Lubliniec: Komunikacja zastępcza podczas budowy wiaduktu. W jakich godzinach kursować będą busy?

Lubliniec: Komunikacja zastępcza podczas budowy wiaduktu. W jakich godzinach kursować będą busy?

Coraz więcej emocji towarzyszy planowanemu rozpoczęciu wyburzenia obecnego i budowy nowego wiaduktu na ulicy Powstańców Śląskich (droga wojewódzka 906) w Lublińcu.

Oprócz planowanego objazdu ulicami Częstochowską i Klonową, rozwiązaniem na spodziewane utrudnienia w ruchu drogowym ma być zastępcza komunikacja zbiorowa – stanowiąca część tymczasowej organizacji ruchu zatwierdzonej przez Marszałka Województwa Śląskiego.

Pomimo wielu interwencji lokalnych samorządowców, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach najprawdopodobniej nie zdecyduje się na budowę zastępczej kładki lub na uruchomienie alternatywnego odcinka przecinającego torowisko w rejonie obecnego wiaduktu.

Część mieszkańców będzie mogła jednak skorzystać z komunikacji zbiorowej, organizowanej w trakcie prac.

Wiemy już, że transport zbiorowy mają zapewnić 9 – osobowe busy. W zakładce “Pytania do Burmistrza”, aktualizowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Lublińcu, jedna z mieszkanek zapytała czy pojazdy będą aktywne również w soboty i niedziele.

“Komunikacja zastępcza będzie również kursować w soboty i niedziele. Będzie funkcjonować tak jak od poniedziałku do piątku, czyli od 6:00 do 22:00, zgodnie z poniższym harmonogramem” – odpowiedział Burmistrz Edward Maniura:

  • 6.00-10.00 – kurs co 15 minut
  • 10.00-13.00 – kurs co 30 minut
  • 13.00-18.00 – kurs co 15 minut
  • 18.00-22.00 – kurs co 30 minut

“W przypadku stwierdzenia ponadprzeciętnego zapotrzebowania na komunikację zastępczą lub braku zainteresowania transportem w określonych porach dnia, wykonawca w porozumieniu z Urzędem Miejskim skoryguje interwał kursowania komunikacji zastępczej” – zapowiada Edward Maniura.

Obecny wiadukt wzniesiony został w latach 70-tych i miał być jedynie obiektem… tymczasowym, aż do budowy bardziej trwałej konstrukcji. Przetrwał jednak do dziś lecz stan obiektu wymusza wręcz konieczność jego rozbiórki. W przeciwnym razie, prędzej czy później, wiadukt zostałby zamknięty ze względów bezpieczeństwa – zatem miasto i tak byłoby narażone na komunikacyjny paraliż.

Przetarg na realizację zadania ogłoszono 7 września 2022 roku. Zarząd Dróg Wojewódzkich dysponował kwotą 30 milionów dzięki dofinansowaniu przyznanemu w ramach rządowego Programu POLSKI ŁAD. Zgodnie z ogłoszeniem ZDW zamieszczonym w dniu 21 października, najniższa spośród ośmiu złożonych ofert wyniosła znacznie więcej, bo aż 41 889 429,76 złotych (najwyższa 52,4 mln). Jednak już 25 października, Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego, udało się wygenerować nową kwotę, która pozwoli na rozpoczęcie robót.

Według ostatnich informacji, inwestycja ma rozpocząć się w marcu 2023, a jej planowane zakończenie wyznaczono na 22 lutego 2025 roku.

Przypomnijmy, że jeszcze w trakcie trwania budowy nowego wiaduktu, może dojść również do planowanej przez Miasto Lubliniec przebudowy skrzyżowania wspomnianego objazdu – ulicy Klonowej z ulicą Inwestycyjną w Strefie Ekonomicznej, co może wywołać dodatkowe komplikacje w ruchu.

Więcej informacji w linkach poniżej:

Lubliniec: Miasto planuje przebudowę skrzyżowania ulic Klonowej i Inwestycyjnej. Jest jednak pewien problem…

Wiceburmistrz Lublińca zapewnia: przebudowa skrzyżowania w Strefie Ekonomicznej z minimalnym utrudnieniem dla kierowców

Już wszystko jasne! Będzie budowa NOWEGO WIADUKTU w Lublińcu! ZDW Katowice ogłosił wynik przetargu

Zdjęcie: Jerzy Orszulak [27.11.22]

  1. Ha Ha komunikacja zastępcza Ok, ale gdy miasto stanie w korkach to busy komunikacji zastępczej nie utkną w tych korkach? Chyba że kierowcy będą rozdawać pasażerom “Red Bula” i wtedy busy będą fruwać :), Ponadto busy od 6/00 do 22/00 a co z osobami zaczynającymi pracę o godz. 6/00 lub kończącymi pracę o godz 22/00
    W planach można ująć wszystko bo paper się nie spóźni do pracy itd.

    Odpowiedz
  2. Brak możliwości korzystania z wiaduktu odczuje wielu, nawet pan Burmistrz. Dlatego mam nadzieję, na skrócenie zaplanowanych terminów.

    Odpowiedz
  3. Szkoda, że brakuje tak kluczowych informacji nt. busów, jak: przebieg trasya i przystanki

    Odpowiedz
  4. Jakbym miał możliwości to bym wyprowadził się z tego miasta bliżej miejsca pracy. W Gliwicach mówią, że nasz rejon Lublińca to jedna wielka sypialnia dla specjalistów dojeżdżających do pracy np do aglomeracji śląskiej.
    Szkoda, że podatki nie idą tam gdzie się pracuje, a nie śpi bo takie osoby jak ja nie wiele na tym korzystamy!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.