Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy w Powiecie Lublinieckim

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy w Powiecie Lublinieckim

 

Szanowni Czytelnicy !

Dziękuję wszystkim, którzy swoją pomocą i zaangażowaniem, pracą oraz służbą, wspierają rozwój jednostek ochrony przeciwpożarowej i Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w powiecie lublinieckim. 

Jednocześnie zachęcam do lektury poniższego artykułu opisującego aspekty funkcjonowania systemu bezpieczeństwa w powiecie lublinieckim.

komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Janusz Bula

Od 1995 roku zaczął funkcjonować w Polsce, zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną, krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG). Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia i środowiska poprzez walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwo techniczne, chemiczne, a od 1997 roku również ratownictwo ekologiczne i medyczne. Na poziomie Powiatu Lublinieckiego fundamentem KSRG jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) oraz 46 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) zrzeszających blisko 1900 ratowników. Ochotnicy na co dzień wspierają działania prowadzone przez strażaków PSP w zakresie ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, medycznego oraz w walce z pożarami i klęskami żywiołowymi.

Dla osiągnięcia celów, do których powołany został System konieczne są  działania w wielu obszarach, które się wzajemnie uzupełniają. KP PSP prowadzi wieloletnie programy szkoleniowe oraz organizuje ćwiczenia dla służb gminnych, naczelników OSP i ochotniczych zastępów ratowniczych. Owocuje to skuteczną pomocą dla ofiar wypadków, skraca czas dotarcia ratowników na miejsce zdarzenia oraz zapewnia właściwą koordynację działań podejmowanych przez różne jednostki.

Wiedza nabyta podczas szkoleń i umiejętności zdobyte podczas ćwiczeń, nie przyniosłyby jednak pożądanych rezultatów bez odpowiedniego wyposażenia w sprzęt. Z reguły chodzi o specjalistycznie, drogie urządzenia, które finansowane są przez samorządy oraz budżet państwa.

Dotacje na zakup sprzętu dla jednostek OSP

Obowiązek utrzymania jednostek OSP spoczywa na gminach. Strażacy ratownicy OSP otrzymują również wsparcie z budżetu państwa przekazywane poprzez Komendę Główną PSP, MSWiA i Fundusz Ochrony Środowiska. Część środków pochodzi ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenie od ognia, które przekazywane są przez zakłady ubezpieczeniowe. Pieniądze te przeznaczane są głownie na nowe pojazdy, sprzęt ratowniczo – gaśniczy oraz remonty obiektów OSP.

Dotacja z budżetu państwa dla jednostek OSP z Powiatu Lublinieckiego w 2017 roku była rekordowo wysoka i wyniosła 802 000 złotych. Przeznaczono ją głównie na dofinansowanie 3 nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek  OSP Kochanowice,  OSP Woźniki i OSP Strzebiń. Pozostałą część dotacji przeznaczono na wymianę bram garażowych, bieżące remonty strażnic, sprzęt ratowniczy, w tym m.in.  detektory napięcia, agregaty prądotwórcze, umundurowanie specjalne i środki ochrony indywidualnej strażaka.

W latach  2016 i  2015, przyznane dotacje podobnie jak w 2017 r., przeznaczane były na zapewnienie utrzymania i podniesienia gotowości operacyjnej jednostek OSP. W 2016 r. kwota dotacji wyniosła 564 900 zł , w roku 2015 – 363 400 zł.

 

Tab. nr 1. Dotacje.

Celowość przeznaczenia środków pieniężnych na poszczególne przedsięwzięcia, jest konsultowana i uzgadniana pomiędzy KP PSP, naczelnikami, prezesami oraz komendantami gminnymi. Przyjęta formuła uzgodnień i nadzoru powoduje, że wyposażenie, które trafia w ręce ratowników służy efektywnie społeczeństwu, a samym strażakom zapewnia komfort bezpiecznego
i skutecznego prowadzenia działań .

Statystyki pokazują, że rośnie ilość zdarzeń wymagających korzystania ze specjalistycznego sprzętu, bez którego niemożliwa byłaby realna pomoc niesiona nawet przez najlepiej wyszkolonych ratowników.

