Mieszkańcy Lublińca żegnają się z kultowymi “schodkami na Unii”. To już pewne – trybuna zostanie rozebrana

Mieszkańcy Lublińca żegnają się z kultowymi “schodkami na Unii”. To już pewne – trybuna zostanie rozebrana

33 tysiące złotych – taką kwotę Miasto Lubliniec wyda na likwidację starej trybuny zlokalizowanej na terenie nieczynnego Stadionu Unii. Obiekt zniknie z powierzchni ziemi do 10 czerwca br. 

Władze argumentują rozbiórkę względami bezpieczeństwa, z kolei dla wielu mieszkańców “zakończy się pewna epoka” związana z tym wyjątkowym monumentem.

Swego czasu, w latach świetności stadionu, z poziomu trybuny – nazywanej “schodkami na Unii” – podziwiano rywalizację sportowców uczestniczących w licznych zawodach. Starsi mieszkańcy zapewne pamiętają mecze, które na pełnowymiarowym boisku, rozgrywała tutaj lubliniecka Sparta. Na Unii oglądano szkolne rywalizacje lekkoatletyczne, a także organizowano rozmaite imprezy integracyjne.

W internecie odnajdujemy jednak skromne informacje związane z historią boiska. To dość zaskakujące, ponieważ społeczność Lublińca wciąż darzy je ogromnym sentymentem.

Mieszkańcy cenią sobie nawet te czasy, w których Unia nie stanowiła już rekreacyjnej mekki. Zakątek stał się ulubionym miejscem dla tych, którzy (co tu dużo kryć) popełniali swoje “naiwne grzechy” towarzyszące beztroskiej młodości. Właśnie na “schodkach” sięgano po pierwsze, zakazane trunki lub chowano się z papierosami przed dorosłymi. Trybuna była również wymarzoną enklawą dla zakochanych, zapatrzonych w siebie pod osłoną nocy…

Dzisiaj kluby sportowe oraz mieszkańcy korzystają z nowoczesnego Stadionu Miejskiego, funkcjonującego w sąsiedztwie amfiteatru. Pomimo apeli o utrzymanie Unii, obiekt niszczeje a sportowe życie tli się tutaj sporadycznie. Od czasu do czasu w okolicy pojawiają się amatorzy biegania czy nordic walking. Po zachodniej stronie trybuny swoje spotkania organizuje nieformalna grupa miłośników wyczynowej jazdy na rowerach, korzystająca z samodzielnie przygotowanego toru.

Rozbiórka trybuny będzie swoistym symbolem upadku Unii, choć decyzja władz nie mogła być inna:

Stan nasypu zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i obiekt nie nadaje się już do remontu. Jako właściciel tego terenu musimy zatem zlecić prace rozbiórkowe – uzasadniał w rozmowie z naszą redakcją Burmistrz Lublińca, Edward Maniura. Dodał, że na chwilę obecną Miasto nie planuje w tym miejscu nowych inwestycji.

W ostatnim czasie sprawą trybuny zajmował się radny Rady Miejskiej w Lublińcu, Karol Słota (klub “Z Burmistrzem dla Lublińca”). W 2021 roku samorządowiec, w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublińca, złożył projekt pod nazwą “Schodki na Unii”. Proponował remont i wyposażenie obiektu w siedziska. W zamyśle Karola Słoty trybuna posłużyłaby jako miejsce spotkań i odpoczynku, a w przyszłości mogłaby stanowić doskonałe uzupełnienie dla innej infrastruktury sportowej – o ile Miasto zdecydowałoby się na zagospodarowanie terenu.

Do trybuny na dawnym boisku Unii mam wielki sentyment, nie tylko ze względu na sportowy charakter tego terenu. Często przesiadywaliśmy tutaj jako nastolatkowie. Za trybuną paliliśmy ognisko, organizowaliśmy spotkania klasowe – czasem ktoś przyszedł z gitarą, to były wspaniałe czasy. Szkoda, że “schodki” zostaną rozebrane – przyznaje radny Słota, który przy współpracy z lublinieckim Biurem Projektowym w złożonym projekcie przedłożył nawet wizualizację odnowionej trybuny autorstwa Moniki Marszoł [poniżej]

Projekt nie uzyskał jednak odpowiedniej ilości głosów oddanych przez mieszkańców.

