymaliśmy ich wykazu.

Inne rozwiązanie zastosowano w Woźnikach – samorządowcy mogą tu składać interpelacje poprzez Dziennik Podawczy znajdujący się w Urzędzie Miejskim. W kończącej się kadencji wpłynęło 19 takich pisemnych dokumentów. W kwestii realizacji odesłano nas do Biuletynu Informacji Publicznej – TUTAJ.  Jeśli chodzi o Radę Miejską w Lublińcu, w informacji zwrotnej otrzymaliśmy spis wszystkich wniosków (interpelacji i zapytań) jakie składali poszczególni radni w ostatniej kadencji. Było ich ponad 400. Analiza realizacji interpelacji i zapytań wydaje się więc niemożliwa. Szanując jednak ogrom pracy, jaką w przygotowanie odpowiedzi włożyli pracownicy UM, odpowiedź na nasze zapytanie publikujemy TUTAJ (pdf).

W latach 2014/18 Radni Powiatowi złożyli 5 interpelacji. Czy zostały one zrealizowane przez Zarząd Powiatu? – Jest on organem wykonawczym, który realizuje uchwały rady – czytamy w odpowiedzi Dominiki Piątek, Rzecznika Prasowego Starostwa Powiatowego – Radni mogą wnosić, zgodnie z zapisami uchwał, inicjatywy uchwałodawcze i wówczas Zarząd Powiatu, w przypadku podjęcia takiej uchwały jest zobowiązany do jej realizacji – informuje Rzecznik Starostwa sugerując, że same wnioski radnych nie są realizowane bezpośrednio przez organ wykonawczy. Trudno zsynchronizować to z Art. 21.1. Ustawy o Samorządzie Powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 roku o treści: “Interpelacje i zapytania składane są na piśmie do przewodniczącego rady, który przekazuje je niezwłocznie staroście. Starosta, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania“.

  1. Panie AUTORZE skąd te wartości w tabelkach. Jestem mieszkanką gminy Pawonków. Na sesje RG nie uczęszczam ale często oglądam relacje z tych spotkań i powiem szczerze ze co do gminy Pawonków to te wartości są błędne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.