Koszęcin: W 2021 roku 63-letni myśliwy z Litwy zastrzelił wilka. Jest wyrok Sądu Rejonowego w Lublińcu!

Koszęcin: W 2021 roku 63-letni myśliwy z Litwy zastrzelił wilka. Jest wyrok Sądu Rejonowego w Lublińcu!

Powracamy do głośnej sprawy z listopada 2021 roku.

Jak informowaliśmy: lublinieccy policjanci interweniowali w lasach w rejonie Koszęcina w związku z zastrzeleniem wilka podczas polowania. Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, na terenie Nadleśnictwa Koszęcin odbywało się polowanie zbiorowe, w którym brało udział 30 myśliwych z Litwy. 

W trakcie polowania jeden z myśliwych, znajdujący się na ambonie, oddał dwa strzały z odległości około 80 metrów w kierunku zwierzęcia. Po udaniu się na miejsce naganiacz stwierdził, że zastrzelone zwierzę to wilk. 63-letni obywatel Litwy usłyszał zarzuty.

O rozstrzygnięciu procesu kilka dni temu poinformowało Stowarzyszenie dla Natury “Wilk”.

“W listopadzie 2021 r. myśliwy z Litwy – Jonas T., z zawodu lekarz weterynarii, zastrzelił samicę wilka podczas dewizowego polowania zorganizowanego przez Nadleśnictwo Koszęcin (woj. śląskie). Myśliwy [z 40-letnim stażem – przyp. red.] zaklinał się, że pomylił wilka z lisem.

Sąd Rejonowy w Lublińcu skazał Jonasa T. na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Co trzy miesiące ma składać do sądu pisemne sprawozdanie z przebiegu okresu próby. Ma też wpłacić Nadleśnictwu Koszęcin rekompensatę w kwocie 1,000 zł oraz nawiązkę 8,000 zł na rzecz Fundacji „Ratunek” Przytulisko Koty i Psy w Lublińcu.

To nie pierwszy raz, gdy zagraniczni myśliwi zabijają wilki podczas komercyjnych polowań. Wcześniej do takich przypadków dochodziło np. w Puszczy Drawskiej i Lasach Wałeckich. Wskazuje to na pilną konieczność poprawy organizacji polowań i nadzoru nad ich wykonywaniem”.

– czytamy na oficjalnym profilu Stowarzyszenia w portalu społecznościowym Facebook.

Według informacji, którą otrzymaliśmy od sędziego Dominika Bogacza, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Częstochowie, wyrok jest prawomocny.

Poprzednie teksty:

Wilk zastrzelony w trakcie polowania w okolicach Koszęcina. Aktywiści reagują. Policja przeprowadziła czynności procesowe

Nowe informacje w sprawie zastrzelenia wilka w okolicach Koszęcina. W polowaniu brało udział 30 Litwinów

Wilk zastrzelony w trakcie polowania w okolicach Koszęcina. Litewski myśliwy z zarzutami. Powracamy do sprawy z 2021 roku

Na czym polega polowanie dewizowe? Jak czytamy w portalu green-hunting.pl “Polacy stają się przewodnikami dla myśliwych przybywających z zagranicy. Dokonują odstrzałów na naszym obszarze według reguł określonych przez polskie prawo łowieckie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.