Mieszkańcy Gminy Ciasna oburzeni. Czy słusznie?

Mieszkańcy Gminy Ciasna oburzeni. Czy słusznie?

Od kilku tygodni przyjmujemy zgłoszenia mieszkańców Gminy Ciasna, którzy informują, że pracownicy firmy zajmującej się wywozem odpadów, nie zabierają wszystkich worków wystawionych przed ogrodzenia – O co chodzi? – pytają właściciele posesji.

Pracownicy przedsiębiorstwa dokładnie oglądają worki wypełnione odpadami, które przecież regularnie segregujemy – słyszymy w jednej z ostatnich rozmów telefonicznych – Często pozostawiają je przed płotem i informują o nieprawidłowościach w segregacji – dodają zdumieni mieszkańcy. Jak twierdzą, wcześniej nie mieli do czynienia z takim rygorem i teraz sami nie wiedzą już w jaki sposób sortować odpady aby zostały one wywiezione sprzed posesji.

Nasi rozmówcy informują również o spalaniu nieodpowiednich materiałów w systemach centralnego ogrzewania – Wczoraj, wraz z małżonką po prostu zawróciliśmy ze spaceru. Nie dało się wytrzymać, no ale nie dziwię się ludziom, skoro firma nie odbiera wszystkich worków. Co mieszkańcy mają robić np. ze starym obuwiem czy niepotrzebną odzieżą. Idzie w piec i tyle – kwituje z przekąsem jeden z naszych rozmówców.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z przedstawicielami zakładu obsługującego m.in. teren Gminy Ciasna – Potwierdzamy, że w ostatnim czasie pracownicy naszej firmy dokonują dokładnych oględzin odpadów wystawianych przez właścicieli posesji. Wbrew pozorom, nie wynika to z naszej złośliwości lecz z zaostrzonych przepisów, które od 15 września tego roku nakładają na przedsiębiorstwa zwiększenie wydajności w selekcjonowaniu surowców wtórnych – informują przedstawiciele branży.

W uznaniu naszych rozmówców problemem jest przede wszystkim kiepska współpraca ze strony gmin. Jak twierdzą, samorządy powinny na bieżąco informować mieszkańców o tym w jaki sposób należy prowadzić właściwą segregację surowców – Czy wiedzą państwo o tym, że talerz z porcelany nie kwalifikuje się jako szkło i nie powinien trafić do takiego worka? – pytają pracownicy firmy. Podkreślają przy tym, że od momentu wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej, poziom informacji docierającej do społeczeństwa jest minimalny.

Według przedstawicieli ZOM, w przeszłości wielokrotnie napotykano przypadki, w których mieszkańcy za wszelką cenę chcieli pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów. Bywało tak, że na wysypisko docierał kontener wypełniony gruzem lecz na dnie pojemnika znajdowały się np. wersalki. W obliczu drobniejszych nieprawidłowości, mieszkańcy otrzymywali protokoły z wytycznymi dotyczącymi ponownej selekcji. Cóż z tego, skoro dokumenty wracały do przedsiębiorstwa… wśród śmieci umieszczonych w worku z papierem. Wiele zatem zależy również od samych właścicieli.

O zaistniałej sytuacji rozmawialiśmy również w Urzędzie Gminy Ciasna. Odesłano nas na internetową stronę urzędu, gdzie znajduje się specjalna zakładka zawierająca informacje o zasadach segregacji odpadów. Dzięki niej w łatwy sposób można  zweryfikować które odpady powinny trafiać do worków, a które do kubła – Jesteśmy też w posiadaniu ulotek informacyjnych. Każdy mieszkaniec może otrzymać taką broszurę w naszej siedzibie – powiedziała Karolina Skorupa, młodszy referent ds. Gospodarki Komunalnej w UG Ciasna.

W najbliższym czasie gmina otrzyma najnowsze materiały dotyczące odpowiedniej segregacji. Będą one rozpowszechniane przez Urząd Marszałkowski – Byłoby dobrze gdyby takie ulotki dostarczono do nas, a my przekazalibyśmy je mieszkańcom rozwożąc pisemne harmonogramy z kolejnymi terminami odbioru śmieci. To częsta praktyka, która wszystkim wychodzi na dobre – mówią przedstawiciele przedsiębiorstwa.

  1. Słusznie – nawet bardzo slusznie!!!!

    Odpowiedz
  2. Może poza dokładnymi oględzinami worków, pracowmicy zechcieli z takim samym zaangażowaniem sprzątać po sobie jeśli, któryś z worków pęknie? ( resztki szkła czy innych śmieci często leżą na ulicy). Niemówiąc już o wrzucaniu nowych worków na trawnik posesji czy ich ,,reglamentacji” ( ostatnio po jednym worku na szkło pomimo zabranych trzech). Fachowcom nawet nie chce się odpowiadać

    Odpowiedz
  3. … może jeszcze by trzeba odsłuchać (kolejny już raz) wypowiedzi Pana Wójta na Radzie Gminy… temat był poruszony – z tego co ja zrozumiałam taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz… a jednak Redaktor cytuje nam tutaj “Wbrew pozorom, nie wynika to z naszej złośliwości lecz z zaostrzonych przepisów, które od 15 września tego roku nakładają na przedsiębiorstwa zwiększenie wydajności w selekcjonowaniu surowców wtórnych”… myślę jednak że nie został nikt z mieszkańców Gminy o jakichkolwiek zmianach poinformowany – kto winny(???)
    Niby coś tam, zakładka itd. (:)) Szanowni Urzędnicy zrozumcie w końcu, że nie wszyscy korzystają z internetu, że cały ogrom mieszkańców nawet nie ma pojęcia gdzie szukać takich informacji – tak trudno zrobić – po trzy wydruki do sołectw(???)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.