Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu. Podsumowanie wydarzeń i zapowiedzi [ZDJĘCIA]

Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu. Podsumowanie wydarzeń i zapowiedzi [ZDJĘCIA]

Spotkanie z Błażejem Torańskim, autorem książki “Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” było najważniejszym jak dotąd wydarzeniem w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu w nowym roku 2022.

Jak zwykle “Lubiteka” zachęca mieszkańców do udziału w stałych przedsięwzięciach adresowanych do osób w każdym wieku.

.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z BŁAŻEJEM TORAŃSKIM. 11 stycznia w Lubitece odbyło się spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim – łódzkim pisarzem, publicystą, redaktorem i współautorem książki “Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”. Autor odkrywał kolejne karty przemilczanej historii o niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym, który mieścił się przy ul. Przemysłowej w Łodzi na terenie getta od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku. Trafiały tu dzieci w wieku od drugiego do szesnastego roku życia.

W szczegółach dzielił się swoimi archiwalnymi wynikami poszukiwań oraz rozmowami z ocalałymi i ich rodzinami. Przedstawił wstrząsające obrazy „piekła na ziemi”, jakie zostało zgotowane małym, niewinnym osobom, które w dokumentach niemieckich nazywane były „polskim elementem przestępczym” i trafiały do obozu za swoją polskość, za to że były Polakami.

Błażej Torański relacjonował przerażające wspomnienia i materiały, przywołał dramat, jaki spotkał Ulę Kaczmarek, która nie dożyła czternastego roku życia. Była ciągle bita za to, że z głodu i wycieńczenia brudziła łóżko, że podkradała innym jedzenie. Dziewczynka w izolatce przechodziła tortury. Przytoczył jedną z funkcjonariuszek obozu – Genowefę Pohl, która zgotowała jej największe cierpienia. Biła Urszulę i na wielostopniowym mrozie kazała polewać na przemian zimną i gorącą wodą. Do rany w brzuch wkładała kij i przewracała jej wnętrzności, a przy pomocy węża gumowego wodą pod ciśnieniem polewała ranę. Łóżko dziewczynki nie miało ani materaca, ani siennika. Leżała nago, niczym nie przykryta, na sprężynach żelaznego łóżka. Wszystko to działo się na oczach współwięźniarek – Jadwigi Pawlikowskiej oraz Marianny Kowalewskiej, które przekazały świadectwo gehenny Urszulki.

Autor przywołał jeszcze kilka innych wytrząsających historii małych więźniów obozu, które obrazowały ogrom ich cierpienia. Mówił, że Niemcy zrobili wszystko, aby świat nie dowiedział się o istnieniu obozu. Dokumenty zostały zniszczone, a ofiarom przez lata nikt nie chciał uwierzyć.

Mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu poznali wstrząsające świadectwa byłych więźniów, które z pewnością zostaną na długo w ich świadomości i pamięci. Na zakończenie Błażej Torański wspominał także o Muzeum Dzieci Polskich, które jest kolejną próbą przywrócenia obozowi dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi należnej mu pamięci.

Organizację spotkania wsparła Krystyna Gawron – właścicielka Księgarni Lubliniec Courant Książka & Upominek.


GRA TOCZY SIĘ DALEJ – PIĄTKOWE SPOTKANIE Z PLANSZÓWKAMI W LUBITECE

W 7 stycznia w Lubitece odbyło się spotkanie z grami planszowymi, które zapewniło moc atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami. Przez trzy godziny można było oderwać się od szarej rzeczywistości przy pomocy znanych i lubianych tytułów.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie a prowadzący Grzegorz Drynda ze Stowarzyszenia LubiGraje pomagał w doborze gier i zaznajamiał uczestników z nierzadko skomplikowanymi zasadami.

Takie spotkania to świetny sposób na bezpośredni, inspirujący kontakt z rówieśnikami, zabawa w doborowym towarzystwie, okazja do rozwijania strategicznego myślenia, błyskawicznej oceny sytuacji i płynnego odnajdywania się w nowych, zaskakujących rzeczywistościach. Nie trzeba obawiać się tego, że przychodząc samemu nie przetestujemy żadnej gry. Wręcz przeciwnie! To idealna okazja, by poznać innych pasjonatów “gier bez prądu” i dołączyć do wspólnej zabawy! Planszówki potrafią łączyć pokolenia i są rewelacyjnym pomysłem na wspólne, rodzinne spędzanie czasu.

Kolejne spotkanie:

21.01.2022 (Piątek)
Godz. 16.00-18.30
Lubiteka, ul. Sportowa 3
WSTĘP WOLNY


Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza na WTORKI Z PASJAMI: ŚWIAT KOREI. Będzie to spotkanie o fascynującym kraju, którego zwyczaje i kultura przetrwały niemal nietknięte. To zarówno ciekawe obyczaje jak i bogata popkultura.

Prowadzenie: ALEKSANDRA BŁAŚKIEWICZ
18 STYCZNIA 2022, GODZ. 17.00
WSTĘP WOLNY!


SPOTKANIE DLA MŁODYCH PASJONATÓW KSIĄŻKI. Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza wszystkich młodych miłośników, pasjonatów literatury, bibliofilów i mole książkowe w wieku od 11 do 17 lat na spotkanie 21 stycznia o godz. 17.00-18.30 Jeśli lubisz czytać książki. Jeśli lubisz o nich rozmawiać. Jeżeli chcesz zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi przyjdź do LUBITEKI! Prowadzenie MARIOLA WIDERA. WSTĘP WOLNY!!!


Lubiteka zaprasza na styczniowe spotkanie z „Tajemniczą książką”, która dała początek mrocznej legendzie – w gronie Klubowiczów DKK będziemy omawiać powieść Charlesa Dickensa pt. „Tajemnice Edwina Drooda”, uznaną za jeden ze 100 najlepszych kryminałów wszechczasów. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia o godz. 17:30 – będzie to doskonała okazja, by poznać jedno z najbardziej znanych, wybitnych i tajemniczych dzieł Dickensa i podzielić się własnym zdaniem na temat tej publikacji. Wstęp wolny!
O książce – z notatki wydawcy:

Tytułowy bohater, młody architekt Edwin Drood, od dzieciństwa przyrzeczony jest pięknej Rosie Bud. Mimo, że ich uczucia dawno wygasły, nadal są ze sobą związani. O serce dziewczyny ubiegają się także inni mężczyźni, co dodatkowo komplikuje sytuację. 

Spotkania klubu nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany. Moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece jest Arletta Szymanek-Kopiec.


Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza na 3-godzinne warsztaty certyfikowane dla rodziców ZAPROGRAMUJ BIBLIOTEKĘ “Kodowanie na dywanie z wykorzystaniem robotów”. Prowadzenie Anna Świć. 28 STYCZNIA 2022, godz. 16:00.

Uczestnicy w sposób warsztatowy zobaczą jak pracować z matą metodycznie, merytorycznie, efektywnie oraz jak maksymalnie wykorzystać jej możliwości do zabawy z dziećmi.

Liczba miejsc ograniczona (20 osób)
Zapisy do 26 stycznia
osobiście w LUBITECE (ul. Sportowa 3)
lub telefonicznie pod nr 34 356 28 27 .
Udział w warsztatach jest bezpłatny!
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie “Na dobry początek” 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.