“Komunia święta na rękę to profanacja” – mieszkańcy Lisowa zaskoczeni treścią plakatów

“Komunia święta na rękę to profanacja” – mieszkańcy Lisowa zaskoczeni treścią plakatów

Według informacji, która wpłynęła do redakcji portalu Lubliniecki.pl – w nocy z poniedziałku na wtorek, na terenie miejscowości przynależnych do Parafii pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Lisowie, pojawiło się kilkanaście plakatów, których autorzy przekonują, że przyjmowanie Komunii Świętej na rękę to znieważenie kanonów obowiązujących w Kościele.

Oprócz sformułowania: “Komunia święta na rękę to profanacja”, na wydrukach zamieszczono wymowną grafikę przedstawiającą ślady pozostawione przez osoby uczestniczące w celebracji na postaci leżącego Chrystusa. 

Treść plakatów oburzyła mieszkańca Lisowa, który skontaktował się z naszą redakcją i nie krył zaskoczenia zaistniałą sytuacją – Rozumiem prawa i obrzędy obowiązujące w kościele ale tego rodzaju ogłoszenia wykraczają poza granice dobrego smaku. Wszyscy borykamy się z trudną sytuacją epidemiczną i ograniczeniami wprowadzonymi w kościołach. Nie rozumiem, dlaczego ktoś usilnie próbuje przekonywać społeczeństwo, że przyjmowanie komunii do rąk może być grzechem. Ta grafika jest po prostu grubą przesadą – uważa nasz rozmówca.

Do sprawy odniósł się proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Lisowie, ks. Kazimierz BartosikNie wiem kto jest autorem tych plakatów. Takie sytuacje powodują jednak niepotrzebne podziały wśród ludzi, tym bardziej, że wierni uczestniczący w nabożeństwach odprawianych w Lisowie mają wybór w zakresie sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Zachowujemy przy tym wymagane środki ostrożności, np. w kwestii dezynfekcji rąk – podkreśla proboszcz Bartosik. Taka forma i taki wybór będą towarzyszyć również dzieciom, które w niedzielę przyjmą komunię po raz pierwszy.

W wielu kościołach stosuje się dodatkowy podział, w którym ksiądz i diakon podają komunię na dwa sposoby, w zależności od woli wiernych – zaznacza ks. Wojciech Maciążek, notariusz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, zarządzającej diecezją obejmującą m.in. parafię w Lisowie. W rozmowie z Lublinieckim.pl ks. Wojciech Maciążek przywołał również treść ostatniego Wskazania Biskupa Gliwickiego:

“Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu. Kapłan udzielający Komunii św. musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu” – czytamy w dokumencie Biskupa Gliwickiego, Jana Kopca wydanym w dniu 19 kwietnia 2020 roku.

 1. Ja osobiście zgadzam się z autorem plakatów, ludzie nie zdają sobie sprawy z profanacjii jakiej się dopuszczają. Może dzięki temu niektórzy ludzie zastanowią się nad tym i zdają sobie sprawę, że w komunii świętej przyjmujemy prawdziwego żywego Boga

  Odpowiedz
 2. Autor zapomnial namalowac złote monety rozsypane wokół Jezusa i klechy

  Odpowiedz
 3. Również zgadzam się z treścią plakatu i głęboko boli mnie, jak profanowane jest Ciało Odkupiciela.

  Zgroza, że kapłan nie widzi problemu, wszystko jest OK bo LUDZIE MAJĄ WYBÓR.
  Czy to powoduje, że do profanacji nie dochodzi?

  Głęboko wierzymy, że w każdym okruszku Hostii jest Pan Jezus. W każdym. Na internecie znaleźć można eksperymenty, gdzie na czarnych rękawiczkach widać ile okruszków pozostaje na ręce po przyjęciu Pana w ten sposób. I dlatego grafika na tych plakatach w Lisowie jest niestety prawdą.
  A jeśli to kogoś to nie przekonuje, niech przeczyta opinię kardynała Saraha, Prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:
  https://wmeritum.pl/kardynal-sarah-prosi-wiernych-by-przyjmowali-komunii-reke-twierdzi-ze-atak-szatana-eucharystie/225145

  Odpowiedz
  • Panie Wojtku. Pisze Pan o dośwdczeniach/eksperymentach. Hm… – czy naprawdę doświadcza Pan Boga w Komuni Świętej? Czy bardziej wierzy w eksperymenty/doświadczenia z internetu?

