LUBLINIEC: W mieszkaniach chłodno ale na scenie polityczno – samorządowej… temperatura rośnie

LUBLINIEC: W mieszkaniach chłodno ale na scenie polityczno – samorządowej… temperatura rośnie

W miniony poniedziałek Edward Maniura, Burmistrz Miasta Lublińca wraz z zastępcą Anną Jonczyk – Drzymała, wydali oświadczenie dotyczące pogarszającej się sytuacji na rynku energetycznym oraz funkcjonowania prywatnej ciepłowni dostarczającej ogrzewanie do części placówek publicznych, a także do około 1 100 mieszkań na terenie miasta.

Przedstawiciele lublinieckiego magistratu skierowali również słowa do Posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona, którego poprosiliśmy o komentarz.   

W opublikowanym filmie Burmistrz Edward Maniura stanowczo opiera zarzuty, w których część opinii publicznej za zaistniałą sytuację obwinia władze Lublińca. Podkreślił, że rozwiązaniem problemów związanych z trudną sytuacją powinien zająć się rząd – m.in. w zakresie kłopotów obserwowanych w takich zakładach jak ten w Lublińcu. Wskazał również, że wzrost cen energii uderza w wiele gmin, a podwyżki sięgają nawet 800%.

To jest sprawa rządu, bo burmistrz nie odpowiada za kopalnie, które wydobywają węgiel i nie odpowiada za sprowadzanie węgla z zagranicy. Oczekujemy od rządu radykalnych działań – mówił Edward Maniura.

Wiceburmistrz Lublińca Anna Jonczyk – Drzymała przypomniała, że lubliniecka ciepłownia nie jest zakładem miejskim lecz podmiotem prywatnym. Pomimo, że magistrat nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie zakładu, zastępczyni burmistrza zadeklarowała, że władze dołożą wszelkich starań aby placówki prowadzone przez miasto [Szkoła Podstawowa nr 1, Przedszkole Miejskie nr 2, Żłobek Miejski] mogły liczyć na dostawy ogrzewania produkowanego przez ciepłownię.

We wtorek 27 września w Urzędzie Miejskim odbędzie spotkanie z udziałem Burmistrza, prezesa ciepłowni oraz przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowych:

Zaprosiliśmy na to spotkanie Posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona, który reprezentuje partię Prawa i Sprawiedliwości na naszym terenie. Zakładamy, że jeżeli pan poseł był w stanie załatwić węgiel dla kościołów, dla parafii – bo nie jest to tajemnicą, że taką pomoc skierował – wiemy też, że pomógł załatwić węgiel dla Szkoły Katolickiej w Lublińcu – mamy nadzieję, że również dla mieszkańców Lublińca i tych naszych trzech placówek, również stanie na wysokości zadania – powiedziała wiceburmistrz.

W poniedziałek skierowaliśmy korespondencję do Burmistrza Lublińca z prośbą o podsumowanie wtorkowego spotkania. Przyjrzymy się efektom rozmów zorganizowanych w Urzędzie Miejskim.

Również w poniedziałek wystąpiliśmy do posła Gawrona z prośbą o skomentowanie oświadczenia wydanego władze miasta. Jak udało nam się ustalić – we wtorek rano parlamentarzysta udał się do Warszawy gdzie weźmie udział w 62 posiedzeniu Sejmu. Andrzej Gawron odniósł się jednak do słów burmistrza i wiceburmistrza w korespondencji elektronicznej, którą przed południem przesłał na naszą skrzynkę mailową:   

Przykro oglądać taki przekaz, który nic merytorycznego nie wnosi, a jedynym jego celem jest polityczny atak na mnie osobiście i na rząd. Przykre, że dzieje się to u nas, w Lublińcu. Dałbym nawet lajka, gdybym w tym materiale wideo usłyszał konkretne informacje o działaniach władz miasta podjętych w trosce o swoje instytucje i te ponad tysiąc mieszkań ogrzewanych przez lokalną ciepłownię – rozpoczął poseł Gawron.

Ja takie działania, w zakresie swoich kompetencji podjąłem i w stosunku do lublinieckiej ciepłowni i wszystkich innych podmiotów, które się o to zwracały – podkreślił.

Obecna sytuacja, jeżeli chodzi o dostępność i wysoką cenę wszelkiego rodzaju opału, jest bardzo poważna i w żaden sposób nie można jej lekceważyć. Uważam, że wszyscy, podkreślam – wszyscy, powinniśmy współpracować aby sprostać temu wyzwaniu. Nie jest rozwiązaniem wzajemne obwinianie się tylko intensywne działanie! Proszę i apeluję, nie wykorzystujmy trudności, które dotykają również inne kraje, do swoich politycznych rozgrywek, do osobistej promocji. W tej trudnej sytuacji jest to po prostu nieuczciwe i niemoralne – przekonuje parlamentarzysta.

Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron przekazał nam wykaz działań prowadzonych w związku z sytuacją na rynku energetycznym:

 • 26.10.2021r. – Pismo do Prezesa UOKIK ws. rosnących cen węgla i możliwej zmowy cenowej;
 • 29.10.2021r. – Pytanie bieżące ws. w sprawie powodów braku węgla opałowego na rynku detalicznym;
 • 18.11.2021 – Interpelacja nr 28482 w sprawie dostępności i kwalifikowania ekogroszku;
 • 4. 01.08.2022 – Interpelacja 35053 w sprawie ograniczenia wywozu drewna okrągłego z Polski;
 • 24.03.2022 – w kontekście Wojny na Ukrainie – Pytanie bieżące- w sprawie przedłużenia okresu funkcjonowania energetyki opartej na węglu;
 • 07.04.2022 wspólnie z grupą posłów – Pytanie bieżące – w sprawie działań rządu w kwestii uniezależnienia się Polski od dostaw ropy, gazu i węgla z Rosji/osobiście pytałem w tym dniu także o bezpieczeństwo żywnościowe;
 • 31.03, 03.06, 15.06 – przesłano do Sejmu propozycje pytań w sprawach bieżących ws. niedoborów węgla;
 • Podkreślanie kwestii niedoborów opału podczas każdej wizyty w Sejmie RP oraz bezpośrednich rozmów w Ministerstwie Aktywów Państwowych od momentu wprowadzenia embarga;
 • IX 2022 liczne pytania do Ministra Środowiska i Klimatu ws. szczegółowych rozwiązań odnośnie wsparcia dla podmiotów produkujących ciepło systemowe;
 • Wsparcie w ramach swoich kompetencji w Polskiej Grupie Górniczej wszystkich wniosków zgłaszanych do mojego biura dotyczących możliwości pozyskania opału.

Czytaj również:

Lubliniecka ciepłownia stopniowo uruchamia ogrzewanie na terenie miasta ale… przyszłość wciąż niepewna

Władze Lublińca nie wykluczają NAUKI ZDALNEJ w placówkach narażonych na brak lub ograniczenie ciepła [FILM]

 1. Kto i od kiedy, jest właścicielem firmy ciepłowniczej w Lublińcu?
  Czy to tak teraz może już być, jest się ważnym radnym Miasta i przedstawicielem firmy dostarczającej ciepło dla Miasta i jego mieszkańców?

  Odpowiedz
  • Przedstawicielem firmy U&R Calor jest Jan Springwald, radny z klubu Forum Samorządu Lublinieckiego. Magazyny stoją puste, ale pan Jan wolał jeździć na wycieczki, zamiast zająć się kupnem węgla na sezon grzewczy.

   Odpowiedz
 2. Fakty są takie i z nimi się nie dyskutuje: ugrupowanie Pana posła, wybiegło przed szereg wprowadzając embargo na rosyjski węgiel (którego importowaliśmy 10mln t/rok) o 4 miesiące wcześniej niż UE, nie zabezpieczając alternatywnych kierunków dostaw. Przyczynili się do wywołania kryzysu, za który wszyscy płacimy. Jak się próbuje skrytykować ten błąd to pojawia się święte oburzenie że to atak polityczny
  Brać dietę -Tak, odpowiedzialnośc za głosowania- Nie

  Odpowiedz
 3. Zupełnie rzecz dla mnie niezrozumiała, jak firma bez względu na to czy publiczna czy prywatna zajmująca się profesjonalnie (co wymaga podkreslenia) świadczeniem rodzaju usługi jakim jest dostarczenie ciepła, nie była w stanie zabezpieczyć odpowiednich zasobów opału, rozumiem przeciętny zbieracz chrustu który może nie mieć wiedzy i znajomości rynku, ale profesjonalny podmiot na co czekal i co to za “profesjonalizm”.
  Rozumiem, że zawierając umowę jeżeli nie są świadczone usługi to wówczas miasto ma prawo domagać się zapłaty kar umownych, chyba że umów takowych nie przewiduje…

  Odpowiedz
  • A jest to dla ciebie zrozumiałe że mamy sytuację bezprecedensu od kilku dekad, że węgiel zdrożał
   6 krotnie, że pomimo zapewnień kłamczuszka Mateusza że węgla jesienią nie za braknie węgla nie ma ?! Umowami sobie można w piecu napalić

   Odpowiedz
 4. Polski Senat chce embarga nie tylko na rosyjski węgiel. Senatorowie wprowadzili do ustawy wprowadzającej zakaz importu węgla z Federacji Rosyjskiej poprawki, nakładające embargo także na rosyjski gaz LPG.
  13.04.2022
  Tam też ma większość PiS?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.