Lubliniec: Kontrola w Miejskim Domu Kultury zakończona. Protokół już dostępny na stronie Urzędu Miejskiego

Lubliniec: Kontrola w Miejskim Domu Kultury zakończona. Protokół już dostępny na stronie Urzędu Miejskiego

Na początku marca tego roku Urząd Miejski w Lublińcu wszczął kontrolę w Miejskim Domu Kultury. Jej zakres objął m.in. gospodarkę pieniężną i rozrachunki, wykonanie budżetu, gospodarkę mieniem oraz księgowość i sprawozdawczość budżetową. Kontrola dotyczyła okresu od stycznia 2017 do 31 maja 2021. 

Działanie podjęte przez Miasto wywołało kontrowersje i ożywioną dyskusję w przestrzeni publicznej. Część członków Rady Miejskiej uważała, że kontrola była odpowiedzią władz na grudniowy list skierowany do radnych przez dyrektora placówki, Agatę Woźniak – Rybkę, w którym zaapelowała o nieobniżanie dotacji dla Miejskiego Domu Kultury.

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego przekonywali z kolei, że kontrola miała charakter rutynowy. 

Jako członek Komisji Rewizyjnej nie przypominam sobie kompleksowej kontroli finansów MDK od wielu lat. Nie wykluczone, że obecna kontrola zlecona przez Burmistrza spowodowana jest ubiegłorocznym staraniem się Dyrekcji MDK w piśmie do radnych o nieobniżanie im budżetu na 2021 rok – zauważył radny Jan Springwald, przewodniczący klubu Forum Samorządu Lublinieckiego, w wypowiedzi dla portalu “Lubliniec nasze miasto”.

Kontrola miejskich instytucji jest oczywiście potrzebna. Natomiast oceniając potrzebę zlecenia zewnętrznej kontroli, nie można oprzeć się wrażeniu, że może być ona swoistą odpowiedzią na list z końca ubiegłego roku Pani dyrektor MDK do radnych. Oczywiście nie chciałbym przypisywać Panu Burmistrzowi i jego zastępcy tak niskich pobudek, niemniej na chwilę obecną jest to dla mnie niezrozumiałe. Z drugiej strony dobrze byłoby, aby zewnętrzna kontrola odpowiedziała np. na pytanie czy radni współpracowali z MDK i czy osiągali z tego tytułu korzyści finansowe? A jeżeli tak, to którzy radni i z którego klubu – dodał na łamach “Lubliniec nasze miasto” radny Łukasz Mikulski, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Uważam, że takie jednostki powinny być kontrolowane. Czy biblioteka, czy MDK, to nie ma dla mnie znaczenia. Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, to nie powinien mieć problemu z kontrolą. To są pieniądze miejskie, czyli ludzi i trzeba się z nich rozliczać – przekonywała w tym samym tekście radna Czesława Włuka z klubu “Z Burmistrzem dla Lublińca”.

Również w portalu “Lubliniec nasze miasto” Joanna Wicher, Inspektor z Biura Burmistrza w Urzędzie Miejskim w Lublińcu podkreślała, że kontrola została wszczęta decyzją Burmistrza i jest to rutynowe działanie Urzędu Miejskiego – Urząd Miejski również przechodzi co 4 lata kontrolę kompleksową przeprowadzaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową – argumentowała J. Wicher.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Agata Woźniak – Rybka nie chciała komentować sprawy na łamach lokalnych mediów.

Protokół ukazał się w dniu 2 czerwca na stronach Urzędu Miejskiego i dostępny jest: TUTAJ

Poddajemy do pod własną ocenę naszych Czytelników. 

  1. “Poddajemy pod własną ocenę…” Bo trzeba przeczytać, zrozumieć i później ewentualnie samemu skomentować. I to własnymi słowami. Tu nie ma kogo zacytować. To już za trudne dla pana? Trochę wysiłku. W końcu bycie redaktorem nie polega tylko na cytowaniu.

    Odpowiedz
  2. Artykuł o niczym. Odgrzewany kotlet. Wolałabym krótką notkę konkretnie opisującą wyniki kontroli. Czlowiek pracuje i czasu brak na analizy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.