Likwidacja przedszkola w Ciasnej. Co z budynkiem?

Likwidacja przedszkola w Ciasnej. Co z budynkiem?

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnych Rady Gminy Ciasna, sporo dyskusji wzbudziła zapowiedź o likwidacji Niepublicznego Przedszkola “Zaczarowany Ołówek” w Ciasnej. Gmina jest zainteresowana dzierżawą budynku aby poszerzyć edukację dzieci na swoim terenie. Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wylicza pierwsze koszty ewentualnego utrzymania placówki. Zapowiada przy tym, że obecni pracownicy przedszkola mogą stracić pracę.

Informację o planowanej likwidacji przedszkola podał Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej – Zamierzamy przejąć budynek, na drodze dzierżawy, aby zatrzymać dzieci, które do tej pory uczęszczały do “Zaczarowanego Ołówka” – powiedział włodarz gminy – Mamy do dyspozycji przedszkole gminne, które cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców. W tegorocznym naborze na kolejny rok szkolny zanotowano już ponad 80 zgłoszeń, podczas gdy placówka jest przygotowana na obsługę 64 dzieci. Wydzierżawienie nieruchomości po “Zaczarowanym Ołówku” pozwoliłoby na rozlokowanie wychowanków w dwóch budynkach – dodaje Zdzisław Kulej.

Według wójta – przyczyną likwidacji niepublicznego przedszkola w Ciasnej jest zbyt mała liczba dzieci, które teraz korzystają z opieki w tej placówce. “Zaczarowany Ołówek” gotów jest do przyjęcia 48 wychowanków, podczas gdy na koniec lutego liczba ta wyniosła zaledwie 28 dzieci. Potwierdza to dyrektor placówki, Iwona Grati – Byliśmy zmuszeni poinformować rodziców o zaprzestaniu działalności. Od pewnego czasu w naszym przedszkolu znajdowała się garstka dzieci. Wiązało się to z dokładaniem podmiotu prywatnego do utrzymania placówki. Czekamy teraz na oficjalne stanowisko gminy w sprawie dzierżawy – mówi dyrektorka. Iwona Grati dodaje przy tym, że na poprawę frekwencji nie wpłynęło nawet wycofanie czesnego, które początkowo wpłacali rodzice. Nie pomogło też dofinansowanie z Urzędu Gminy.

Wszystko wskazuje na to, że przejęcie budynku przez gminę będzie kolejnym obowiązkiem, z którym zmierzy się Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ciasnej. Dyrektor Barbara Kaczmarek dokonała pierwszych wyliczeń związanych z ewentualnym utrzymaniem przedszkola – Minimalny koszt, zawierający najpotrzebniejsze wydatki, takie jak pensje dla pracowników czy opłaty za media to około 20 tysięcy złotych miesięcznie – twierdzi dyrektor B. Kaczmarek. W grę wchodzi także wyżywienie dzieci – jeśli przedszkole gminne miałoby poszerzyć ilość przygotowywanych obiadów, wraz dostarczaniem ich do sąsiedniego budynku, dodatkowy koszt sięgałby około 17 tysięcy złotych. Należy również pamiętać o kwocie, którą gmina miałaby przeznaczyć na dzierżawę nieruchomości.

Dyrektor Barbara Kaczmarek zapowiada również, że obecni pracownicy “Zaczarowanego Ołówka” muszą liczyć się z utratą stanowisk – Część osób zatrudnionych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym pracuje na niepełnych etatach. Najprawdopodobniej zostałyby one rozdysponowane do stanowisk zajmowanych przez pracowników niepublicznego przedszkola – dotyczy to wychowawców oraz pracowników obsługi, zatrudnionych np. do wydawania posiłków – informuje dyrektor ZSP Ciasna. Możliwość dzierżawy budynku przez gminę z pewnością stwarza wiele korzystnych możliwości dla samorządu. Najważniejszym celem jest zatrzymanie najmłodszych mieszkańców w placówkach edukacyjnych zlokalizowanych w Ciasnej. Jednak prognozy finansowe i wizja utraty pracy przez osoby zatrudnione w “Zaczarowanym Ołówku” sugerują, że do przejęcia nowoczesnej placówki znajdującej się w centrum gminy, jeszcze daleka droga…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.