Jak podaje IMiGW: “Średnia obszarowa temperatura powietrza we wrześniu 2023 r. wyniosła w Polsce 17,7°C i była aż o 3,9 stopnia wyższa od średniej wieloletniej (1991-2020) dla tego miesiąca”. Według klimatologów z IMGW-PIB, w pierwszych pięciu dniach września 2024 roku średnia temperatura na obszarze kraju była jeszcze wyższa (5,7 st.) względem średniej wieloletniej.
Niedawna fala upałów wywarła niemały wpływ zarówno na życie codzienne, jak i na funkcjonowanie wielu instytucji czy zakładów pracy. Kłopoty nie ominęły również Przedszkola Miejskiego nr 6 w Lublińcu, na co zwraca uwagę mieszkanka korzystająca z zakładki “Pytania do Burmistrza”, aktualizowanej na stronie Urzędu Miejskiego.
“W górnych salach temperatura sięga 30 stopni. Wobec warunków atmosferycznych panujących na dworze nie ma nawet możliwości wywietrzenia pomieszczenia. Panujące w sali warunki zbliżone są do akwarium a przebywają w nich dzieci i to przez większość dnia. Tym bardziej, że na dworze w ciągu dnia upał jest tak nieznośny, że nie sprzyja zabawie w przyprzedszkolnym ogrodzie. Jest to problem, który istnieje już od kilku lat. Jaki ma Pan plan na jego rozwiązanie i kiedy można się spodziewać jakiś działań?”
– pyta autorka listu.
“Problem związany z wysokimi temperaturami w salach, zarówno w przedszkolach jak i szkołach, jest mi znany. Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z dyrektorami naszych placówek oświatowych. Chcę w tym miejscu zaznaczyć, iż nie wszyscy rodzice są zwolennikami montażu klimatyzacji, przede wszystkim ze względu na negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Myślę jednak, że w najbliższych latach miasto będzie musiało sukcesywnie, w ramach posiadanych środków finansowych, instalować klimatyzację w poszczególnych szkołach i przedszkolach”
– odpowiedział Burmistrz Miasta Lublińca, Edward Maniura.