Kośmidry. O bezpieczeństwie z policją.

Kośmidry. O bezpieczeństwie z policją.

W Kośmidrach odbyła się debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Wójt Gminy Pawonków, Joanna Wons-Kleta oraz przedstawiciele Rady Gminy Pawonków.

Podczas debaty zorganizowanej w siedzibie OSP Kośmidry, omówione zostały innowacyjne narzędzia przeznaczone do wymiany informacji z policją, takie jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu, czy aplikacja „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę na temat lokalnych oczekiwań społecznych. W trakcie spotkania poruszone zostały także założenia rządowego programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

W Kośmidrach dyskutowano również na temat stanu bezpieczeństwa w Gminie Pawonków, ze szczególnym uwzględnieniem problemu dotyczącego samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Kośmidry – naruszających przy tym przepisy dotyczące dopuszczalnego tonażu. Policjanci omówili działania jakie realizują w toku codziennej służby celem wyeliminowania tego procederu. Głos zabrał dzielnicowy, asp. szt. Sławomir Dyla, który przedstawił założenia realizowanego aktualnie planu priorytetowego, związanego ściśle z nadmiernym ruchem pojazdów ciężarowych na terenie gminy Pawonków.

Uczestnicy spotkania pytali o procedurę przyznawania pozwoleń na poruszanie się pojazdów ciężarowych po drogach z określonym dopuszczalnym tonażem oraz o kary jakie przewidują przepisy za tego typu wykroczenia. Wymieniali się także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi miejsc niebezpiecznych na terenie gminy. Dużo mówiono o bezpieczeństwie rowerzystów i pieszych uczestników ruchu drogowego, zwracając uwagę na fakt, że wszyscy uczestnicy ruchu mają wpływ na poprawę poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach.

W drugiej części spotkania policjanci omówili problem nielegalnego składowania śmieci, przypominając o konieczności zwrócenia uwagi mieszkańców na tereny po byłych magazynach, żwirowniach i wyrobiskach, a także na tereny leśne czy odludne, które mogą być potencjalnym miejscem do nielegalnego składowania odpadów. Mundurowi apelowali by wszelkie niepojące sygnały zgłaszać niezwłocznie dzielnicowemu lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która zawiera kategorię „dzikie wysypiska śmieci.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.