W poniedziałek 17 czerwca, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” w Lublińcu odbyło się Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze, w trakcie którego wybrano nowy skład Zarządu Stowarzyszenia.
Była to jednocześnie okazja do podziękowań dla Jana Mańki – dotychczasowego prezesa Zespołu, pełniącego tą funkcję od 2011 roku. Jan Mańka, ze swoim nieocenionym wkładem w rozwój lublinieckiej kultury, był najdłużej urzędującym prezesem “Halki” w jej historii.
– To były wspaniałe lata, mnóstwo przyjaźni i wiele artystycznych przygód. Z Zespołem Pieśni i Tańca “Halka” związany jestem od siódmego roku życia. W “Halce” bywało różnie – okresy gorsze i lepsze, jednak cieszę się, że grupa wciąż działa i mogłem być częścią tej wielkiej historii. Niestety, przyszedł czas na to aby przekazać funkcję prezesa innym – podsumował w rozmowie z lublinieckim.pl Jan Mańka, który nie żegna się jednak z Zespołem. Pozostanie tutaj jako członek chóru, a przy okazji będzie służyć radą nowemu Zarządowi. Jak sam przyznał, definitywne rozstanie z “Halką” byłoby dla niego po prostu… niemożliwe.
Nowy Zarząd to mieszanka doświadczenia i młodości. Prezesem Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” została Renata Zgorzelska. Funkcję zastępcy prezesa objęła Aleksandra Piontek, a rolę skarbnika Julia Haneczok. Na funkcję członków Zarządu wybrano Krzysztofa Lacha oraz Krystiana Stańczykiewicza.
Początki działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” sięgają 1948 roku. Założycielem Zespołu był Józef Kościelny wraz z przyjaciółmi. W 1990 roku członkowie grupy powołali Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca “Halka”. Pierwszym prezesem stowarzyszenia wybrany został Tadeusz Iwanina. Do 2000 roku był to zespół złożony z dorosłych artystów, którzy pracując zawodowo w różnych zakładach pracy, poświęcali swój wolny czas kulturze, sztuce i tańcom ludowym.
Dynamiczna popularność Zespołu zaowocowała licznymi występami na scenie lokalnej, w kraju i za granicą. W dorobku “Halki” znalazło się ponad 300 pieśni, 90 tańców, 130 utworów muzycznych i 25 sztuk teatralnych. W 2001 roku powstała tutaj grupa dziecięca. Kolejne lata układały się ze zmiennym szczęściem i intensywnością w zakresie pracy artystycznej Zespołu.
4 października 2022 roku, w trakcie obrad Lublinieckiej Rady Kultury oficjalnie poinformowano, że od stycznia 2023 roku Zespół Pieśni i Tańca “Halka” przejdzie pod opiekę Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. W projekt zaangażowano Krystiana Olszowskiego, namówionego do współpracy przez ówczesną dyrektor MDK Agatę Woźniak – Rybkę, który z powodzeniem koordynuje dzisiaj wszelkie przedsięwzięcia artystyczne.
Na przełomie 2022 i 2023 roku w siedzibie ZPiT Halka przy ul. Stalmacha przeprowadzono gruntowny remont obiektu. Miasto Lubliniec przeznaczyło na ten cel ponad 848 tys. złotych, korzystając m.in. z dofinansowania unijnego. To stworzyło odpowiednie warunki do organizacji prób formacji baletowych, kierowanych przez K. Olszowskiego oraz chórzystów prowadzonych przez Piotra Mazura.
Zmiany okazały się strzałem w dziesiątkę, a “Halka” przechodzi prawdziwy renesans. Wsparcie Miejskiego Domu Kultury zaowocowało kilkoma, znakomicie przyjętymi występami – na czele z wyjątkową prezentacją z okazji 75-lecia działalności Zespołu, zorganizowaną w sali widowiskowej MDK 17 czerwca 2023 roku.
W styczniu 2024 Zespół Pieśni i Tańca “Halka” otrzymał odznakę honorową przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tytułu Ambasadora Lublińca. To tylko ułamek w kolekcji wielu nagród i wyróżnień, które na przestrzeni lat przyznano “Halce”. W terminarzu Zespołu pojawiają się kolejne koncerty!
Profil Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” w portalu Facebook: TUTAJ
Czytaj również:
To był piękny 2023 rok! Podsumowanie działalności Zespołu Pieśni i Tańca HALKA z Lublińca [ZDJĘCIA]