Kośmidry / Solarnia. Kanapa wylądowała w lesie! Wójt Gminy Pawonków: “Sami robimy sobie krzywdę”

Kośmidry / Solarnia. Kanapa wylądowała w lesie! Wójt Gminy Pawonków: “Sami robimy sobie krzywdę”

– Uwaga. Szukamy właściciela kanapy. Chcemy osobiście poinformować go, gdzie w naszej gminie znajduje się PSZOK. Mamy nadzieję, że jak będzie wiedział czym jest PSZOK i jak funkcjonuje, to nie będzie wywalał swoich mebli do lasu, jak sądzicie? – dopytuje Joanna Wons – Kleta, wójt Gminy Pawonków.

W lesie otaczającym miejscowości Kośmidry i Solarnia… porzucono kanapę.  

Zupełnie nie rozumiem, że ktoś zadał sobie tyle trudu, żeby wywalić ten mebel do lasu, zamiast odwieźć go na PSZOK? Oczywiście na PSZOK [Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – przyp. red.] przyjmujemy tylko śmieci od płacących za śmieci, ale przypomnę tylko, że można do domu zamówić kontener – firma go podstawi i zabierze jak dacie znać, że jest pełny – komentuje wójt Joanna Wons – Kleta. w portalu społecznościowym Facebook.

Zaapelowała aby nie wyrzucać śmieci do lasu, prosząc lokalną społeczność o pomoc w ustaleniu sprawcy.

Pomijając już fakt estetyczny i etyczny, wyjęcie śmieci z lasu dużo kosztuje, a koszt ten dolicza się do stawki za odbiór śmieci z posesji wszystkich mieszkańców. Sami sobie robimy krzywdę – kończy Joanna Wons – Kleta.

Z nielegalnymi wysypiskami śmieci, które – według danych GUS – w 2021 roku zajmowały w Polsce powierzchnię 300 boisk do piłki nożnej (200 ha) walczą nie tylko samorządy ale również Lasy Państwowe.

Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci ile pomieściłoby ich około tysiąc wagonów kolejowych – niemal 100 tys. m3. Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 milionów złotych rocznie.

Plastikowa butelka rozkłada się 450 lat, a reklamówka – 15. Z kolei puszka już cały wiek. Setki lat rozkładają się opony samochodowe (300 lat) i szklane butelki (500 lat) – wylicza portal energetyka24.com

Zaśmiecanie lasów w świetle Kodeksu Wykroczeń, Art. 162

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.

§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§ 3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 lub 2 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.

§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

  1. Coz to za nieekologiczna samochod widac w tle? Czyzby jezdzil nim najwybitniejszy (pato)ekolog z okolicy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.