“Miała być naprawa a jest rozbiórka?” Mieszkańcy Lublińca martwią się o przyszłość budynku spalonej szkoły

“Miała być naprawa a jest rozbiórka?” Mieszkańcy Lublińca martwią się o przyszłość budynku spalonej szkoły

– Dlaczego spalona część budynku należącego do Domu Zakonnego Ojców Oblatów w Lublińcu, w której znajdował się Zespół Szkół im. Edyty Stein, jest obecnie całkowicie rozbierana a nie remontowana? Czy po wyburzeniu właściciel przystąpi do budowy zupełnie nowego skrzydła? Czy są znane terminy i inne plany związane z dalszą przyszłością zniszczonego gmachu? – z takim zapytaniem zwrócili się do nas Czytelnicy zaniepokojeni dalszym losem zabytkowej nieruchomości. Podkreślają, że nie wyobrażają sobie aby w tym miejscu “pozostała pusta przestrzeń”.

Skrzydło budynku będzie odbudowywane na bazie istniejącej bryły. Misjonarze oblaci odbudują tę część swojego klasztoru zgodnie z wymogami konserwatora oraz budownictwa szkolnego – uspokaja o. Paweł Gomulak OMI, Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Przypomnijmy. Zachodnie skrzydło budynku – siedziba lublinieckiego Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein – ucierpiało w pożarze, do którego doszło 24 września 2020. W marcu tego roku, na łamach lublinieckiego.pl o. Paweł Gomulak OMI – Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej podkreślał, że – Uszkodzenia po pożarze są tak poważne, że konieczna jest rozbiórka spalonej części klasztoru;

Dodał, że cały kompleks kościelno-klasztorny był w momencie pożaru ubezpieczony, dlatego po stosownych procedurach i zbadaniu przyczyn pożaru [usterka instalacji elektrycznej – przyp. red.], szkoda została uznana przez ubezpieczyciela. Przyznał jednak, że wypłacone odszkodowanie nie pokryje wszystkich kosztów związanych z wyburzeniem i odbudową.

– Pomimo wszelkich trudności, jakie się pojawiają, chcemy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby szkoła katolicka funkcjonowała dalej. Zdajemy sobie sprawę, że ta placówka jest ważna dla społeczności lokalnej. Jako właściciele budynku, chcemy, aby powróciła do normalnego funkcjonowania. Jej istnienie wpisało się w naszą blisko 100-letnią obecność i posługę w Lublińcu – przypominał o. Gomulak.

Więcej informacji na temat odbudowy zachodniego skrzydła Domu Zakonnego odnajdujemy na oficjalnej stronie Oblatów:

– Na czas odbudowy zniszczonej części Oblaci z Lublińca użyczyli dyrekcji placówki salki parafialne oraz kompleks znajdujący się za klasztorem, który do lipca użyczany był Środowiskowemu Domowi Samopomocy oraz lublinieckiemu Klubowi Seniora. Umowa użyczenia dobiegała końca, a dramatyczna sytuacja szkoły wymagała zabezpieczenia dalszego funkcjonowania placówki. Przy pomocy miasta udało znaleźć się nowe lokum dla obu instytucji – czytamy w opublikowanym tekście.

Ze względu na ekspertyzy i wymagane pozwolenia do prac przystąpiono dopiero teraz. Rozbiórka przebiega według ścisłych wskazań zawartych w decyzjach administracyjnych. Do rozpoczęcia roku szkolnego teren ma zostać uporządkowany ze względu na bezpieczeństwo uczniów. Po dokonaniu rozbiórki w określonym zakresie, odpowiednim władzom zostanie przedstawiony plan odbudowy z prośbą o zgodę na podjęcie dalszych działań – informują Oblaci [całość: TUTAJ

 1. To po co taki głupi tytuł artykułu “miała być naprawa a jest rozbiórka”. Z tekstu wynika, że ” jest rozbiórka bo będzie budowa”
  Typowe sztuczki dziennikarskie na poziomie interia itp. Do tej pory Pana Juliana o to nie podejrzewałem

  Odpowiedz
  • Julian Werner

   Witam.
   To Mieszkańcy skontaktowali się w tej sprawie. Zadaniem portalu jest przekazywanie tych zapytań do odpowiednich instytucji i uzyskiwanie obiektywnej odpowiedzi – nawet wtedy jeśli temat wydaje się dziwny. Pozdrawiam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.