Lubliniec: Nowa siedziba Straży Miejskiej przy dworcu PKP? Ruszają prace nad dokumentacją projektowo – kosztorysową

Lubliniec: Nowa siedziba Straży Miejskiej przy dworcu PKP? Ruszają prace nad dokumentacją projektowo – kosztorysową

39.606,00 zł brutto – taką sumę przeznaczy Miasto Lubliniec na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji budynku przy Placu Niepodległości 4 w Lublińcu. 

Zgodnie z zapowiedzią władz Lublińca, budynek będzie pełnił funkcję Komendy Straży Miejskiej.

Prace nad projektem potrwają maksymalnie do ośmiu miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Kolejnym etapem będzie przetarg na realizację modernizacji. 

Obiekt stanowił pawilon handlowy, który obejmował kwiaciarnię oraz kiosk “Ruchu”.

W ramach zadania należy przeprowadzić ocenę stanu technicznego oraz ocenę przydatności istniejącego obiektu do wykorzystania. Zakres adaptacji powinien obejmować termomodernizację stropów, ścian, posadzek, stolarki okiennej, stolarki drzwiowej. Należy wykonać nowe instalacje elektryczne, sanitarne oraz instalacje wodo – kanalizacyjne, wentylacyjne i klimatyzacyjne – czytamy w dokumentacji zamieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

Dotychczas budynek ogrzewany był za pomocą kotłowni na paliwo stałe, bez przyłącza gazu. W projekcie uwzględniony zostanie zatem sposób ogrzewania obiektu, ze wskazaniem na ogrzewanie elektryczne.

W ramach inwestycji planuje się także wykorzystanie kabla światłowodowego, stanowiącego własność Gminy Lubliniec, który umożliwia połączenie monitoringu z centrum przesiadkowego w Lublińcu z budynkiem Urzędu Miasta.

W projekcie uwzględnione zostaną takie elementy jak: pomieszczenie dyżurnego, w którym zostanie umieszczone centrum monitoringu, pokój komendanta, pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym oraz wydzielonym miejscem do przechowywania ubrań, sanitariat, pokój odpraw, pomieszczenie ze stanowiskiem obsługi systemu CEPiK [Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców].

*       *       *

Według danych zawartych w Sprawozdaniu z pracy Straży Miejskiej w Lublińcu za 2020 rok, SM przeprowadziła m.in.:

 • 358 samodzielnych patroli oraz 12 patroli wraz z lublinieckimi policjantami, łącznie 370 patroli.
 • 190 kontroli posesji na terenie miasta Lublińca w zakresie sposobu odprowadzania ścieków do instalacji ogólnospławnej, wyposażenia posesji w zbiorniki bezodpływowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz posiadania ważnych umów na wywóz nieczystości i potwierdzających ten fakt dokumentów.
 • w okresie do marca i od października do grudnia 2020 roku na każdej służbie dokonywano kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych w celu zabezpieczenia tych osób w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia.
 • w dwóch sytuacjach podjęto działania związane z zagrożeniem zdrowia, życia. Jeden przypadek miał miejsce we współdziałaniu z patrolem Policji na ul. Uchodźców, a w jednym przypadku z inicjatywy strażnika wezwano pracownika socjalnego, pogotowie – zdarzenie z ul. Kilińskiego.
 • łącznie w 393 przypadkach strażnicy realizowali czynności w ramach wizji z udziałem pracowników właściwych wydziałów Urzędu Miasta, przekazywali informacje innym podmiotom i instytucjom w zakresie ich właściwości w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami.

Poprzez przemodelowanie zasad pracy Komendy Straży Miejskiej zwiększono o ponad 30% ilość służb na II zmianie, w tym także przez pracownika administracyjnego, co pozwoliło na istotne zwiększenie czasu poświęconego na bieżącą obserwację kamer monitoringu miejskiego.

Kompletne Sprawozdanie za rok 2020 dostępne jest: TUTAJ

 1. Pewnie zamurują wszystkie okna by nikt nie widział jak piją kawę przez cały dzień

  Odpowiedz
 2. Ja mam pytanie o zasadność i celowości tej służby z której większość miast zrezygnowała i której zasadniczym zadaniem było ściganie właścicieli psów i rowerzystów za jazdę chodnikiem

  Odpowiedz
  • Ja najpierw proponuję zapoznanie sie z zakresem zadań i uprawnień SM a potem wydawanie opinii i ocenianie. A kto ma dyscyplinować właścicleli czworonogów i kolarzy na chodnikach? Zapewne napiszsz, że Policja. I dla jasności – nie byłem, nie jestem i raczej nie będę strażnikiem miejskim.

   Odpowiedz
   • Dziwne ze w straży miejskiej jest strażnik o imieniu marek. Czyżby komentarz okazał się kompromitacja?

    Odpowiedz
    • Hehehe, tego nie wziąłem pod uwagę. Z takimi zdolnościami do dedukcji powinieneś zapisać sie do firmy po sąsiedzku na rogu Oświęcimskiej i Paderewskiego i nie chodzi mi o bank. Ale tam już może już jakiś damian jest???

     Odpowiedz
   • Niedaleko mnie w lesie strażnicy polubili sobie nabijanie godzin podczas ciężkiej służby hehe chyba że jakiś wredny obywatel akurat tam zechce pójść to szybko odjeżdżają z piskiem opon. Z sąsiadem rozważamy zamontowanie ukrytej kamery by po jakimś czasie udostępnić nagrania w internecie oraz wysłać burmistrzowi i lokalnym mediom

    Odpowiedz
  • Burmistrz obiecał kolesiom miejsce w budżetowce do emerytury. Oto odpowiedź

   Odpowiedz
 3. Straż wiejska należy zlikwidować

  Odpowiedz
 4. Nie działają komentarze…

  Odpowiedz
 5. Szkoda ze nasz redaktor nie napisał 2 tygodnie temu artykułu gdy radiowóz straży miejskiej utopił się na polnej drodze

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.