“Ludzie toną w ciszy”. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach apeluje o ostrożność nad wodą

“Ludzie toną w ciszy”. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach apeluje o ostrożność nad wodą

Lato, wakacje i wyczekiwany urlopy. Pogoda sprzyja wypadom nad wodę, pływaniu, spływom kajakowym czy windsurfingowi. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób. Jak się zachowywać, aby nasze kąpiele były bezpieczne? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie pozwoli nam przywieźć z urlopu tylko dobre wspomnienia – przypomina Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Od początku czerwca 2021 roku straż pożarna w województwie śląskim odnotowała dwa przypadki utonięć. Tegoroczne statystyki, prowadzone przez Policję w skali całego kraju, prezentują się jednak znacznie gorzej. Od 1 czerwca do 22 lipca 2021 utonęło 128 osób, z czego 70 w czerwcu. W ubiegłym roku utonęło łącznie 460 osób, w tym 48 kobiet. 177 osób przed utonięciem spożywało alkohol [szczegółowe dane poniżej – źródło: Komenda Główna Policji]

RADY DLA WYPOCZYWAJĄCYCH NAD WODĄ

1. PŁYWAJ TYLKO W MIEJSCACH DO TEGO WYZNACZONYCH – najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, a w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

2. PRZESTRZEGAJ REGULAMINU KĄPIELISKA na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

3. BĄDŹ ODPOWIEDZIALNYM OPIEKUNEM – jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

4. PRZED KĄPIELĄ SPRAWDŹ TEMPERATURĘ WODY – nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.

5. ZWRÓĆ UWAGĘ NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE – nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

6. NIGDY NIE PŁYWAJ PO SPOŻYCIU ALKOHOLU, NA CZCZO LUB BEZPOŚREDNIO PO POSIŁKU!

7. DOBIERAJ ODPOWIEDNI SPRZĘT PŁYWAJĄCY – pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

8. ZADBAJ O INNYCH – jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową. Bądź uważny i zwracaj uwagę na to, co dzieje się dookoła Ciebie. Pamiętaj, że ludzie toną w ciszy.


ROK 2020 – 460 utonięć w Polsce:

Wiek ofiar utonięć:

  • do 7 lat – 5
  • 8 – 14 lat – 5
  • 15 – 18 lat – 13
  • 19 – 30 lat – 63
  • 31 – 50 lat – 143
  • powyżej 50 lat – 223

Liczba osób, które utonęły  ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:

  • rzeka – 118
  • jezioro – 111
  • staw – 84
  • zalew – 37
  • morze – 25

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 64,
  • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 38
  • nieostrożność w czasie łowienia ryb – 34,
  • kąpiel w miejscu zabronionym – 25,

W 2020 roku 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol!

Na podstawie: KG PSP Katowice / KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.