Konferencja Klimatyczna w Katowicach – kontrole nawet na granicach!

Konferencja Klimatyczna w Katowicach – kontrole nawet na granicach!

W związku z 24. Sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP 24, Na terenie województwa śląskiego oraz miasta Krakowa, wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA. Obowiązuje on od 26 listopada do 15 grudnia br.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych, zapisanych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo oraz dla administracji publicznej, aby zachować szczególną czujność.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania określonego stopnia, uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA, mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione bez opieki w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Do 16 grudnia obowiązywać będzie kontrola graniczna na przejściach: Chałupki, Chałupki – Bohumin, Gorzyczki, Cieszyn, Zebrzydowice oraz na lotniczym przejściu granicznym w Pyrzowicach. W związku ze zbliżającym się szczytem klimatycznym i przyjazdem do Katowic prawie 30 tys. delegatów ze 196 krajów, konieczne będą również zmiany w organizacji ruchu. COP24 odbędzie się w dniach 2-14 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.