Kładka rowerowa w Herbach zainstalowana. Efekt końcowy robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Kładka rowerowa w Herbach zainstalowana. Efekt końcowy robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

To był jeden z najbardziej spektakularnych, a zarazem najtrudniejszych elementów budowy ścieżki rowerowej z Herb do Lisowa. W minioną sobotę wykonawcy I etapu drogi rowerowej, powstającej wzdłuż drogi krajowej 46, zamontowali stalową kładkę ponad torowiskiem. 

Trwający I etap inwestycji realizowany jest od ul. Dworcowej w Herbach do ul. Poprzecznej w Lisowie. Aby zachować ciągłość odcinka, ponad linią kolejową w Herbach konieczny był montaż obiektu mostowego. Konstrukcja, zawierająca odpowiednie fundamenty i wzmocnienia, mierzy sobie aż 189 metrów, z czego sama kładka osiągnęła długość 56 metrów.

Aby wykonać montaż kładki trzeba było wyłączyć napięcie trakcji kolejowej oraz zamknąć drogę DK 46. Przygotowania logistycznego wymagał również transport kolosa, który osadzony został za pomocą specjalnych dźwigów. Skomplikowana operacja zakończyła się pomyślnie i wykonawca może kontynuować realizację zadania.

Jak informuje Urząd Gminy Herby – łączna długość drogi rowerowej wzdłuż DK 46 wynosi 5.920 m. W ramach I etapu zostanie również wykonane centrum przesiadkowe w Herbach, obejmujące 2 wiaty po 10 miejsc parkingowych dla rowerów. Koszt inwestycji I etapu wynosi około 6.800.000 złotych. Planowany termin zakończenia I etapu przedsięwzięcia to 30 czerwca 2019 roku.

Do podobnej inwestycji wzdłuż swojego odcinka DK46 przygotowuje się Gmina Kochanowice. W przyszłości obie ścieżki mają połączyć się jedną całość.

Zdjęcia: Urząd Gminy Herby

  1. Jest kilku wójtów w powiecie lublinieckim, którzy coś robią.

    Odpowiedz
  2. Brawo Panie Wójcie. Wiem że jedna jaskółka wiosny nie czyni ale może dobry przykład zmobilizuje władze województwa Śląskiego będące na etapie mentalnym z okresu węgla i pary. Takie ścieżki powinny być obecnie obowiązkowym elementem infrastruktury komunikacyjnej ponieważ poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz mają znaczący wpływ na poprawę środowiska.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.