Lubliniec: Były cmentarz szpitalny skazany na likwidację? Znamy stanowisko Burmistrza oraz władz województwa śląskiego.

Lubliniec: Były cmentarz szpitalny skazany na likwidację? Znamy stanowisko Burmistrza oraz władz województwa śląskiego.

Jak informowaliśmy w końcówce października, stan byłego cmentarza szpitalnego w Lublińcu wzbudza coraz większy niepokój mieszkańców miasta. 

Gmina Lubliniec jest administratorem dwóch wojennych mogił zbiorowych, znajdujących się w obrębie nekropolii. Na ich utrzymanie przeznacza środki przyznawane corocznie przez Wojewodę Śląskiego. Dzięki temu groby spoczywających tutaj wojskowych zachowują stosowne oblicze, choć jak przyznaje Burmistrz Edward Maniura – ostatnie dotacje są mniejsze niż w roku 2018.

Fatalna sytuacja panuje jednak w pozostałej części cmentarza, na której odbywały się pochówki pacjentów szpitala. Ten obszar administruje Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu. Zdekompletowane nagrobki, zapadające się płyty, brak odpowiednich zabezpieczeń i przede wszystkim… środków na utrzymanie obiektu, nie pozostawiają złudzeń – cmentarz pogrąża się w ruinie. 

Ze względu na to, że utrzymujemy kilka różnych nieruchomości na terenie miasta, nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na to aby utrzymywać cmentarz w wymiarze całościowym, tym bardziej, że w obecnych czasach nie przynosi on żadnego dochodu. Możemy skupić się jedynie na zachowaniu najważniejszych obiektów oraz na pracach pielęgnacyjnych na terenach zielonych – podkreślał Marek Brzezina, Dyrektor ZGKLiC Lubliniec w październikowej rozmowie z Lublinieckim.pl – Ze względu na kradzieże [m.in. 40 stalowych tabliczek nagrobkowych i ogrodzenia – przyp. red.] oraz dewastacje, temat wymaga szerszej dyskusji z udziałem władz. Wystąpimy z propozycją takiego spotkania aby określić możliwości pozwalające na dalsze działania – deklarował dyrektor.

Nie jest wykluczone, że może dojść do sytuacji, w której ZGKLiC zdecyduje się na budowę tablic informacyjnych nawiązujących do historii cmentarza, a w dalszej przyszłości zapadnie decyzja o likwidacji grobów! Z uwagi na pilną potrzebę zmian, postanowiliśmy zasięgnąć dodatkowych informacji, prosząc w tej sprawie o stanowisko Burmistrza Lublińca oraz przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim prowadzona jest ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego, obejmująca na terenie Lublińca cztery obiekty oznaczone jako groby wojenne (GW) i cmentarze wojenne oraz ofiar wojen – informuje Burmistrz Lublińca, Edward Maniura. Wymienia tutaj dwie wspomniane mogiły zlokalizowane na terenie byłego cmentarza szpitalnego (14 nieznanych żołnierzy radzieckich oraz 194 dzieci – ofiar eksperymentów prowadzonych przez hitlerowców w latach 1942/44), a także grób żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i mogiłę żołnierzy Armii Czerwonej – znajdujące się w obrębie Cmentarza Wojskowego przy ul. Stalmacha.

Corocznie Wojewoda Śląski, na podstawie porozumienia w sprawie powierzenia opieki nad grobami wojennymi, przyznaje miastu Lubliniec dotację na realizację zadania – Jeszcze w 2018 roku było to 1.150 złotych, a obecnie w 2019 i na 2020 rok kwota sięgnęła tylko 600 złotych, z informacją, że dotacje udzielone z budżetu państwa wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości oraz niewykorzystane w danym roku, podlegają zwrotowi. Utrzymanie porządku i czystości finansowane jest już tylko z budżetu miasta, w miarę posiadanych środków – zaznacza Burmistrz.

Z wypowiedzi Edwarda Maniury jasno wynika, że Gmina Lubliniec nie jest w stanie przeznaczać dotacji na naprawę pozostałych nagrobków zlokalizowanych na terenie byłego cmentarza szpitalnego. Pytamy zatem, czy Śląski Urząd Wojewódzki posiada instrumenty i środki, które pozwoliłyby na poprawę stanu grobów w tej części nekropolii, która wykracza poza kompetencje miasta.

Dotacja Wojewody Śląskiego może być przeznaczona wyłącznie na utrzymanie i remont obiektów zakwalifikowanych jako groby lub cmentarze wojenne. Nie ma możliwości przeznaczenia środków na inne obiekty. Były cmentarz szpitalny [nie licząc dwóch tutejszych mogił zbiorowych – przyp. red.] nie jest  cmentarzem wojskowym. Nie ma zatem możliwości sfinansowania remontów wszystkich znajdujących się na nim mogił ze środków dotacji Wojewody Śląskiego – informuje Magdalena Szewczuk – Szturc, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Teren, na którym znajduje się cmentarz przy Zakładzie Neuropsychiatrycznym w Lublińcu jest własnością gminy Lubliniec i to gmina odpowiada za jego utrzymanie – dodaje Dyrektor wydziału.

Obok wspomnianej przez Dyrektora Marka Brzezinę konieczności bezpośrednich konsultacji na linii ZGKLiC – władze miasta, ostatnią nadzieją dla byłego cmentarza szpitalnego wydaje się być… wyłącznie dobra wola Rady Miejskiej w Lublińcu. 24 października, w sprawie pogarszającego się stanu nekropolii, wysłaliśmy zapytania do wszystkich samorządowców. Od tego czasu minął niemal miesiąc i nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi.

POPRZEDNI TEKST DOTYCZĄCY CMENTARZA ORAZ KOMENTARZE INTERNAUTÓWTUTAJ

  1. Hola hola jak tak można? Przecież to są grosze dla miasta aby utrzymać ten cmentarz… I co na miejscu zrobicie ? Kolejny parking?
    Kolejna bibliotekę wybudujcie!! Takie miejsca trzeba pielęgnować A nie likwidować!!!

    Odpowiedz
  2. Na cmentarzach w Lublińcu (parafialnych i komunalnym) po 30 latch, o ile rodzina nie opłaci dalej, likwiduje się groby…dlaczego wymagacie by ten cmentarz – oprócz miejsc pamięci narodowej – funkcjonowł na innych zasadach? Czy oprócz chęci dokopania obecnym władzom jest jakieś inne uzasadnienie?

    Odpowiedz
  3. ja bym to sprywatyzował, tak samo cały cmentarz komunalny. to jest bez sensu, że cmentarz na siebie nie zarabia. Inne komunalne cmentarze jadą pełną parą, a tam jest kilka etatów i nie ma roboty, bo firmy prywatne same se wszystko robią. tutaj ten cmentarz też bym oddał prywaciarzowi, tak jak jest parafialny w centrum. zadbany, wygląda dobrze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.