Lubliniec: Pamiętali o Bohaterach i Ofiarach drugiej wojny światowej. Msza święta i uroczystość na Małym Rynku

Lubliniec: Pamiętali o Bohaterach i Ofiarach drugiej wojny światowej. Msza święta i uroczystość na Małym Rynku

W Lublińcu pamiętamy o Bohaterach i Ofiarach 2-giej wojny światowej w 82 rocznicę napaści agresora niemieckiego 1 września i sowieckiego 17 września 1939 r.

W kościele pw. św. Mikołaja w Ich intencji została odprawiona Msza, w niedzielę 5 września 2021, po której odbyła się uroczystość uczczenia pamięci Bohaterów
i Ofiar na “Małym Rynku”.

Po powitaniu przybyłych mieszkańców Lublińca, Pocztu Sztandarowego Szkoły im. Marii Konopnickiej, młodzieży szkolnej – przez rodzinę Bohatera niepodległości i Ofiary wojny, uroczystość rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia jeszcze w czasy kiedy Polska była pod zaborami, a Lubliniec pod panowaniem pruskim, niemieckim, a Polski nie było na mapie, ale Polska była w sercach Polaków, którzy wtedy śpiewali pieśni ku pokrzepieniu serc:

„Stać będzie Kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród. Zwycięży orzeł biały – zwycięży polski lud.”

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, Lubliniec wrócił do Macierzy w 1921 r. dzięki walce Powstańców Śląskich w III Powstaniu Śląskim.

Za niecałe 20 lat odrodzoną młodą Polskę, 1 września 1939 r. zaatakował agresor niemiecki, a 17 września agresor sowiecki.

W niedzielę 5 września br. zgromadziliśmy się przy pomniku Edyty Stein – ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau, aby uczcić pamięć Bohaterów, wśród nich Powstańców Śląskich pomordowanych w niemieckiej zbrodni Intelligenzaktion Schlesien, aby uczcić pamięć Obrońców Ojczyzny żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, członków Samoobrony i Ruchu Oporu działającego na Ziemii Lublinieckiej oraz żołnierzy AK.

Z piersi zebranych wyrwało się zawołanie: WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM! Następnie MINUTĄ CISZY oddaliśmy hołd Bohaterom i Ofiarom II wojny światowej.

Na zakończenie został odśpiewany HYMN: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.

Po podziękowaniu Lublińczanom i Gościom, aktywnie uczestniczącym w uczczeniu pamięci naszych Bohaterów, została wyrażona propozycja, by na podobnej uroczystości spotkać się za rok.

Tekst: Krystyna Andrzejewska / Zdjęcia: Leon Tobor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.