Czy to całkowity koniec Unii? Niekoniecznie…

W tej samej edycji Budżetu Obywatelskiego zwyciężył jednak pomysł pod nazwą “Pumptruck Unia”, autorstwa wspomnianych rowerzystów. Dążą oni do tego aby przeobrazić prowizoryczny tor w profesjonalną trasę dla wyczynowców.

W dniu 1 czerwca 2022 Miasto uruchomiło procedurę Zapytania Ofertowego na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla Pumptruck. W planach zawarto budowę 100 – metrowej, pagórkowatej pętli. Termin składania ofert upływa 17 czerwca [szczegóły TUTAJ]

MASZ WSPOMNIENIA ZWIĄZANE ZE STADIONEM UNII? PAMIĘTASZ TUTEJSZE WYDARZENIA? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY! Facebook: TUTAJ 

 

 

 1. Oby likwidacja trybuny na Unii, nie oznaczała zbliżającego się terminu sprzedaży tego terenu, komuś kto wie co tam ma być.

  Odpowiedz
 2. ” Rozbiórka trybuny będzie swoistym usymbolem upadku Unii, choć decyzja władz nie mogła być inna”—– rozbiórka trybuny Unii i zniszczenia stadionu Unii jest raczej symbolem zaniedbań i zaniechań władz. Przez lata po przejeciu przez miasto tych terenów nic nie zrobiono. Totalne zaniedbanie. Symbol “gospodarności samorządów, takich symboli w Lublińcu jak i w powiecie znalazłoby się dużo więcej. Panie Redaktorze może warto by poszukać i o tym napisać?

  Odpowiedz
 3. Pani Agato po co wypisywać takie głupoty !!!!!! Stan tego obiektu od co najmniej 25 lat był fatalny.Nikt tego terenu nie chce sprzedać /to zresztą RM ma takie kompetencje/.Trybuna została wyburzona a teren posprzątany.Szkoda ,ze Pani nie pamięta jak ten obszar wyglądał jeszcze 10 lat temu /rozwalona świetlica,ruiny wielu obiektów po szpitalu NP/ Pozdrawiam- Burmistrz

  Odpowiedz
  • Szanowny Panie Burmistrzu pamiętam jak ten teren jak wyglądał 10 lat temu ale też pamiętam jak stadion Unii – oczko w głowie p.Zawilskiego wyglądał jak należał do szpitala psychiatrycznego. Po przejęciu przez samorząd stadion został skazany na zniszczenie, zupełny brak zainteresowania władz tym miejscem pozwoliło wandalom a także dzikom na demolowanie tego co kiedyś służyło miastu również no i czas też robi swoje. Pan w tamtym czasie nie był w Lublincu burmistrzem a reaguje jak przysłowiowe nożyce na stole, dlaczego? Proszę się zastanowić. Ja nic nie pisałam o sprzedaży. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 4. Pani Agato,na pewno samorząd nie doprowadził do upadku Unii.Poprzedni własciciel czyli szpital/do 1998 własność Panstwa a nie samorządu/doprowadził do ruiny wiele obiektów na tym terenie,również boisko Unii. Pozdrawiam EM

  Odpowiedz
  • Panie Burmistrzu w odpowiedzi jedno pytanie co przez ten cały czas zrobiło dla tego terenu miasto.? A to że wreszcie coś tam się robi to bardzo dobrze. I jeszcze jedno pytanie, czy pisanie do potencjalnego wyborcy że wypisuje głupoty nie jest przypadkiem. arogancją?

   Odpowiedz
 5. Witam,
  A nie daleko jest cmentarz o który miasto też nie dba, więc za jakiś czas też go wyburzycie mówiąc że to wina kogoś innego bo kiedyś nie dbał?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.