Lubliniec: Śpiewali i tańczyli już na pierwszym spotkaniu! Ambitne plany Zespołu Pieśni i Tańca “HALKA” [zobacz FILM]

Lubliniec: Śpiewali i tańczyli już na pierwszym spotkaniu! Ambitne plany Zespołu Pieśni i Tańca “HALKA” [zobacz FILM]

W poniedziałek 6 lutego, w Sali Baletowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu odbyło się spotkanie sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca “Halka”, świętującego w tym roku 75-lecia istnienia.

Od stycznia Zespół kontynuuje działalność pod skrzydłem MDK. Jednym z priorytetowych zadań ukierunkowanych na przywrócenie świetności “Halki” będzie zachęcanie młodych ludzi do udziału w zajęciach. Jeszcze w roku 2023 planowany jest występ na okoliczność jubileuszu.

W projekt zaangażowały się władze Miasta oraz sami członkowie Zespołu – na czele z prezesem Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” Janem Mańką – którzy zaskoczyli organizatorów spotkania nadspodziewaną frekwencją.

Niełatwe zadanie w postaci zajęć zgrywających i opracowywania poszczególnych programów wziął na swoje barki Krystian Olszowski – od dawna związany z folklorem, były tancerz ZPiT “Śląsk” oraz grup artystycznych działających w Cieszynie i Krakowie, a obecnie instruktor i choreograf.

Krystian Olszowski przedstawił plan pracy Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” na najbliższe miesiące. To przede wszystkim przygotowania do czerwcowych uroczystości związanych z 75-leciem działalności, a także warsztaty taneczne oraz wokalne z udziałem przedszkolaków i młodzieży szkolnej. Celem będzie nakłonienie młodego pokolenia do zainteresowania się folklorem oraz zachęta do wstąpienia w szeregi Zespołu – mają pomóc w tym również spotkania w trakcie wakacji letnich. Na wrzesień zaplanowano nabory do poszczególnych grup wiekowych.

Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie również uporządkowanie siedziby Zespołu przy ul. Stalmacha, wraz z gromadzeniem niezbędnego wyposażenia, gdzie trwają właśnie prace remontowe sfinansowane przez Miasto (łączny koszt około 1 mln zł), dzięki środkom własnym i unijnym (400 tys. zł). Póki co, próby będą odbywać się w każdy poniedziałek w Sali Baletowej MDK.

Niezbędnym narzędziem będzie również zebranie archiwalnych materiałów filmowych i zdjęciowych – apelował o to miłośnik Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Musioł. Posłużą one jako materiał instruktarzowy, na którym opierać się będą nowe pomysły Krystiana Olszowskiego i członków “Halki”.

W założeniu, zwieńczeniem 2023 roku będzie Koncert Świąteczny.

Krystian Olszowski podkreślił, że Zespół to nie tylko interesująca propozycja w wymiarze artystycznym ale również znakomity sposób na integrację lokalnej społeczności – budujący wieloletnie przyjaźnie i miłości, naszpikowane przygodami, wspomnieniami i niezapomnianymi anegdotami związanymi z występami oraz pracą w trakcie prób.

Mamy wspaniałą orkiestrę, wspaniały teatr oraz wiele innych zespołów. Mamy również “Halkę”, zespół folklorystyczny, ale wiemy, że w ostatnim czasie z naborem młodych ludzi było tutaj coraz gorzej. Trudno się dziwić, ponieważ szeroka gama różnych możliwości sprawia, że ZPiT “Halka” musi rywalizować o pozyskiwanie nowych członków – podkreślił uczestniczący w spotkaniu Burmistrz Miasta Lublińca, Edward Maniura, wyrażając ogromne zadowolenie z próby odbudowy “Halki”, wspieranej teraz przez profesjonalną jednostkę jaką jest Miejski Dom Kultury.

W uznaniu Burmistrza, kluczowe znaczenie będzie miała współpraca wszystkich zainteresowanych podmiotów – bez niej ten wielki projekt nie ma szans na powodzenie.

W podobnym tonie wypowiadała się Agata Woźniak – Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, deklarując wsparcie m.in. w zakresie inwentaryzacji obecnego majątku Stowarzyszenia “Halka” czy też w kwestiach formalnych.

Podniosły nastrój i poczucie mobilizacji udzieliło się wszystkim uczestnikom poniedziałkowego spotkania. Wyrazem zaangażowania był aktywny udział w pilotażowych zajęciach wokalno – tanecznych, przy akompaniamencie Michała Kościelnego – wybitnego muzyka, aranżera i kompozytora, który od lat współtworzy bogatą historię “Halki”.

Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać – doświadczeni członkowie Zespołu bardzo szybko przypomnieli sobie wypracowany warsztat, a wtórowali im młodsi uczestnicy spotkania! Oby tych młodszych przybywało z każdym miesiącem…

  1. I tak właśnie było serce ROSŁO i nabierało nowego oddechu. Liczymy na kolejne spotkania

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.