Komunikacyjna rewolucja w gminie Woźniki. Od 1 lipca startują BEZPŁATNE połączenia autobusowe we wszystkich sołectwach! [MAPA]

Komunikacyjna rewolucja w gminie Woźniki. Od 1 lipca startują BEZPŁATNE połączenia autobusowe we wszystkich sołectwach! [MAPA]

Bezpłatny transport na terenie całej gminy, regularność i duża częstotliwość kursów, nowoczesne autobusy – 1 lipca startuje nowy model komunikacji publicznej. Operatorem na liniach gminnych będzie firma GTVBUS Sp. z o.o. – zapowiadają władze gminy na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Woźnikach. 

Pasażerowie zapłacą tylko za podróż np. do Częstochowy czy Tarnowskich Gór. Komunikacja wewnątrzgminna będzie całkowicie darmowa.

Do komunikacyjnej rewolucji Gmina Woźniki przygotowywała się od kilku miesięcy. Pomimo, iż lokalnej społeczności nie groziło tzw. wykluczenie komunikacyjna, czyniono wiele starań zmierzających do poprawy komfortu podróżowania. Od lipca, dzięki dopłatom z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych teren gminy objęty będzie jednym, wspólnym i kompleksowym systemem komunikacji publicznej – Co najważniejsze, transport w obrębie gminy będzie bezpłatny – zapowiadają samorządowcy.

Zastanawialiśmy się nad kilkoma wariantami komunikacji. Przede wszystkim miała być ona sprawna i obejmować swoim zasięgiem jak największy obszar gminy. Miała być również powszechnie dostępna, z dużą częstotliwością kursów. A dzięki temu, że gmina otrzymała dopłaty z państwowego funduszu, efektywność tego rozwiązania okazała się korzystna ze względów finansowych i społecznych. Gmina bowiem w niewielkiej części partycypuje w dopłatach do wozokilometra, dzięki temu transport na terenie całej gminy dla wszystkich jest bezpłatny – powiedział Burmistrz Woźnik Michał Aloszko, który otrzymał właśnie wotum zaufania i absolutorium Rady Miejskiej.

To nowatorskie rozwiązanie na tym terenie. Było ono sporym wyzwaniem logistycznym. Wymagało również elastycznego podejścia przewoźnika. Dzięki dobrej, obopólnej współpracy mogę zapewnić, że nikt z mieszkańców naszej gminy nie będzie wykluczony komunikacyjnie – dodał Burmistrz.

Autobusy obsługujące linie na terenie gminy będą nowoczesne, niskowejściowe, z miejscami na wózek dziecięcy lub inwalidzki. Mają kursować regularnie, w stałych odstępach czasowych. Operatorem na liniach gminnych jest firma GTVBUS Sp. z o.o.

Najważniejsza była dla nas częstotliwość i regularność kursów, które nie dotyczyłby tylko przejazdów na trasach szkolnych. Tak też zaplanowaliśmy rozkład jazdy – podkreślił Janusz Brzeziński, prezes zarządu GTVBUS – Takie usługi świadczymy na terenie 11 gmin. W powiecie lublinieckim gmina Woźniki jest prekursorem. Dodam, że w wielu gminach przez jakiś czas mieszkańcy nie mogli uwierzyć, że transport jest darmowy. W końcu się przyzwyczaili i dziś nie mogą sobie wyobrazić lepszego rozwiązania. Wpłynęło to także na ożywienie centrów danych miejscowości. Mam nadzieję, że tak też będzie w gminie Woźniki – przekonuje prezes zarządu GTVBUS.

Od 1 lipca w dni robocze przewoźnik obsługiwać będzie także linię Częstochowa – Tarnowskie Góry (która na terenie gminy Woźniki także będzie darmowa). Powstaje także nowa okrężna linia gminna, pętla Piasek – Piasek.

Takie rozwiązanie pozwoli na darmową komunikację wewnątrz gminy Woźniki, m.in. połączenia z siedzibą Urzędu Miejskiego w Woźnikach. Ponadto na przystanku “Piasek” podróżni mogą przesiąść się na linię do Lublińca, którą do uzyskania nowych zezwoleń będzie obsługiwała firma “Trelek”, według obecnie obowiązującego rozkładu jazdy – objaśnił prezes Brzeziński.

Podróżny jadący do lub z Lublińca będzie mógł kupić tylko bilet na odcinek Piasek – Lubliniec lub Lubliniec – Piasek. Na przystanku Psary Główna II mieszkańcy Pakuł i Kamieńskich Młynów mogą przesiąść się na autobus do i z Tarnowskich Gór – kupując tylko jeden bilet w autobusie do Tarnowskich Gór (na terenie gminy Woźniki komunikacja również jest bezpłatna).

Operator zapowiada, że w sierpniu, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, zmieni się rozkład jazdy – zwiększona zostanie liczba kursów zwłaszcza w godzinach wieczornych oraz uruchomione zostaną kursy w soboty i niedziele. Ponadto gmina Woźniki uzyska połączenie z Boronowem.

30 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Woźnik Michała Aloszko i Janusz Brzeziński, prezes zarządu GTVBUS Polska podpisali umowę o świadczenie usług przewozowych w gminnej komunikacji publicznej transportu zbiorowego dla Gminy Woźniki.

Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów można uzyskać u przewoźnika, pod numerem telefonu 882 366 949. Wszelkie sugestie związane z rozkładem jazdy należy składać drogą elektroniczną slask@gtvbus.pl.

Rozkład jazdy dostępny jest na stornie www.gtvbus.pl i TUTAJ

Na podstawie / zdjęcia: wozniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.