Koszęcin: Dzień Sołtysa 2023. Obchody z udziałem posła Andrzeja Gawrona i samorządowców Ziemi Lublinieckiej

Koszęcin: Dzień Sołtysa 2023. Obchody z udziałem posła Andrzeja Gawrona i samorządowców Ziemi Lublinieckiej

W sobotę 11 marca w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Sołtysa, których pomysłodawcą był Andrzej Gawron Poseł Ziemi Lublinieckiej.

W inicjatywę włączyli się samorządowcy z terenu powiatu lublinieckiego. Życzenia sołtysom złożyli obecni podczas uroczystości: wójt Gminy Koszęcin – Zbigniew Seniów, wójt Gminy Herby – Iwona Burek, Beata Bacior – zastępca Burmistrza Woźnik oraz Krzysztof Bełkot – wójt Gminy Boronów.

W części artystycznej na scenie wystąpili: Julia Sekulska – młoda, utalentowana skrzypaczka oraz iluzjonista Paweł Szreter.

Praca Sołtysów nie zawsze jest w pełni doceniania. Tym bardziej cieszę się, że jest u państwa wola do podjęcia tylu wyzwań ważnych dla mieszkańców – podkreślił w swoim wystąpieniu poseł Andrzej Gawron.

“Dzień Sołtysa to coroczne święto obchodzone, w większości przypadków na terenie kraju, 11 marca. Lokalnie można napotkać inne daty. Pochodzenie nie jest znane, jednak w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze w gminach wiejskich.

Święto ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi. Z okazji tego święta w organizowane są spotkania, biesiady i konkursy, a na wielu oficjalnych stronach internetowych urzędów gminy i miasta składane są przez wójtów i burmistrzów życzenia dla lokalnych sołtysów i radnych rad sołeckich” [za: wikipedia.pl]

  1. Kampania wyborcza ruszyła, słoma wyszła z butami na pańskie salony. Spotkanie w sali balowej w stylu remizy wiejskiej. Do tego Seniów i życzenia dla sołtysów, przy likwidacji funduszu sołeckiego w jego gminie. Dawno się tak nie uśmiałem. A co mieli do powiedzenie sołtysi? Jakie problemy rozwiązali? Jakimi sukcesami się dzielili? Jakie podjęli wspólne inicjatywy? PRL wraca wielkimi krokami w swojej najgorszej odsłonie.

    Odpowiedz
  2. Bywalec salonów oraz ekspert od słomy i funduszu sołeckiego posłałby sołtysów na szkolenia Fundacji Batorego dla zbudowania wspólnej inicjatywy, zapewne rozwijającej różnorodność i równość płci;-) Wolę nawiązanie do PRL niż nowy porządek tego świata.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.