Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów. Celem zwiększenie lesistości na terenie kraju

Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów. Celem zwiększenie lesistości na terenie kraju

Zachęcamy wszystkich właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłosili się do nadleśnictw z ofertą sprzedaży – czytamy na stronie Nadleśnictwa Lubliniec.

Kupując nowe grunty, Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Do 2050 roku lesistość Polski ma zwiększyć się do 33 procent.

Obecnie lasy stanowią już niemal 30 procent powierzchni Polski – Jesteśmy w czołówce europejskich państw, a dzięki odpowiedzialnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, tereny leśne w Polsce zwiększają się z roku na rok. Ogromną większością z nich (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce należy do osób prywatnych – wyliczają przedstawiciele Lasów Państwowych.

Zasady tegorocznej akcji powiększania zasobów leśnych przez Lasy Państwowe reguluje Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 30 grudnia 2021 roku. W tym roku poszczególni nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Zarządzenie wskazuje też na źródło finansowania zakupu gruntów. Są nim własne fundusze nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, środki pochodzące z funduszu leśnego.

Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jestem usatysfakcjonowany skalą działań Lasów Państwowych prowadzonych na rzecz powiększania areału należącego do Skarbu Państwa w tak cennym strategicznie obszarze, jakim są lasy. Mam nadzieję, że w tym roku uda się nabyć jeszcze więcej gruntów, by powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rosła – podsumował Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Ogłoszenia dotyczące skupu gruntów pod nowe lasy rozpowszechniono m.in. w Urzędach Gmin. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości sprzedaży działek opublikowano m.in. na stronie Urzędów Gminy Ciasna czy Koszęcin.

Czytaj również:

Radny Gabriel Podbioł kontra Nadleśnictwo Lubliniec. Publikujemy korespondencję w sprawie wycinki drzew

Radna Irena Dyczkowska jako jedyna nie poparła Apelu Rady Miejskiej w Lublińcu w sprawie wycinki lasów. Pytamy: dlaczego?

  1. Zwiększyć lesistość poprzez masowe wycinanie, nawet w parkach narodowych

    Odpowiedz
  2. “Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji (…) – ale rzygi. Fuj. Kasy mają sporo – dobrze, że zamiast nowe terenówki albo na Rydzyka posadzą badyle na nieużytkach (na których same też się drzewa zasieją) i za 50 lat już laskiem będzie to można nazwać. Ale lepiej gdyby trochę mniej cięli i nie blokowali powstawania parków narodowych i rezerwatów bo w tym zakresie jesteśmy na szarym końcu Europy.

    Odpowiedz
  3. Na pewno jeśli chodzi o ilość parków narodowych i rezerwatów jesteśmy przed naszymi sąsiadami za Odry. Lesistość Polski zwiększa się systematycznie. Czy niektórzy wiedza co to są cięcia pielęgnacyjne ?Według mojej wiedzy w parkach wycina sie drzewa które są chore i zarażone np. kornikiem. Miałem kawałek lasu i w okresie dwóch lat musiałem wyciąć ok 40% drzewostanu z powodu kornika.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.