Koronawirus, kadra i kontrakt z NFZ – piętrzą się problemy Oddziału Rehabilitacji w Kochcicach

Koronawirus, kadra i kontrakt z NFZ – piętrzą się problemy Oddziału Rehabilitacji w Kochcicach

Wciąż nie wiadomo jaka przyszłość czekać będzie Oddział Rehabilitacji w Kochcicach. Zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy, którzy od dłuższego czasu kontaktują się z nami w tej sprawie, nie kryją swoich obaw i zapowiadają walkę do samego końca aby utrzymać funkcjonowanie zasłużonej placówki, uruchomionej 20 marca 1963, a w 2005 roku włączonej do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej.

Z informacji, które wpłynęły do nas w ostatnich dniach wynika, że oprócz widma likwidacji, Oddział mierzy się z kolejnym problemem – koronawirusem oraz wykonaniem świadczeń zakontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

O przybliżenie sytuacji poprosiliśmy Dyrektora Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, profesora Bogdana Koczy w korespondencji wysłanej w dniu 19 listopada. Odpowiedź otrzymaliśmy dzisiaj.

Czy potwierdzają państwo wystąpienie ogniska koronawirusa na Oddziale Rehabilitacji w Kochcicach?

Tak potwierdzamy, w Oddziałach Rehabilitacji w Kochcicach wystąpiło ognisko koronawirusa. Pacjenci stale przebywali pod opieką lekarska i pielęgniarską.

Ile osób obecnie jest zakażonych wirusem Sars-Cov-2 i ilu pacjentów łącznie przebywa na Oddziale w Kochcicach?

Wszyscy pacjenci zostali wypisani do domu, po odbyciu określonej przepisami prawa izolacji lub wcześniej na własne żądanie. Od poniedziałku 23 listopada rozpoczęliśmy na nowo przyjęcia do leczenia rehabilitacyjnego.

Czy potwierdzają państwo informację o wypowiedzeniach złożonych przez lekarzy? Jeśli tak, to ilu z nich oraz w jakich specjalizacjach złożyło wypowiedzenia?

W Ośrodku Rehabilitacji w Kochcicach pracuje obecnie 2 lekarzy specjalistów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, 3 lekarzy specjalistów na podstawie kontraktu obejmującego pracę podstawową oraz dyżury medyczne oraz dodatkowo 2 lekarzy specjalistów dyżurujących. Wypowiedzenie z pracy złożył jeden lekarz specjalista pracujący na podstawie umowy o pracę. Nieznany jest przebieg dalszej współpracy z lekarzami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych, gdyż konkurs ofert na te stanowiska jest w toku.

Czy liczba lekarzy, którzy zdecydowali się pozostać na stanowiskach jest wystarczająca do obsługi pacjentów?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zapewnienie opieki lekarskiej dla pacjentów hospitalizowanych na 90 łóżek rehabilitacyjnych (2 oddziały po 45 łóżek) wymaga zatrudnienia 4 lekarzy specjalistów (co odpowiadać będzie 4 etatom) dla zapewnienia podstawowego czasu pracy oraz konieczność dysponowania grupą co najmniej 8 lekarzy dla zapewnienia dyżurów medycznych.

Jednakże ze względów epidemicznych nie jest możliwe przyjęcie i leczenie grupy 90 chorych w oddziałach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa chorych możliwa jest hospitalizacja maksymalnie 50 osób. Do końca bieżącego roku możliwe będzie leczenie pacjentów we wskazanej ilości. W dalszym terminie leczenie uzależnione będzie od możliwości pozyskania kadry lekarskiej. Na oddziały sukcesywnie przyjmowani są nowi pacjenci.

Czy placówka zrealizowała tegoroczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia? Jeśli wystąpiła strata, to jakiej wysokości?

W bieżącym roku Oddziały Rehabilitacji w Kochcicach nie wykonały planu rzeczowo-finansowego, będącego integralną częścią umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, z uwagi na wprowadzone ograniczenia epidemiczne związane z brakiem możliwości przyjmowania pełnej liczby chorych, a w niektórych miesiącach również z koniecznością całkowitego zaprzestania działalności.

