Lubliniec: Finał Konkursu “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” z udziałem eurodeputowanej Jadwigi Wiśniewskiej [audio]

Lubliniec: Finał Konkursu “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” z udziałem eurodeputowanej Jadwigi Wiśniewskiej [audio]

W sobotę 5 marca w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się Gala Finałowa i podsumowanie VII Wojewódzkiego Konkursu “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Od 7 lat wydarzenie organizuje poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Wiśniewska.

Coroczny konkurs adresowany jest do uczniów klas podstawowych od 6 do 8 oraz szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim. Obejmuje on prace multimedialne, prezentacje, filmy, utwory muzyczne i animacje związane z działalnością Żołnierzy Wyklętych – powojennego podziemia antykomunistycznego.

Za bezgraniczną miłość do wolnej Polski zapłacili najwyższą cenę. Komuniści grzebiąc Niezłomnych w bezimiennych dołach posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach. Duchowy testament Żołnierzy Niezłomnych piękną treścią wypełniają uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej posłanki do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej.

W trakcie wystąpienia w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu podkreślała wartość tego typu przedsięwzięć, zwłaszcza w związku z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie – Na naszych oczach pisze się krwawa historia, która niewiele różni się od tej, której świadkami, uczestnikami i ofiarami byli Żołnierze Wyklęci. Tak teraz, tak i wtedy, za wolność przelewa się krew – podkreśliła J. Wiśniewska, dziękując za zaproszenie i pomoc w organizacji wydarzenia posłowi Ziemi Lublinieckiej, Andrzejowi Gawronowi.

Eurodeputowana szczególnie mocno wskazywała na ważną rolę młodego pokolenia w utrwalaniu pamięci o Wyklętych, odnosząc się m.in. do aktywności uczestników kolejnych edycji Konkursu – To jest młodzież niezwykła, która chce wiedzieć, która chce bić się o prawdę docierając do świadków historii. To przyszła elita intelektualna Rzeczypospolitej. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo zwyciężają ci, którzy walczą o prawdę  – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Wyrazy wdzięczności skierowała również do nauczycieli prowadzących, rodziców, pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, Kapituły Konkursowej, fundatorów nagród – w tym Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy – rodzin Żołnierzy Wyklętych i wszystkich uczestników sobotniej Gali.

W lublinieckim MDK gościli m.in.: Dariusz Ptaś – Sekretarz Województwa Śląskiego, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Alicja Janowska – dyrektor Delegatury ŚKO w Częstochowie, Angelika Blinda – reprezentująca Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Anna Olczyk i Wojciech Lisiecki – przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych, kom. Dariusz Gajzler – p.o. Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu, st. bryg. Janusz Bula – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, Zbigniew Znojek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubliniec, ksiądz prałat Antoni Zając z Parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein w Lublińcu, ks. kpt. Przemysław Tur – Proboszcz Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu, o. Tomasz Maniura OMI – Oblacki Duszpasterz Młodzieży, Mariusz Maciów – Komendant Hufca ZHP Lubliniec, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu w LublińcuAdam Ogrodnik – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A. oraz przedstawiciele mediów.

W dotychczasowych edycjach Konkursu wzięło udział 1 989 uczniów z całego województwa śląskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 385 prac z 61 miejscowości. Galę uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej 1 stopnia im. Janiny Garści w Lublińcu oraz Martyny Zygadło – finalistki “The Voice of Poland”.

źródło: jadwigawisniewska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.