Na terenie Bulwaru Europejskiego w Lublińcu odbyła się akcja ekologiczna, w trakcie której chętnym mieszkańcom rozdano mini-ule, kokony pszczół murarek, nasiona kwiatów oraz niespodzianki związane z tematyką spotkania.
Organizatorami wydarzenia byli członkowie Stowarzyszenia “Polska 2050 Śląskie”. Mini-ule przygotowała działaczka “Polski 2050” Małgorzata Imiolczyk, która prowadzi własną hodowlę murarek.
Uczestnicy, wśród których dominowali działkowicze, wysłuchali krótkiego wykładu o ważnej roli pszczół murarek i innych dzikich zapylaczy dla ekosystemu, produkcji żywności i pasz. Dowiedzieli się również jak nie szkodzić tym pożytecznym owadom. Zaciekawieni mieszkańcy zadawali przy tym wiele szczegółowych pytań dotyczących zakładania i pielęgnacji kolonii murarek.
Wolontariusze i sympatycy Stowarzyszenia “Polska 2050 Śląskie” zamontowali przy posadzonej jesienią ubiegłego roku z okazji 750 – lecia miasta żółtej magnolii “Nadzieja” tabliczkę upamiętniającą przedsięwzięcie.
Dodatkowym atrakcją był upcykling – to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej [za: wikipedia.pl]
– Cieszę się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem Lublińczan oraz osób z innych miejscowości. Wszystkie ule oraz pszczoły murarki znalazły nowe adresy. Część murarek pojedzie w inne części powiatu oraz do Częstochowy, bo również z tych rejonów zgłosili się chętni – podsumowała Małgorzata Imiolczyk.
Współorganizatorka wydarzenia od lat prowadzi kolonię murarek we własnym ogrodzie oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, w którym pracuje. Tutejsza kolonia stanowi jedną ze stałych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Podopieczni, wraz z nauczycielami i wychowawcami mogą regularnie zaglądać do Dzikiego Ogrodu i obserwować życie pszczół. Do dyspozycji odwiedzających są również tabliczki informacyjne, a dla najmłodszych kolorowanki tematyczne.
Zdjęcia: Małgorzata Imiolczyk [Facebook]
To wspaniale, że jest coraz więcej takich inicjatyw. Zapylacze mają w przyrodzie bardzo ważną funkcję. Murarki są doskonałymi zapylaczami!