Lubliniec: Porzucony bunkier zostanie przeniesiony na Plac Golasia? Ruszyła procedura Zapytania Ofertowego [ANKIETA]

Lubliniec: Porzucony bunkier zostanie przeniesiony na Plac Golasia? Ruszyła procedura Zapytania Ofertowego [ANKIETA]

W poniedziałek 14 lutego, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lublińcu opublikowano Zapytanie Ofertowe na wykonanie robót budowlanych w zakresie rewitalizacji terenu pl. Golasia w Lublińcu w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Rewitalizacja skwerów i placów na terenie miasta Lublińca – poprawa estetyki miasta”.

To dobra informacja głównie dla osób zainteresowanych historią lokalną oraz losem bunkru z czasów II wojny światowej znajdującego się obecnie przy torowisku w sąsiedztwie zakładu Lentex.

Najprawdopodobniej w latach 50-tych lub 60-tych, decyzją komunistów, zamierzano zniszczyć obiekt zlokalizowany wówczas obok wieży ciśnień na terenie stacji kolejowej w Lublińcu. Żelbetonowa konstrukcja była jednak na tyle twarda, że nie poddała się sile młotów pneumatycznych. W rezultacie władza ludowa nakazała wywieźć bunkier i porzucić go przy linii kolejowej Lubliniec – Częstochowa.

Od wielu lat, o przeniesienie i odrestaurowanie obiektu zabiegały organizacje, lokalni pasjonaci historii i część samorządowców różnych kadencji. Propozycje napotkały na aprobatę ze strony PKP PLK, bez których przetransportowanie masywnego obiektu byłoby niemożliwe – operacja, na pewnym etapie, najprawdopodobniej wymagałaby udostępnienia torowiska.

Zamówienie obejmuje:

 • wykonanie podbudowy dla bunkru na terenie pl. Pawła Golasia zlokalizowanego przy Jednostce Wojskowej Komandosów,
 • transport bunkru z rampy kolejowej przy ul. Przemysłowej i osadzenie go na wykonanej podbudowie,
 • wykonanie prac modernizacyjnych bunkru poprzez oczyszczenie obiektu, wykonanie otuliny betonowej widocznego zbrojenia oraz zabezpieczenie betonu przeźroczystym środkiem hydrofobowym.

W końcowym etapie zaplanowano również oczyszczenie terenu z pozostałości budowlanych, a także wyrównanie terenu zielonego zniszczonego podczas prac budowlanych wraz z obsianiem trawy.

Termin składania ofert upłynie 21 lutego. Wynik postępowania będzie zatem znany jeszcze w tym miesiącu. W przypadku wyboru wykonawcy, prace potrwają maksymalnie do 30 kwietnia tego roku. Treść Zapytania Ofertowego: TUTAJ


Czy popierasz projekt renowacji i przeniesienia bunkru z czasów II wojny światowej, porzuconego przy torowisku w rejonie zakładu Lentex, na Plac im. Golasia w Lublińcu?

 • Tak (55%, 48 Głosujących)
 • Nie (37%, 32 Głosujących)
 • Trudno powiedzieć (8%, 7 Głosujących)

Liczba głosujących: 87

Loading ... Loading ...

Zdjęcie powyżej: BiP UM Lubliniec

Więcej o lublinieckich bunkrach:

 1. Może by tak ankietę, podobnie jak w sprawie samorządnego obelisku.

  Odpowiedz
 2. Należy zwrócić uwagę na przychylność i pomoc PKP, które wsparcie oferowały od pierwszych rozmów (przed trzema laty) i poczyniły przygotowania by umożliwić podniesienie i transport bunkra.

  Odpowiedz
 3. Miłośnik Kolei Luty 20, 2022, 10:45 am

  Ile razy można pisać to samo?
  W czasie elektryfikacji linii z Lublińca w kierunku Olesna i budowy torów postojowych dla jednostek elektrycznych (czyli lata 1971-72)
  Schron (bunkier) który stał koło cegielni a nie na terenie stacji !!!
  Znalazł się tam gdzie planowano położyć nowe tory. Po nieudanych próbach rozbicia go młotami pneumatycznymi, podjęto decyzję o załadowaniu go dźwigiem kolejowym na wagon. Po przetransportowaniu go w okolice Lenteksu, dźwigiem został rozładowany.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.