Koszęcin: Szachy robią furorę – chętnych przybywa!

Koszęcin: Szachy robią furorę – chętnych przybywa!

To prawdziwy fenomen w skali powiatu – jeszcze kilka lat temu w okolicach Koszęcina szachy odchodziły w zapomnienie, zwłaszcza wśród młodych ludzi – zafascynowanych grami komputerowymi i tabletami. Tymczasem dzięki zaangażowaniu Jana Nowakowskiego, coraz więcej dzieci rozpoczyna przygodę z figurami na szachownicy. Sekcja “Szachowe Ludki”, działająca przy miejscowym Domu Kultury, sięga dzisiaj po sukcesy, odsłaniając przy okazji kolejne talenty!

Doskonałym przykładem błyskawicznego rozwoju pod skrzydłem “Szachowych Ludków” jest Kinga Maniak. Zaledwie 8-letnia zawodniczka dołączyła do klubu w tym roku. Talent i pracowitość przyniosły jednak nadspodziewane efekty. Zwieńczeniem regularnych treningów był udział w grudniowych, prestiżowych turniejach odbywających się, dzień po dniu, w Częstochowie i Zabrzu.

7 grudnia Kinga wystąpiła w inauguracyjnym turnieju XXVII Edycji Grand Prix Częstochowy w Szachach, startując w gronie 100 szachistów – uczniów klas I-IV. Reprezentantka “Szachowych Ludków” uzyskała znakomity wynik zdobywając 5 pkt. z 9 partii. Dzięki temu, wśród 21 dziewcząt zajęła bardzo wysokie, 4 miejsce! – Wynik zasługuje na uznanie, ponieważ w 8 partiach przeciwnikami naszej szachistki byli chłopcy – zaznacza Jan NowakowskiCały cykl Grand Prix składa się z czterech turniejów, rozgrywanych w ciągu roku szkolnego, a do końcowej klasyfikacji zaliczane są uczestnikom 3 najlepsze wyniki – dodaje opiekun koszęcińskiej sekcji.

Nie zważając na zmęczenie wielogodzinnym turniejem w Częstochowie, a dodatkowo jeszcze wieczorną nauką
w szkole muzycznej, następnego dnia Kinga zdecydowała się na wyjazd do Zabrza. Odbywał się tutaj turniej “Zabrzańska Jesień – Memoriał Alfreda Maślanki”. Zawodniczka grała tam w 23-osobowej grupie dzieci do lat 8, zdobywając 2,5 pkt. z 7 partii, co w uznaniu trenera, było bardzo dobrym wynikiem – Tym bardziej, że Kinga znów rywalizowała w zdecydowanie męskim towarzystwie, przekraczając kolejne normy w punktacji – dodaje Jan Nowakowski. W końcowym rozrachunku Kingę wyprzedziła tylko Nadia Konkol z MKS Rybnik – znana zawodniczka, która z kompletem 7 punktów zajęła 1 miejsce w całej grupie.

Kinga Maniak udowadnia, że szachy wciąż mogą być wspaniałą pasją dla młodych ludzi – podsumowuje założyciel “Szachowych Ludków” – Nie bez znaczenia jest wsparcie rodziców. Na początku bywało z tym różnie. W jednym z przypadków ojciec zniechęcał pociechę do gry w szachy, twierdząc, że to dobry sport dla… starych ludzi. Dzisiaj spojrzenie na tą dyscyplinę ulega radykalnej zmianie. W naszej sekcji trenuje już kilkadziesiąt osób, które przynoszą swoim rodzicom dumę. To bardzo ważne dla rozwoju młodych ludzi i dla całego Koszęcina – powiedział Jan Nowakowski w rozmowie z Lublinieckim.pl.

Spotkania odbywaj się w piątki, w godzinach 17:00 – 19:00, w “Klubie pod Sceną” Domu Kultury w Koszęcinie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.