KORONAWIRUS kontra GRYPA. Zobacz statystyki za 2020 rok obejmujące powiat lubliniecki

KORONAWIRUS kontra GRYPA. Zobacz statystyki za 2020 rok obejmujące powiat lubliniecki

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lublińcu opublikowała raport pod nazwą: “Stan Sanitarny i Sytuacja Epidemiologiczna powiatu lublinieckiego, 2020 rok”.

W obszernym dokumencie sporo uwagi poświęcono m.in. statystykom obejmującym choroby zakaźne zarejestrowane w minionym roku na obszarze naszego powiatu.

Materiał stanowi bardzo przydatne źródło wiedzy, zwłaszcza w odniesieniu do koronawirusa, który w 2020 roku zdominował niemal wszystkie dziedziny życia. Tymczasem z danych PSSE wynika, że w powiecie lublinieckim na wysokim poziomie utrzymała się zachorowalność na grypę – chorobę, która w ostatnim czasie, zwłaszcza w mediach, ustąpiła miejsca wirusowi Sars-Cov-2.

COVID-19

Z raportu wynika, że pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19) na terenie powiatu lublinieckiego zarejestrowano 17 marca 2020 roku. W początkowym okresie epidemii liczne przypadki rejestrowano do połowy czerwca 2020, natomiast w drugim okresie najwięcej przypadków zarejestrowano na przełomie października i listopada. Rejestrowano przy tym liczne ogniska SARS-CoV-2, m.in. w domach pomocy społecznej, podmiotach leczniczych, placówkach oświatowych czy zakładach pracy.

Ogółem w 2020 roku zarejestrowano 2 947 przypadków SARS-CoV-2, w tym 182 przypadki hospitalizowano. Zarejestrowano 82 zgony, w których przyczynę wskazano jako COVID-19 – wylicza PSSE Lubliniec.

 • w 66 przypadkach zgonów stwierdzono choroby współistniejące;
 • w 12 przypadkach wskazano na brak danych o istnieniu chorób;
 • 4 przypadki dotyczyły zgonów pacjentów, u których nie występowały choroby współistniejące.

Zgony stwierdzono w następujących przedziałach wiekowych:

 • 1 zgon w przedziale wiekowym 30-39,
 • 2 zgony w przedziale wiekowym 40-49,
 • 6 zgonów w przedziale wiekowym 50-59,
 • 73 zgony w przedziale wiekowym 60+

Lubliniecki Sanepid wskazuje na różny przebieg zachorowań – od przypadków lekkich po ciężkie, kończące się zgonem pacjenta. Najczęstsze objawy zgłaszane przez osoby chore to podwyższona temperatura, kaszel, osłabienie, zaburzenia węchu oraz smaku.

GRYPA

Z danych opublikowanych w raporcie pt. “Stan sanitarny i sytuacja epidemiologiczna powiatu lublinieckiego, rok 2020”, sporządzonym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Lublińcu, wynika, że (niestety) grypa “ma się dobrze” i w 2020 roku wciąż licznie występowała w naszych gminach, choć w porównaniu do roku 2019 zarejestrowano spadek zachorowań o 448.

W 2020 roku na terenie powiatu lublinieckiego potwierdzono 4 548 przypadków zachorowań na grypę, w tym 26 osób hospitalizowano. Zarejestrowano jeden zgon z powodu grypy z zapaleniem płuc, wywołany zidentyfikowanym wirusem grypy typu A.

Dla porównania, w 2019 roku było to 4 996 przypadków, 29 hospitalizacji i również jeden zgon z powodu grypy z zapaleniem płuc wywołanej zidentyfikowanym wirusem grypy J10.0.

Liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę według wieku chorych w 2020 roku na terenie powiatu lublinieckiego:

Łącznie w 2020 roku w powiecie lublinieckim zarejestrowano 86 zgonów z powodu chorób zakaźnych, w tym:

 • 1 zgon z powodu zapalenia jelita cienkiego i grubego wywołane przez Clostridum difficile A04.7,
 • 1 przypadek posocznicy nieokreślonej A41.9,
 • 1 grypa z zapaleniem płuc wywołana zidentyfikowanym wirusem grypy J10.0,
 • 1 przypadek zapalenia płuc wywołany przez inne bakterie J15.8,
 • 82 przypadki zgonów, w których przyczynę wskazano jako COVID-19.

Na podstawie: “Stan sanitarny i sytuacja epidemiologiczna powiatu lublinieckiego, rok 2020” – PSSE Lubliniec

Zdjęcie: 13. ŚBOT [arch.]

Czytaj również:

Coraz więcej rodziców i opiekunów prawnych w powiecie lublinieckim uchyla się od szczepień ochronnych dzieci. Dlaczego?

 1. Byłoby bardzo dobrze przeczytać, że w Lublińcu wznowił przyjmowanie okulista, w ramach NFZ. To dla większości zwykłych ludzi będzie dobra zmiana.

  Odpowiedz
 2. janko dobrze że przypominasz. Panie Julianie, coś tam kiedyś, na późnej jesieni(?), Pan pisał, że Pan Poseł przyobiecał się zająć w tej kwestii. Może by warto przypomnieć się Panu Posłowi, spytać co zrobił i dlaczego brak efektów, lub… mówił że zrobi ale …, i wyszło tak jak w tym powiedzeniu: “Jak mówię że piję to piję, jak mówię że płacę to mówię”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.