Statystka zdarzeń

Analizując wieloletnie statystyki dla Powiatu, widać systematyczny wzrost liczby zdarzeń będących skutkiem  wypadków drogowych i innych miejscowych zagrożeń. Liczba pożarów systematycznie maleje, przy czym największy  spadek  odnotowano w kompleksach leśnych. Wpływ na ten stan rzeczy ma rozwój systemu monitoringu i powiadamiania służb ratowniczych o wystąpieniu pożaru w lesie oraz utwardzenie duktów leśnych umożliwiających szybkie dotarcie zastępów gaśniczych na miejsce pożaru. Ogólna liczba zdarzeń, które występują na naszym terenie wzrasta, głównie za sprawą gwałtownych zjawisk pogodowych, powodujących duże szkody i wymagających soordynowanych interwencji służb ratowniczych.

Tab. nr 2. Statystyka interwencji lata 2012 -2017

Podczas tych wszystkich zdarzeń, których charakter i skala trudności są bardzo zróżnicowane,  wymaga się od ratowników umiejętności i doświadczenia w obsłudze i wykorzystaniu całej gamy posiadanego sprzętu.

Działalność szkoleniowa

Szkolenie członków OSP prowadzi nieodpłatnie Państwowa Straż Pożarna. Szkolenia prowadzone są w formie kursów na podstawie właściwych programów nauczania dla strażaków ratowników OSP oraz w formie doskonalenia zawodowego. W ubiegłym roku  zorganizowano 4 kursy szkoleniowe, które ukończyło 135 strażaków ochotników.

Działalność profilaktyczna – kampanie społeczne

Walka z zagrożeniami, to podstawowa forma aktywności straży pożarnej. Wiadomo jednak, że najlepiej jest im zapobiegać. Dlatego bardzo ważna jest skuteczna profilaktyka i edukacja społeczna kierowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób dorosłych. Unormowane zarządzanie kryzysowe, jako narzędzie do osiągania celów związanych z bezpieczeństwem, zawiera w istocie swych działań zadania z zakresu planowania i zapobiegania, które są o tyle ważne, że poprzedzają fazę reagowania służb ratowniczych. Im więcej uwagi i pracy zostanie włożone w zapobieganie, tym mniej będzie kosztów społecznych i finansowych, powodowanych powstałymi sytuacjami kryzysowymi.

W tej dziedzinie Komenda Powiatowa PSP w Lublińcu, podejmuje szereg działań profilaktycznych w ramach kampanii społecznych, takich jak: „Stop wypalaniu traw” czy „Czad ogień obudź czujność”, ,,Kręci mnie bezpieczeństwo”. Uświadamiamy szkodliwość procederu wypalania traw, który przez wielu traktowany jest jako sposób na porządkowanie pól i pastwisk. Przypominamy o niebezpieczeństwie, jakie stanowi tlenek węgla w mieszkaniach i wskazujemy na przyczyny zatruć. Z reguły są to niedozwolone ingerencje mieszkańców w infrastrukturę obiektu takie jak pozatykane otwory wentylacyjne oraz niesprawne lub nieprawidłowo użytkowane urządzenia grzewcze. Brak elementarnej wiedzy i rozwagi bardzo często prowadzi do nieszczęść i ludzkich tragedii.

Aby rozbudzić zainteresowanie zagadnieniami bezpieczeństwa potrzebnego w życiu codziennym, funkcjonariusze PSP przeprowadzają spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Powiatu . W każdej szkole podstawowej i w każdym gimnazjum organizowane są praktyczne ewakuacje, prezentacje tematyczne, a także przekazywane kalendarze strażackie zawierające konkursy dla dzieci.

Ratownicy PSP i OSP służą swoją wiedzą i doświadczeniem organizatorom wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci. Przeprowadzane są pogadanki i pokazy sprzętu, w trakcie których strażacy wyrabiają wśród uczestników nawyki bezpiecznych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożenia.

dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lublińcu mł. bryg. Jerzy Mrugała

 

Starszy artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.