Miastu Lubliniec grozi “bankructwo”? Zaskakujące obawy mieszkańca – długa odpowiedź Burmistrza

Miastu Lubliniec grozi “bankructwo”? Zaskakujące obawy mieszkańca – długa odpowiedź Burmistrza

Do naszej redakcji trafiało już wiele “egzotycznych” informacji napływających ze strony społeczności powiatu lublinieckiego. Nie inaczej było 22 lipca, kiedy jeden z mieszkańców wręcz zaalarmował, że Miastu Lubliniec grozi zapaść finansowa – określił ją mianem “bankructwa”.

Wywiązując się z wyznaczonej sobie misji – mającej na celu m.in. konfrontowanie opinii mieszkańców ze stanowiskiem władz lokalnych – w tej sprawie postanowiliśmy skierować korespondencję do Burmistrza Miasta, tym bardziej, że według przedstawicieli Urzędu Miejskiego w wyniku zmian ustawowych stolica powiatu notuje aktualnie straty na poziomie ponad 20 milionów złotych!

“Chciałbym zdementować przytoczonego fake newsa, tj. informację dotyczącą rzekomego bankructwa grożącego miastu Lubliniec. W 2022 roku kondycja finansowa miasta była kilkukrotnie badana przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach oraz dodatkowo przez dwa banki komercyjne” – podkreślił Burmistrz Miasta Lublińca, Edward Maniura.

Jak wskazuje Burmistrz: W dostępnej na stronie BIP Urzędu Miasta w Lublińcu opinii VI Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z dnia 17 lipca 2023 r. czytamy m.in.: “W ocenie Składu Orzekającego, według aktualnych danych i informacji, zaciągnięcie opiniowanego zobowiązania nie zagraża realizacji zadań publicznych przez jednostkę samorządu terytorialnego w roku budżetowym i w następnych latach jego obsługi i spłaty”.

“Myślę, że powyższe stwierdzenie powinno rozwiać ewentualne wątpliwości w tej sprawie” – zapewnia Edward Maniura.

“Nie ukrywam jednocześnie – kontynuuje Burmistrz – że planowanie budżetu jednostki samorządu terytorialnego w obecnych czasach jest bardzo trudne z uwagi na zmiany systemu polityki fiskalnej państwa, prowadzonej od 2019 roku, które znacząco uszczupliły wpływy z podatku dochodowego (PIT dla gmin). Również zmiany w innych ustawach przyczyniły się do bardzo dużych ubytków podatkowych;

Między innymi wprowadzono zwolnienie w opłacie targowej (dla rolników) czy zlikwidowano opłaty za wieczyste użytkowanie. Zmiany te odbyły się bez jakichkolwiek rekompensat dla jednostek samorządu terytorialnego, co jest niezgodne z art. 167 ust. 1 i 4 Konstytucji RP. Ostatnio, dla części podatników uchwalono zwolnienie z PCC – podatku od czynności cywilnoprawnych, co w konsekwencji daje kolejne uszczuplenia podatkowe (PCC jest w 100% dochodem gminy)” – zaznaczył.

“Z drugiej strony – pisze Burmistrz –  w ostatnich latach gwałtownie wzrosły wydatki bieżące. W ubiegłym roku do funkcjonowania oświaty w mieście samorząd dopłacił blisko 25 mln złotych. Niektóre wydatki wzrosły nawet o 500%. Ostatnio został rozstrzygnięty przetarg na dokumentację ul. Chabrowej za kwotę 102.000,00 złotych (w postępowaniu wzięły udział 3 firmy). Projekt tej wielkości ulicy kilka lat temu kosztował od 7.000,00 do 12.000,00 złotych, czyli mamy wzrost o 1000%;

Nie bez znaczenia dla budżetu miasta jest znaczące podnoszenie płacy minimalnej. To kolejny powód problemów budżetowych wielu samorządów” – przekonuje włodarz Miasta.

Burmistrz zachęcił również do odwiedzenia strony silesia.org.pl [TUTAJ]

Znajduje się tutaj ogólna analiza sytuacji jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego po zakończeniu 2022 roku.

Jak wskazuje Edward Maniura: “Na stronie 9 raportu mowa jest również o naszym mieście, wedle którego Lubliniec stracił aż 31 mln zł na wspomnianych przeze mnie zmianach podatkowych w latach 2019-2022”.

“Dzięki protestom i po sprzeciwie większości samorządów została nam zwrócona tylko część utraconych dochodów i “dosypano” do budżetu skromne, dodatkowe środki w formie subwencji lub zwiększonego udziału w podatku.  Zachęcam do tej gorzkiej dla nas wszystkich, mieszkańców miasta lektury, z uwagi na fakt, że to owo wspaniałomyślne dosypanie rządowych pieniędzy do budżetu gminy i tak zakończyło się ubytkiem w kwocie 23 mln złotych” – podkreśla.

“Nie ukrywam, że pogarszająca się sytuacja finansowa samorządów, w tym również naszego miasta, może spowodować w najbliższym czasie znaczące podwyżki podatków i opłat. Miasto nie ma możliwości “drukowania” pustego pieniądza” – kończy Burmistrz Lublińca.

Zdjęcie: archiwum [dzięki uprzejmości MDK Lubliniec]

Czytaj również:

Poseł Gawron o 28 milionach dla samorządów w powiecie lublinieckim. “Ile wcześniej zabrano”? – pytają internauci

  1. Brawo brawo. A to nasza winna że wydajecie na głupoty typu kastracja itp? Albo podwyżki podatków za grunty a koszenie tylko 3 razy w roku masakra.

    Odpowiedz
  2. Pan burmistrz zamiast bawić się w polityka który zapatruje się w niektórych włodarzy dużych miast, powinien pójść do burmistrzów np. Olesna lub Kalet jak mimo kryzysu można dobrze gospodarzyć. Wymienione miejscowości nie mają np tylu firm które przynoszą dochody.

    Odpowiedz
  3. w wielu miastach jest ten problem a potem się ludzie dziwią że młodzi jadą za granicę. ja miałem dość obietnic w moim mieście i pojechałem do holandii. otto mi załatwiło pracę, mieszkanie itd i mam spokój i dbrze zarabiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.