Miło nam poinformować, że od 12 marca rozpoczynamy współpracę z redakcją strony “Przyjaciele Zapomnianej Historii”. Twórcy profilu funkcjonującego w portalu FaceBook, wpadli na ciekawy pomysł – publikują archiwalne, unikatowe zdjęcia dotyczące historii Ziemi Lublinieckiej wraz z opisem zawierającym cenne informacje na temat uwiecznionego wydarzenia.
Dzięki współpracy – mamy możliwość korzystania z materiałów zamieszczonych przez autorów profilu. Ci, z kolei, mogą liczyć na dodatkową promocję swoich zbiorów. Przyznać należy, że są one niezwykle interesujące – zatem, nie ma co czekać i pora zabrać się do pracy!
Zdjęcie z września 1939 – Lisów i wysadzony most na Liswarcie.
Krótka, bo trwająca zaledwie 10 lat, historia mostu: Podróżujący w latach 30-tych z Lublińca w kierunku Częstochowy już z daleka mogli zobaczyć dwa potężne łuki podtrzymujące konstrukcję o rozpiętości 20 metrów. Był to wielki, żelbetonowy most na niepozornej rzece Liswarcie przed Lisowem. Do jego budowy użyto nowatorskich metod i materiałów – żelbeton nie był wtedy jeszcze tak powszechnie stosowany.
Na okoliczność rozpoczęcia budowy, 16 czerwca 1928 roku, na drodze Lubliniec-Herby, do odwołania, ruch wstrzymano całkowicie. Wyznaczono objazdy: dla lekkich pojazdów przez wieś, a dla pozostałych przez Koszęcin i dalej Koziegłowy. 30 lipca odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego. Wziął w niej udział sam wojewoda Grażyński, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Inwestycja była finansowana z kasy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Została ukończona w roku 1929.
Niestety, most nie posłużył zbyt długo podróżującym. 1 września 1939 roku wysadzony został przez polskich saperów, podobnie jak most kolejowy na linii Lubliniec-Herby. Miało to spowolnić ruch nacierających od zachodu Niemców.
Tekst na podstawie: “Przyjaciele Zapomnianej Historii” (FaceBook).
Link do profilu – TUTAJ