Mieszkańcy gminy Woźniki, złapcie głęboki oddech! Są oficjalne informacje w sprawie cen za wodę

Mieszkańcy gminy Woźniki, złapcie głęboki oddech! Są oficjalne informacje w sprawie cen za wodę

Jak poinformowano na internetowej stronie Urzędu Miejskiego w Woźnikach – w tym roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Tarnowskich Górach, wchodzące w skład grupy Veolia, planowało podwyżkę cen za wodę na terenie gminy. Zmianie taryfy przeciwny był burmistrz Woźnik.

Organem rozpatrującym wniosek PWiK było Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie” – tam również skierowano przeciwstawny wniosek sporządzony przez gminę… 

Już w czerwcu sprawie przyglądał się Lubliniecki.pl – Taryfikator cen został ustalony przez PWiK w roku 2018, i powinien obowiązywać przez trzy kolejne lata (do 24 maja 2021 r.), a stawka za wodę – rosnąć systematycznie i zgodnie z planem (2018 – 5,45 zł/m3, 2019 – 5,58 zł/m3, 2020 – 5,71 zł/m3) – wyliczał woźnicki magistrat.

– Tymczasem przedsiębiorstwo Veolia, w połowie okresu obowiązywania taryfikatora, złożyło wniosek do „Wód Polskich” o skrócenie obowiązującej taryfy i zatwierdzenie nowej taryfy na terenie gminy Woźniki, na okres 3 lat. Wniosek ten uznajemy za bezpodstawny i nieuzasadniony – zaznaczał w czerwcu burmistrz Michał Aloszko.

Przypomniał również, że w 2018 roku nastąpiła zmiana zasad ustalania i zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. W konsekwencji tych zmian taryfa zatwierdzana jest przez dyrektora regionalnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego “Wody Polskie” w Gliwicach, a nie jak dotychczas przez burmistrza i Radę Miejską.

Burmistrz Aloszko podkreślał, że gdyby „Wody Polskie” przychyliły się do propozycji Veolii, oznaczałoby to nieprzewidziany wzrost cen wody dla mieszkańców. Dlatego w pisemnym wniosku skierowanym do PGW WP, samorząd przedstawił swoje argumenty, wnosząc o nieuwzględnianie wniosku o skrócenie obowiązującej taryfy.

Co na to druga strona? – Ustalanie cen wody nie leży w gestii spółek wodociągowych lecz regulowane jest przez Ustawę z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Rozporządzenie ministra budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf, która wyraźnie określa jakie elementy kosztów kształtują taryfę – wskazała Marta Bis, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, w czerwcowej korespondencji z naszą redakcją. Sugerowała w ten sposób, że ustalenie cen wody regulowane jest w oparciu o odgórne przepisy.

Prezes Marta Bis zauważyła również, że w przypadku taryfy w gminie Woźniki dość istotnym elementem wpływającym na decyzję o złożeniu wniosku o zmianie taryfy był wzrost kosztów energii, który był nieprzewidywalny w momencie składania taryf, oraz wzrost kosztów eksploatacji i utrzymania sieci, jak i wzrost kosztów wynagrodzeń

– Przedsiębiorstwo eksploatuje na terenie gminy Woźniki 4 ujęcia wody, trzy stacje uzdatniania wody i ponad 152 km sieci wodociągowej. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo zakończyło wykonanie sieci przesyłowej o długości ponad 2 km między miejscowościami Piasek i Sośnica, co poprawiło parametry ciśnienia wody dla odbiorców w tych miejscowościach ale też przyczyniło się do wzrostu kosztów – argumentowała prezes Zarządu. Marta Bis zapewniła, że Przedsiębiorstwo utrzyma dotychczasowe taryfy aż do wydania decyzji Wód Polskich.

*     *     *

W najnowszym komunikacie opublikowanym opublikowanym w piątek 11 września, magistrat potwierdził, że Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, zatwierdzające stawki, odrzuciło wniosek Veoli – Nie do zaakceptowania jest dla mnie występowanie z wnioskiem o podwyżkę w czasie epidemii COVID-19. Niedopuszczalne jest przenoszenie na barki mieszkańców skutków błędnych decyzji planistycznych kierownictwa spółki – podkreśla Michał Aloszko – Ingerowanie w obowiązującą taryfę jest możliwe, ale tylko w przypadku udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych. Nic takiego nie nastąpiło – dodaje burmistrz Woźnik.

W uzasadnieniu do swojej decyzji “Wody Polskie” wskazują, że „Analiza złożonego wniosku pod względem formalnym i merytorycznym wykazała, że został on sporządzony niezgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa w zakresie zatwierdzania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków” – cytuje magistrat.

Spółce wytknięto także m.in. brak precyzyjnego przeliczenia planowanych kosztów w kalkulacji wniosku taryfowego czy brak wystarczającego udokumentowania udziału procentowego wzrostu kosztów we wszystkich kosztach prowadzenia działalności w zakresie zbiorowego zapatrzenia w wodę na terenie gminy Woźniki. Zaznaczono, że przedsiębiorstwo planując niezbędne przychody na kolejne lata obowiązywania taryfy powinno zachować daleko idąca staranność i szczegółowość w ich szacowaniu – czytamy na witrynie UM Woźniki.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Tarnowskich Górach może odwołać się od decyzji “Wód Polskich”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.