Lubecko: Coś więcej niż świętowanie.

Lubecko: Coś więcej niż świętowanie.

Pomimo, iż w szybkim tempie oddalamy się od daty 11 listopada, w wielu miejscach trwają jeszcze uroczystości związane z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jakikolwiek wyraz szacunku dla Ojczyzny zasługuje na uznanie – począwszy od flagi wywieszonej na balkonie, skończywszy na imprezach sportowych czy inicjatywach artystycznych. To co wydarzyło się w Lubecku… wykroczyło jednak poza wszelkie schematy!

Od wtorku na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku trwa wystawa pamiątek historycznych. Nawiązuje ona m.in. do tematyki niepodległościowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wartościowe rekwizyty zebrali… sami mieszkańcy Lubecka. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania Krzysztofa Ciacha – nauczyciela historii, pomysłodawcy i koordynatora przedsięwzięcia. W szkolnej świetlicy zebrano i wystawiono około 200 pamiątek! Eksponaty będzie można oglądać jeszcze w czwartek!

Idea zorganizowania takiej wystawy zrodziła się już we wrześniu. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz udanej akcji informacyjnej, mieszkańcy znakomicie odpowiedzieli na nasz apel – mówi Krzysztof Ciach – Pamiątki pochodzą nie tylko ze zbiorów należących do rodziców naszych uczniów. Otrzymaliśmy również wiele zgłoszeń od pozostałych mieszkańców – dodaje. Oryginalny pomysł, nawiązujący do 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, wpłynął zatem na integrację całej społeczności Lubecka – właśnie dlatego inicjatywa wydaje się tak wyjątkowa!

Wśród eksponatów dominowały zdjęcia pochodzące z czasów wojennych. Nie zabrakło przedmiotów codziennego użytku – m.in. pamiątek militarnych ale też starych kart pocztowych, dokumentów, aparatów fotograficznych, lamp olejowych, a nawet nożyc do obcinania owiec. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły obrazy o tematyce sakralnej, jak choćby dzieło z 1912 roku przywiezione z okolic Lwowa – Jedna z mieszkanek przekazała nam oryginalny prezent ślubny swoich rodziców, serwis do kawy z 1933 roku, wraz ze zdjęciami z wesela. To są niezwykłe momenty i bardzo cenne doświadczenie dla młodych ludzi – podsumowuje K. Ciach.

Część zeskanowanej dokumentacji wyświetlano za pomocą rzutnika – pochodziła ona m.in. z kolekcji Piotra Grabolusa, pasjonata historii z Lubecka. Niezwykła inicjatywa uczniów i mieszkańców, zmotywowanych przez Krzysztofa Ciacha, okazała się strzałem w dziesiątkę. To jednak nie jedyna inicjatywa związana z Niepodległą – w trakcie wystawy odbyła się również akademia przygotowana na okoliczność rocznicy. Wcześniej uczniowie z Lubecka włączyli się do organizacji wystawy “Sto Postaci na 100 lecie Niepodległości” w lublinieckim Muzeum Pro Memoria Edith Stein.

W Lubecku odbył się również I Lubecki Pielgrzymkowy Bieg Różańcowy, również powiązany z rocznicą Odzyskania Niepodległości. Więcej na ten temat – TUTAJ (Facebook).

Współpraca: Joanna Garus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.