LUBLINIEC: Największe wydarzenie weekendu i bezcenna lekcja historii już w sobotę o godzinie 17:00 [MDK]

LUBLINIEC: Największe wydarzenie weekendu i bezcenna lekcja historii już w sobotę o godzinie 17:00 [MDK]

W sobotę 2 października o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbędzie się wystawa pamiątek związanych z 40-leciem powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. Obok prezentacji zbiorów zaplanowano również spotkanie z byłymi działaczami Związku oraz film.

Do obejrzenia eksponatów zapraszają inicjatorzy przedsięwzięcia: Marian Cyroń – były współzałożyciel i działacz lublinieckiej “Solidarności”, radny Rady Miejskiej w Lublińcu – Jan Springwald, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu Agata Woźniak – Rybka oraz pozostali, zasłużeni Związkowcy.

Sobotnia wystawa stanowić będzie zbiór pamiątek należących m.in. do Ryszarda Nikodema – wybitnego działacza, internowanego w grudniu 1981 roku, odznaczonego w czerwcu 2020 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę – a także wspomnianego Mariana Cyronia.

O godzinie 17:30 w sali widowiskowej MDK odbędzie się spotkanie z byłymi Związkowcami, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego.

Całość zwieńczy projekcja filmu nawiązującego do trudnych czasów walki o Wolną Polskę podjętej przez Solidarność przeciwko komunistycznemu reżimowi. Autorem filmu jest Andrzej Musioł.

To nie pierwsza inicjatywa Solidarności Ziemi Lublinieckiej związana z jubileuszem 40-lecia istnienia Związku. W listopadzie 2020 na tarasie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowano wystawę pod nazwą “Twarze Lublinieckiej Solidarności”. Z kolei w czerwcu tego roku rozstrzygnięto Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Międzyszkolny Klub Historyczny i Szkołę Podstawową nr 1 im. M. Konopnickiej w Lublińcu przy współudziale Mariana Cyronia oraz radnego Jana Springwalda.

Dzięki dużemu zaangażowaniu byłych działaczy, w ostatnich dniach sierpnia tego roku Rada Miejska w Lublińcu przyjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy nowemu bulwarowi wybudowanemu pomiędzy rzeką Lublinicą a kortami tenisowymi przy ulicy Sportowej imieniem Ludwika Okwieki – legendarnego przywódcy lublinieckiego ruchu solidarnościowego.

“Twarze Lublinieckiej Solidarności” – zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy na tarasie Lubiteki

SP1 Lubliniec: Za nami gala podsumowująca uczniowski powiatowy konkurs z okazji 40-lecia NSZZ SOLIDARNOŚĆ

Lubliniecka “Solidarność” sięgnęła po swoje! Nowy bulwar przy ulicy Sportowej ma oficjalną nazwę. Radni przyjęli uchwałę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.