Kwarantanna dla części uczniów ZPO w Boronowie. Jaka sytuacja w pozostałych gminach? [raport PSSE, 21.10.]

Kwarantanna dla części uczniów ZPO w Boronowie. Jaka sytuacja w pozostałych gminach? [raport PSSE, 21.10.]

Ze względu na braki personalne wynikające z potwierdzenia zakażenia wirusem Sars-Cov-2 u jednego nauczyciela oraz jednej uczennicy i związanej z tym kwarantanny dla osób z kontaktu, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu prowadzącego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Boronowie wdrożył od dnia 20.10 2020 r. do 30.10.2020 r. nauczanie zdalne dla klas 4-8 – poinformowała Ewa Stefanik z Wydziału Oświaty Urzędu Gminy w Boronowie.

W korespondencji z Lublinieckim.pl dodaje, że na dzień 20 października w szkole potwierdzono zakażenie u kolejnego nauczyciela – W placówce nieobecnych jest 22 nauczycieli oraz 5 pracowników administracji i obsługi. Przy tak dużej liczbie niemożliwa jest realizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego w formie stacjonarnej – podkreśla Ewa Stefanik.

W celu przeciwdziałania większej liczbie zakażeń i zapobieganiu powstaniu nowych ognisk chorobowych oraz aby kontynuować realizację programu nauczania, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w porozumieniu z Wójtem Gminy oraz w uzgodnieniu z Kuratorium Oświaty zwrócił się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o wyrażenie zgody na nauczanie zdalne również w klasach 1-3 od czwartku 22.10. do końca miesiąca oraz o wydanie zgody na ograniczenie funkcjonowania przedszkola poprzez utworzenie jednej grupy przedszkolnej dla dzieci rodziców pracujących. W chwili obecnej trwa oczekiwanie na decyzję Sanepidu.

*     *     *

W kwestii pracy placówek edukacyjnych, zbieramy meldunki z pozostałych gmin powiatu lublinieckiego. 

Sytuacja zarówno w szkołach podstawowych, jak i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Pawonków jest w miarę stabilna. Absencje, poza kilkoma przypadkami krótkookresowej kwarantanny, nie odbiegają od przeciętnych absencji obserwowanych o tej porze roku. W dniu 19.10.2020 frekwencja uczniów szkół podstawowych wynosiła 90%, natomiast w przedszkolach obecnych było 76% dzieci. Siedmioro uczniów przebywało na kwarantannie, związanej z kwarantanną lub zakażeniem innego domownika. Wśród uczniów szkół podstawowych i wychowanków przedszkoli nie potwierdzono zakażenia wirusem Sars-Cov-2. W gminie Pawonków nie wdrożono nauczania zdalnego, ani hybrydowego. Monitorujemy sytuację i będziemy podejmować działania adekwatne – informuje Anna Bok z Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Pawonkowie [19.10.]

W Gminie Koszęcin, na dzień dzisiejszy, wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym – pisze Ewa Brodowy z Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych UG Koszęcin [20.10.]

Wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe w Gminie Herby w chwili obecnej pracują bez zakłóceń. Absencja dzieci i nauczycieli we wszystkich placówkach jest niewielka. W sytuacji wprowadzenia kolejnych obostrzeń, wymuszających wprowadzenie nauczania hybrydowego lub zdalnego, szkoły podstawowe są przygotowane do takiego sposobu nauczania. W chwili obecnej nie ma wskazań do pracy w takim trybie dla placówek w naszej Gminie – zapewnia Sekretarz Gminy Herby, Elżbieta Machoń [21.10.]

Jak informuje Beata Bacior, zastępca Burmistrza Woźnik – Sytuacja na dzień dzisiejszy w placówkach oświatowych Gminy Woźniki jest stabilna. Szkoły Podstawowe i Przedszkola pracują w trybie stacjonarnym. Na kwarantannach przebywają nieliczni uczniowie. Każda placówka przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego przedłożyła do organu prowadzącego szczegółowe procedury postepowania w związku z zagrożeniem COVID – 19. Z procedurami została zapoznana cała społeczność szkolna. Od poniedziałku (19.10.2020) Liceum Ogólnokształcące w Psarach rozpoczęło pracę w systemie hybrydowym zgodnie z nowymi wytycznymi. Na chwilę obecną, ani jeden dyrektor szkoły podstawowej nie wystąpił o zgodę na nauczanie hybrydowe w swojej placówce. Nasz niepokój budzi pojawiająca się absencja wśród kadry pedagogicznej. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami i monitorujemy sytuację w placówkach na terenie Woźnik i gminy. Sytuacja jest dynamiczna i jeśli wystąpią zachorowania na większą skalę będziemy podejmować wraz z dyrektorami dalsze kroki. W ręce naszych uczniów trafiło w zeszłym roku szkolnym 61 laptopów do nauki zdalnej, które stanowią bazę do dalszej pracy online. Szkoły zostają wyposażane w kamerki do klas lekcyjnych, które poprawią kontakt uczniów z nauczycielami w razie przejścia w tryb pracy zdalnej – czytamy w środowym komunikacie prasowym.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, dyrektorzy miejskich szkół podstawowych w Lublińcu – SP1, SP2, SP3 i SP4 – złożyli wniosek do Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Lublińcu o wyrażenie zgody na pracę szkół w trybie hybrydowym od dnia 20 października do końca miesiąca. Po otrzymaniu pozytywnej opinii PSSE, od wtorku w poszczególnych placówkach nauczaniem zdalnym objęte są klasy:

  • szkoła podstawowa nr 1: V-VII (klasy ósme pozostaną przy nauczaniu tradycyjnym)
  • szkoła podstawowa nr 2: V-VIII
  • szkoła podstawowa nr 3: V-VIII
  • szkoła podstawowa nr 4: VI-VIII (placówka nie posiada klas piątych)

Uczniowie klas młodszych I-IV lublinieckich szkół podstawowych pozostaną przy nauczaniu stacjonarnym na terenie szkół.

Czekamy na komunikaty z kolejnych gmin, które zamieścimy w aktualizacjach powyższego tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.