Kolejny, nowy samochód ratowniczo – gaśniczy w powiecie lublinieckim. Historyczny dzień dla strażaków z Sadowa

Kolejny, nowy samochód ratowniczo – gaśniczy w powiecie lublinieckim. Historyczny dzień dla strażaków z Sadowa

W minioną sobotę w Sadowie odbyło się uroczyste przekazanie i poświecenie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowy pojazd jest jednym z 48 dofinansowanych i przeznaczonych w tym roku dla jednostek w całym województwie śląskim. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln złotych.

Akt Przekazania na ręce prezesa OSP Sadów dh Mateusza Skolika wręczyli Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Rafał Świerczek, Komendant Powiatowy PSP w Lublińcu st. bryg. Janusz Bula oraz Wójt Gminy Koszęcin, Zbigniew Seniów w obecności Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lublińcu dh Krzysztofa Strzody, Przewodniczącego Rady Gminy Koszęcin Michała Anioła oraz zaproszonych gości i pozostałych uczestników wydarzenia.

W trakcie uroczystości wręczono również pamiątkowe statuetki oraz decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla sześciu druhów z OSP Sadów.

W zakończonym naborze promesy trafiły do 48 jednostek OSP z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln złotych.

Gmina Koszęcin czyni dalsze starania zmierzające do sprowadzenia samochodów ratowniczo – gaśniczych dla swoich jednostek. Trwa właśnie przetarg na dostawę używanego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4×4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszowej . Przebieg przetargu możecie śledzić: TUTAJ 

W latach 2017-2022 zakupiono dla jednostek OSP woj. śląskiego ogółem 242 samochody ratowniczo – gaśnicze o wartości prawie 181 mln zł., w tym:

  • środki MSWiA dla jednostek OSP w KSRG i spoza KSRG – 47 mln zł.
  • środki N/WFOŚiGW – 32,5 mln zł.
  • środki Urzędu Marszałkowskiego – 16 mln zł.
  • środki firm ubezpieczeniowych (KG PSP) – ponad 3 mln tys. zł.
  • środki własne gmin i jednostek OSP – ok. 82 mln zł.

W tym samym okresie przekazano również samochody i sprzęt transportowy z PSP do jednostek OSP. Razem – 167 samochodów i 13 sztuk inny sprzęt transportowy, w tym:

  • samochody gaśnicze – 56 szt.
  • samochody specjalne – 111 szt.
  • inny sprzęt transportowy – 13 szt.

W poprzednim naborze zaplanowano zakup 31 samochodów ratowniczo-gaśniczych do jednostek OSP w woj. śląskim o łącznej wartości ponad 26 mln zł. Jedyną Ochotniczą Strażą Pożarną z terenu powiatu lublinieckiego, zakwalifikowaną do otrzymania promesy, była OSP Tanina. 10 listopada 2021 w tutejszej remizie pojawił się nowy samochód Volvo Trucks FL 280, który zastąpił wiekowego Mercedesa liczącego sobie… 51 lat! 

Zdjęcie: koszecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.