Kultowy buk przy ulicy Sobieskiego zostanie usunięty? Lublinieccy radni podzieleni.

Kultowy buk przy ulicy Sobieskiego zostanie usunięty? Lublinieccy radni podzieleni.

W środę, podczas Sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, samorządowcy dyskutowali nad projektem Uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony drzewa uznanego za pomnik przyrody w granicach Gminy Lubliniec – mowa o buku pospolitym, rosnącym obok gmachu lublinieckiego Sądu Rejonowego przy ulicy Sobieskiego.

Część radnych uważa, że chorujący, 33 metrowy buk, o obwodzie pnia wynoszącym 445 cm, powinien zostać usunięty ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Wśród samorządowców nie brak też opinii, że najpierw należy wykorzystać wszelkie metody, które przedłużyłyby żywotność drzewa.

Jak czytamy w treści uchwały: Zniesienie statusu pomnika przyrody następuje ze względu na zły stan zdrowotny drzewa oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego. Z załączonego uzasadnienia do projektu wynika, że w 2015 roku drzewo poddane zostało badaniom, które wykazały zaawansowany rozkład pnia wewnętrznego, pomimo dobrego stanu korony. W lutym 2019 roku doszło jednak do odłamania się jednego z konarów usytuowanego ponad powierzchnią ulicy Sobieskiego. W miejscu uszkodzenia konaru stwierdzono ślady zgnilizny.

Kolejna ekspertyza, prowadzona w czerwcu 2019 roku, wykazała uszkodzenia dolnej części pnia w granicach od 53 do 72 procent, w zależności od wysokości: Wyraźne uszkodzenia pnia oraz odłamywanie się dużych konarów wskazują, że przedmiotowe drzewo zaczyna stanowić istotne niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia – informuje uchwałodawca. W ekspertyzie znalazł się jednak zapis o możliwości nie tylko usunięcia buka ale też dokonania zabiegów pielęgnacyjnych w kornie, cięcia drzewa do wysokości 25 metrów a następnie o powtórnych badaniach pomnika przyrody w terminie do 36 miesięcy.

Z uwagi na ten zapis oraz ze względu na to, że ewentualne usunięcie buka uzależnione jest od wcześniejszego przyjęcia uchwały znoszącej formę ochrony drzewa, w tej sprawie podczas Sesji doszło do wymiany zdań pomiędzy samorządowcami – To drzewo to swoista historia naszego miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają je mniej więcej w takim kształcie jak teraz – mówił Jan Springwald, lider Forum Samorządu Lublinieckiego – Wyniki ekspertyz, z którymi się zapoznaliśmy, jasno wskazują, że choroba buku postępuje ale nikt jednoznacznie nie potrafi stwierdzić na ile drzewo stanowi dzisiaj zagrożenie. Z konsultacji przeprowadzonych z dendrologami podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska wynika, że przy odpowiednich pozwoleniach można zastosować czynności pielęgnacyjne, m.in. poprzez likwidację osłabionych konarów. Uważam, że powinno wdrożyć się takie zabiegi i mogą one jeszcze wydłużyć życie tego drzewa. Utrzymanie buka np. w okresie pięciu lat, przy jednoczesnym nasadzeniu nowych drzew, pozwoliłoby również na wyrównanie straty w obliczu ewentualnej decyzji o jego ścince. W tym czasie można przeprowadzić kolejne rozmowy z fachowcami. Nie spieszmy się z tą decyzją – sugerował J. Springwald.

Powinniście państwo dzisiaj podjąć decyzję – ripostowała Anna Jonczyk – Drzymała, Zastępca Burmistrza Lublińca – Rozpoczyna się sezon jesienny. Kolejne zawieszenie tej sprawy spowoduje, że drzewo nadal będzie zagrożeniem dla użytkowników, że coś się stanie – dodała. W podobnym tonie wypowiedziała się radna Iwona Ochman wskazując, że każdego dnia, pod pomnikiem przyrody przechodzą m.in. uczniowie okolicznych szkół – Nikt z nas nie jest ekspertem w dziedzinie dendrologii. Jesteśmy w posiadaniu opinii fachowców o stanie zdrowia buka. Wiemy z jakimi anomaliami pogodowymi mamy dzisiaj do czynienia. Nie podpisałabym się pod propozycją aby poczekać z decyzją o usunięciu drzewa. Jeśli nie ma ono fundamentu do utrzymania zdrowej korony, należy się nad tym głęboko zastanowić – mówiła radna klubu Z Burmistrzem dla Lublińca.

Radny Springwald złożył wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad procedowania Uchwały i przeniesienie decyzji rady na kolejne posiedzenie, wnosząc jednocześnie o organizację dalszych konsultacji z ekspertami w okresie międzysesyjnym. Za przyjęciem wniosku J. Springwalda głosowało 12 radnych, 5 samorządowców było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu (imienne wyniki głosowania poniżej). Wiele wskazuje na to, że ostateczna decyzja Rady Miejskiej w Lublińcu w sprawie zniesienia formy ochrony buka znajdującego się przy budynku Sądu Rejonowego, zostanie podjęta w październiku.

Warto wskazać, że na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, władze Lublińca ogłosiły konsultacje społeczne dotyczące projektu Uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony pomnika przyrody. Informację o konsultacjach, wyznaczonych na okres od 11 do 16 września, opublikowano na tablicy ogłoszeń oraz stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Jak wynika z raportu końcowego – do magistratu nie wpłynęły żadne wnioski uwagi do projektu uchwały ze strony mieszkańców.

Buk pospolity znajdujący się przy ul. Sobieskiego został objęty ochroną jako pomnik przyrody Zarządzeniem Wojewody Częstochowskiego z dnia 12 grudnia 1989 roku.

.

 

  1. A znaczenie słowa “kultowy” pan zna? Bo mnie się zdaje, że nie.

    Odpowiedz
  2. a czy owa opinia dendrologiczna jest gdzieś dostępna???

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.