   Odpowiedz
   • Panie Piotrze, dziękuję za kulturalny komentarz.
    Odpowiadając na Pana pytanie – nie rozmawiamy tu o doświadczeniach. Rozmawiamy o wierze i faktach. A te są takie, że okruszki Hostii (a więc Ciało P. Jezusa) zawsze pozostaną na ręce osoby przyjmującej w ten sposób Komunię św. A to oznacza, że później z tych rąk spadają na posadzkę i są tam rozdeptywane. To w temacie tego, co “autor” zamieścił na plakacie.
    Zupełnie odrębną sprawą jest sama forma przyjmowania Pana Boga. I według wielu mądrzejszych ode mnie, jedyna godna to na kolanach i do ust.
    Każdy oczywiście zrobi jak mu sumienie podpowiada i zapewne kiedyś zda z tego sprawozdanie przed P. Bogiem.
    Szczęść Boże

    Odpowiedz
    • Panie Wojtku. To Pan odwołuje się do doświadczeń: “… eksperymenty, gdzie na czarnych rękawiczkach …”.
     Zna Pan zapewne przypowieść: Łk,18,9-14.Pisze Pan: “… jedyna godna to na kolanach i do ust.” A zna Pan powiedzonko: … klęczy przed figurą, a diabła ma za skórą.?Czy tylko postawa zewnętrzna, ta widoczna dla wszystkich, ma jedynie ważne znaczenie? Owszem ma, ale nie jedynie najważniejsze.Zgadzam się z Panem: “Każdy oczywiście zrobi jak mu sumienie podpowiada i zapewne kiedyś zda z tego sprawozdanie przed P. Bogiem.”

     Odpowiedz
 4. Ktoś obsral ten plakat. Gdzie można podesłać zdjęcie Panie Julianie?

  Odpowiedz
 5. Te plakaty wiszą od niedzieli (wiem bo dziennie jestem na cmentarzu) więc ktoś z soboty na niedzielę musiał je powiesić .. ale co tam nie wiedzą kto ani kiedy ale sensacje muszą robić .. również nie jestem za tym żeby brać komunię na rękę ale mamy wybór .. i szanujmy się na wzajem .. a do osoby która napisała do lubliniecki.pl z prośbą o publikacje naj pierw się dowiedz kto tak naprawdę to zrobił i kiedy a potem rób sensacje .. nie mówiąc już że pewnie święty też nie jesteś ..

  Odpowiedz
 6. Pani Karolino. Stawia się Pani powyżej… Prawdziwego Boga.
  Panie Adamie. Kpi Pan z innych. Gdyby inni kpli z Pana … zapewne byłby Pan szczerze oburzony “brakiem tolerancji” czy … nazwijmy to po imieniu: chamstwem.

  Odpowiedz
 7. Mnie po przeczytaniu tego artykułu nurtuje pytanie, dlaczego to ludzie przyjmujący komunię św do ust są dyskryminowani? Nie rozumiem dlaczego biskup Gliwicki tak ™zaleca™przyjmowanie komunii św na rękę i to jeszcze w pierwszej kolejności… Niestety już widzimy jak małe dzieci pierwszy raz przystępujące do I Komunii Św uczy się bezczeszczenia ciała Jezusa Chrystusa… Jednak to nie jest ich wina tylko, rodziców którzy mają WOLNOŚĆ wyboru……

  Odpowiedz
  • Witam Zatroskanego. … ale o co Zatroskanego? Gdzie niby dyskminacja? Nie rozumiem czego Zatroskany nie rozumie. A przy okazji, niby o co czy kogo Zatroskany?

   Odpowiedz
 8. Mamy stan epidemii. Przez takie plakaty ktoś podważa decyzję hierarchów kościoła. Ja w tej sytuacji zrezygnowałem z sakramentów na ten rok i wszystko mi jedno ale oburza mnie fakt obrazowania zdeptanego Pana Jezusa. Jeśli ktoś protestuję, niech wyjdzie na ambone i nawołuje do zmiany.

  Odpowiedz
 9. Roman ze Zlotoryi Wrzesień 9, 2020, 4:00 pm

  Mam dziwne przeczucie, że za plakatami i wpisami stoją te same osoby, które wywalczyły usuniecie Harrego Pottera z listy lektur w szkole podstawowej w Lisowie.

  Odpowiedz
 10. Prawdziwy żywy Bóg siedzi w niebie po prawicy Ojca, nie wolno mylić symboli z prawdą i dogmatami naszej wiary. Gdybyśmy mieli spożywać żyxego Boga to chyba bylibyśmy kanibalami a nieludźmi wierzącymi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.