Pomimo ograniczeń w prowadzonej działalności, Szpital uzyskał pełne finansowanie świadczeń. W okresie do września br. funkcjonował mechanizm wypłaty tzw. 1/12 wartości kontraktu niezależnie od dokonanej sprawozdawczości. Na chwilę obecną wypłacona wartość ponad 3 mln zł nie posiada potwierdzenia w wykonanych świadczeniach.

Nie powstały stosowne przepisy prawa zwalniające podmiot leczniczy z wykonania świadczeń. Wydłużono jedynie okres rozliczeniowy do 30.06.2021 roku. Natomiast nie wykonanie świadczeń będzie skutkowało koniecznością dokonania zwrotu bezpodstawnie wypłaconego wynagrodzenia. Realizacja świadczeń medycznych w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej oparta jest o osobodzień przy założeniu wykonania określonej liczby zabiegów fizykoterapeutycznych.

Czy podobne sytuacje występują na innych Oddziałach Rehabilitacji w woj. śląskim?

Nie posiadamy informacji o problemach występujących w innych Oddziałach Rehabilitacji woj. śląskiego.

Czy wypracowano już ostateczny plan, decyzje, dotyczące dalszej przyszłości placówki w Kochcicach? Jeśli tak, to która opcja wydaje się najbardziej prawdopodobna?

Na mocy zatwierdzonego Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 30.10.2020r. Programu naprawczego na lata 2020-2022, możliwe jest zainicjowanie procedury wydzielenia działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego w  Kochcicach ze struktury Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.

W kwestii przyszłości Ośrodka Rehabilitacyjnego w Kochcicach prowadzone są wszelkie analizy i działania, które powinny umożliwić podjęcie racjonalnej decyzji, zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym.

Podkreślenia wymaga, że województwo śląskie, będące podmiotem tworzącym szpitala, jest również właścicielem 35 innych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz 9 spółek prowadzących działalność medyczną. Wzrastające potrzeby finansowe tych placówek oraz ograniczone zasoby, głównie kadrowe, powodują konieczność wdrożenia działań racjonalizujących w ramach prowadzonych programów naprawczych, do sporządzenia których zobowiązywane są wojewódzkie podmioty lecznicze.

Ewentualne decyzje dotyczące zmian w strukturze organizacyjnej Szpitala będą następować zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem niezbędnych procedur.

  1. Pan prof. Koczy z całym szacunkiem, zawsze miał Kochcice jako kulę u nogi. Ostatni który dbał jak o swoje był wieloletni Dyrektor ś.p. Jacek Matuszczyk…

    Odpowiedz
  2. Ratujmy Sanatorium Listopad 30, 2020, 9:40 pm

    Panie Werner, czy szokujący tytuł artykułu ma w jakikolwiek sposób poprawić sytuację tej, jak sam Pan pisze zasłużonej, placówki? Czy pisząc w czasie teraźniejszym o koronawirusie jako spiętrzeniu problemów nie stwarza Pan pozorów, że aktualnie ośrodek zmaga się z zarazą?! …co jest zresztą totalną dezinformacją, o czym można przeczytać w treści artykułu, gdzie pisze, że od 23 listopada są nowe przyjęcia (czyli nie ma nikogo z dodatnim wynikiem na covid). Są to bardzo nieuczciwe chwyty dziennikarskie, o ktore nie podejrzewalibyśmy Pana, deklarującego bezinteresowną chęć pomocy naszemu wspólnemu dobru jakim jest miejsce rehabilitacji setek mieszkańców powiatu lublinieckiego. Wiadomo przecież, że większość ludzi przeczyta tylko tytuł i rzuci okiem na fotkę, a jedynie nieliczni przebrną przez całość. Zaś w podświadomości czytelnika i decydentów pozostanie na długo poczucie beznadziei, upadku, przegranej. Czy o to Panu chodziło?

    Odpowiedz
  3. Ciężko się to czyta. Ale ogólnie, wynika że wiemy że nic nie wiemy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.