Koszęcin: Przed nami rewitalizacja zabytkowego parku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”

Koszęcin: Przed nami rewitalizacja zabytkowego parku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”

18 stycznia o godz. 11:00, w Sali Balowej Pałacu w Koszęcinie podpisano umowę pomiędzy, korzystającym z obiektu, Zespołem Pieśni i Tańca “Śląsk” a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację zadania pod nazwą: “Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie”.

W obecności Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Łukasza Konarzewskiego i posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona, dokument podpisali Dyrektor Zespołu “Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek.

Na powierzchni ponad 12-hekatarowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków. Głównym celem realizacji zadania jest właściwe i specjalistyczne zadbanie o zabytkową zieleń znajdującą się w parku oraz zapewnienie prawidłowego wzrostu roślinności i bezpieczeństwa wszystkim przebywającym na terenie parku. Bardzo ważnym celem zadania jest także zachowanie walorów i ciągłości zabytkowego parku z okresu neoklasycyzmu, z którego będą mogły w przyszłości korzystać następne pokolenia. Wszystkie te prace mają za zadanie również utrzymać pierwotny układ kompozycyjny parku w stylu angielskim (naturalny ogród krajobrazowy) i zapewnić utrzymanie właściwego stanu ekosystemu – czytamy na oficjalnej stronie ZPiT Śląsk.

Realizacja zadania będzie polegać na wykonaniu:

 • pielęgnacyjnych cięć ponad 522 sztuk drzew (572 pnie), cięcia sanitarne usuwające wszystkie suche, uszkodzone i chore pędy drzew oraz cięcia korekcyjne, instalacje wiązań elastycznych,
 • wycince 74 szt. drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu (93 pnie),
 • usuwaniu (frezowaniu) pniaków po ściętych drzewach (83 sztuki),
 • uzupełnieniu nowych nasadzeń – 98 szt. drzew,
 • przesadzeniu 2 szt. drzew,
 • pielęgnacji trawników parkowych (4,2 ha),
 • czyszczeniu rowów melioracyjnych (31,8 m³),
 • czyszczeniu przepustów rurowych (78,2 mb)

Całkowita wartość zadania po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym wynosi: 408 729,91 zł, w tym 325 663,86 zł środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i 83 066,05 zł środki własne. Prace będą realizowane do końca grudnia 2021 roku.

Warto podkreślić, że otrzymane wsparcie to pierwsze tego typu środki pozyskane przez Zespół “Śląsk” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska od momentu powstania tej instytucji oraz jedna z najwyższych dotacji Funduszu w ostatnich latach.

Część prac zrealizowanych w ramach kilkuletniego programu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie (zakończonego w 2014 roku) i dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni. Faktem jest jednak, że jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i – z biegiem czasu – kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚ będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie – powiedział po uroczystości podpisania umowy dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do minimalnego, rocznego wskaźnika 150 tysięcy odwiedzających nas podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i wszelkich innych przedsięwzięć, które Zespół “Śląsk” realizuje w swojej pięknej siedzibie. Dzięki wykonanym pracom nie tylko zadbamy o urodę parku, ale także o bezpieczeństwo naszych gości korzystających z pleneru wokół pałacu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zapewniamy, że środki w 100% zostaną wykorzystane przez Zespół “Śląsk” z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace rewitalizacyjne przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby Zespołu “Śląsk” specjalnie, by to zobaczyć – podkreślił dyrektor zespołu.

Osobiście cieszę się, że środki trafiły do Ziemi Lublinieckiej – powiedział Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej GawronIch przekazanie to wyraz troski o dziedzictwo kulturowe naszej małej ojczyzny – podkreślił parlamentarzysta. Poseł Andrzej Gawron po zakończonych uroczystościach w Koszęcinie wspólnie z Prezesem WFOŚiGW oraz Konserwatorem Zabytków odwiedzili Szpital Rehabilitacyjny w Kochcicach, aby omówić plany wsparcia remontu zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego.

Na podstawie / zdjęcie: zespolslask.pl

 1. i po co tam ren oseł zeby sie pokazać? moze to jemu mamy to zawdzieczac? ten park po ostatnich wycinkach juz przezedzial teraz to piero bedzie pastwisko

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.