Litr benzyny na stacji Orlen w Lublińcu droższy niż na Orlenie w pobliskiej Ciasnej. Zdziwiona mieszkanka pyta: dlaczego?

Litr benzyny na stacji Orlen w Lublińcu droższy niż na Orlenie w pobliskiej Ciasnej. Zdziwiona mieszkanka pyta: dlaczego?

Z redakcją portalu Lubliniecki.pl skontaktowała się mieszkanka Glinicy, która nie kryła zaskoczenia zaobserwowaną różnicą cen najpopularniejszej benzyny Pb95 na lokalnych stacjach należących do PKN Orlen.

We wtorek przy ulicy Lisowickiej w Lublińcu za litr tego paliwa trzeba było zapłacić 5.29 złotych, natomiast na stacji Orlen w Ciasnej, oddalonej o zaledwie kilka kilometrów, cena Pb95 wynosiła 5.13 złotych – informuje nasza czytelniczka, prosząc o zbadanie przyczyn takiej rozbieżności cen.

W nadesłanej korespondencji, autorka podkreśla, że – jak się dowiedziała – część osób zamieszkałych w Lublińcu fatyguje się do Ciasnej aby tutaj uzupełniać paliwo w swoich samochodach. Zainteresowała się tematem i szybko odkryła przyczynę. Różnicę w cenach Pb95 potwierdziliśmy w telefonicznej rozmowie z pracownikami stacji Orlen w Ciasnej oraz w trakcie bezpośredniej wizyty w punkcie zlokalizowanym w zachodniej części Lublińca.

W związku ze zgłoszeniem, o komentarz poprosiliśmy Biuro Prasowe PKN Orlen S.A. – W kształtowaniu detalicznej polityki cenowej, koncern kieruje się wyłącznie wskazaniami biznesowymi, warunkami makroekonomicznymi oraz relacjami podaży i popytu. Oznacza to, że ceny paliw na stacjach zależą w dużej mierze od niezależnych czynników makroekonomicznych, jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy czy relacje kursów walut – czytamy w korespondencji zwrotnej.

Obok tych niezależnych czynników istotne są także lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, w kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji. Natomiast oddzielnym przypadkiem są stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu – wyjaśniają przedstawiciele Orlen S.A.

W odpowiedzi podkreślono również, że w Polsce ceny paliw na stacjach należą niezmiennie do najniższych w Europie. W krajach Unii Europejskiej obecnie tańsza benzyna jest jedynie w Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Z kolei za olej napędowy mniej płacą na Słowenii i Litwie oraz w Rumunii oraz Bułgarii.

PKN Orlen prowadzi też liczne akcje oraz promocje na swoich stacjach paliw, dzięki którym wyjściowa cena paliwa jest niższa. Dobrym przykładem jest wprowadzony na stałe rabat dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Tylko w ciągu ubiegłego roku ponad 400 tys. rodzin przynajmniej raz korzystało z tej zniżki.

  1. Witam. Stacja Orlen w Ciasnej jest pod Franczyza a Orlen w Lublińcu jest Państwowy. Wiec Orlen w Ciasnej nie ma nałożonych cen od górnie tak jak Orlen w Lublińcu.

    Odpowiedz
  2. W Gwoździanach też zawsze mają taniej niż w Lublińcu. A w Lublińcu…, czy wszystkie “CPN-y” są państwowe? Bo wszystkie mają tą lub +/- 1 grosz cenę. Na Tarnowskie Góry pojedziesz, też zapłacisz mniej. Za to przy Jemielnicy (na Orlenie) = gwarantowane 5-10 grosza więcej. W Kochanowicach czy Herbach lub dalej na Cze-wę bywa różnie, a raczej to samo lub kilka żółciaków więcej. Czyli…? Co…? Jak… ? Jaki ma mieszkanka Glinicy problem? Niech jedzie do Ciasnej, ma bliżej niż do Lublińca.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.